0

Gdzie wyrzucić niepotrzebne sztućce? Robimy porządki!

Dobrej jakości sztućce są niezwykle trwałe i niejednokrotnie zdarza się, że jeden komplet wytrzymuje w użytku ponad 100 lat. Czasem jednak przychodzi moment na to, aby wymienić znajdujące się w szufladach elementy. Gdzie wyrzucić sztućce? Sprawdź!

Najpierw sprawdź stan sztućców

Nim podejmiesz jakąkolwiek decyzje względem sztućców, sprawdź ich stan. Ile elementów z kompletu się zachowało? Czy są zardzewiałe? Czy mają przebarwienia? Jeśli sztućce są tylko porysowane, to w dalszym ciągu mogą nadawać się do użytku, nie wymagając żadnej dodatkowej pracy.

 

Sztućce nie muszą od razu trafiać do kosza

Jeśli posiadasz w domu zestaw sztućców w dobrym stanie, nie musisz go od razu wyrzucać. Możesz spróbować je sprzedać. Starsze modele mają wielu amatorów, dlatego warto wybrać się na targ staroci bądź opublikować ogłoszenie w sieci: na mediach społecznościowych bądź portalach.

To jednak zazwyczaj wymaga czasu, dlatego, jeśli zależy Ci na szybkim pozbyciu się sztućców, możesz zaproponować, że oddasz je za darmo (np. za pokryciem kosztów wysyłki). Być może warto również znaleźć potrzebującą osobą czy rodzinę, który taki komplet po prostu się przyda.

Gdzie wyrzucić sztućce? Nie do zmieszanych!

Sztućce zazwyczaj wykonane są w całości z metalu. Najczęściej ze stali nierdzewnej 18/10, która jest wysokiej jakości surowcem. Dlatego też nie można pozwolić, aby się zmarnował. Wyrzuć sztućce do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Wtedy zyskasz pewność, że produkt zostanie poddany recyklingowi.

Jeśli posiadasz sztućce metalowe z rączkami, z tworzywa sztucznego również możesz wyrzucić je do tego samego kosza, co te całostalowe. Dzięki temu ograniczysz śmieci trafiające do odpadów zmieszanych.

 

Czemu warto segregować śmieci?

Jeśli jest to tylko możliwe, nie warto wyrzucać przedmiotów. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest oddanie ich komuś bądź upcykling. Jednak nie wszystko można wykorzystać w ten sposób. Gdy jednak już coś wyrzucasz, warto dopilnować, by te produkty nie zanieczyszczały naszej planety.

Segregacja odpadów pozwala m.in. oszczędzać energię, zmniejszać zużycie surowców czy też zapobiega powstawaniu nowych wysypisk. W ten sposób szybciej i sprawniej będzie można przeprowadzić recykling. Dlatego warto to robić, w trosce nie tylko o środowisko, ale również o samego siebie i swoich bliskich. W końcu czyste otoczenie ma na ludzi niezwykle pozytywny wpływ.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności