ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi formy i przestrzeni, ozdobne rośliny na pniu mogą być naprawdę dobrym wyborem. Jakie gatunki warto wybrać? Jak uzyskać odpowiedni kształt roślin i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Czym są ozdobne rośliny na pniu?
Takie rośliny to zwykle niewielkie, ozdobne krzewy albo drzewa, które zostały specjalnie uformowane tak, by wyglądały jak miniaturowe odpowiedniki większych gatunków. Bardzo często ich korona formowana jest kuliście lub w formie kaskady. Często uzyskuje się je poprzez szczepienie na podkładce o pożądanej wysokości, np. 80 albo 180 cm. Istnieją też takie rośliny jak bukszpany, które można stopniowo formować i tworzyć z nich ozdobne drzewko na pniu.
Takie rośliny mają zwykle dość elegancki charakter. Nadają ogrodowi uporządkowany charakter i pozwalają na uporządkowanie przestrzeni, np. mogą być dobrym przełamaniem rabatek i idealnie nadają się na centralny punkt. Niektóre można sadzić również w donicach.
Popularne krzewy kwitnące na pniu
Kwitnące na pniu krzewy są naprawdę efektowne. Nawet poza okresem kwitnienia wyglądają elegancko, a w trakcie – zdecydowanie zwracają swoją uwagę. Jednym z najpopularniejszych rodzajów roślin na pniu tego typu to róże pienne. Na pniu dzikiej róży zostaje zaszczepiona krzewiasta odmiana, tworząca charakterystyczną koronę. Osiągają one wysokość 60-140 cm, pachną intensywnie, często kwitną długo i dobrze radzą sobie zimą.
Na pniu znajdziesz również hortensję bukietową i ogrodową. Tworzy ona efektowne kwiatostany i osiąga 60-90 cm. Zwykle kwitnie od lipca aż do jesieni, a ponadto sprawdzi się również w półcieniu.
Inne propozycje krzewów kwitnących na pniu to:
- azalia – ma obfite kwiaty, jest zimozielona. Wymaga kwaśnej gleby i źle znosi p-przesuszenie oraz wiatr;
- lilak pospolity (bez) – pięknie pachnący, jest bardzo dekoracyjny i odporny na mróz;
- hibiskus – osiąga do 1,5 m wysokości, późno kwitnie i wygląda egzotycznie.
Każdą z tych roślin znajdziesz również w wersji krzewu lub dużego drzewa. Pamiętaj więc, aby szukać konkretnie roślin szczepionych na pniu!
Jakie drzewka liściaste na pniu posadzić?
Roślina nie musi kwitnąć obficie, aby cieszyć swoim wyglądem. Istnieją drzewka liściaste, które przez swój pokrój będą doskonale sprawdzać się w ogrodzie. Taką propozycją jest klon palmowy na pniu, który zachwyca swoim wybarwieniem liści: przyjmują one kolory od zielonego, przez pomarańczowy aż po purpurę. Zwykle szczepiony jest na wysokość 60-120 cm. Możesz też postawić na wierzbę japońską, która osiąga bardzo podobną wysokość i posiada zmieniające się sezonowo, biało-zielono-różowe liście. Rośnie szybko i jest bardzo dekoracyjna.
Kolejną ciekawą propozycją jest jabłoń ozdobna, która wiosną ma urokliwe, drobne kwiaty, a jesienią – kolorowe owoce. W okresie kwitnienia przyciąga pszczoły i jest doskonała do niewielkich ogrodów. Podobnym i równie ciekawym wyborem będzie wiśnia piłkowana.
Jakie zimozielone iglaki na pniu posadzić?
Kolejna ciekawa propozycja to zimozielone iglaki szczepione na pniach, dzięki którym Twój ogród przez cały rok zachowa odrobinę koloru. Są one zazwyczaj mało wymagające i idealnie nadają się na tarasy, do donic, gazonów czy w miejscach reprezentacyjnych w większych ogrodach.
W tym przypadku możesz wybrać np. świerk biały, który charakteryzuje się intensywnie zielonym kolorem. Jeśli zależy Ci na bardzo odpornej i długowiecznej roślinie, idealnie sprawdzi się sosna górska. Wiele osób lubi sięgać również po wytrzymałe tuje.
Jeśli chcesz dodać do ogrodu odrobinę wyjątkowego koloru, dobrze sprawdzić się może cyprysik groszkowy, który posiada srebrzysto niebieskie igły i delikatną, pierzastą koronę. Gdy zaś zależy Ci na ciepłym odcieniu i złotawej zieleni wybierz jałowiec pospolity w odmianie Gold Cone.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rośliny na pniu?
Gdy kupujesz roślinę na pniu do ogrodu warto wziąć pod uwagę zarówno jej cechy, jak i jej stan. Pamiętaj, że takie egzemplarze nie rosną już w górę. Zaszczepiony pień, „podkładka” nie wydłuża się – rośnie jedynie szlachetna część, czyli korona. Dlatego bardzo ważne jest to, aby pień był w dobrym stanie, bez znacznych popękań. Zwróć też uwagę na stan korony. Powinna być gęsta, symetryczna i dobrze wykształcona. Liście lub igły powinny wyglądać zdrowo, a gleba sadzonki nie powinna być ani przesuszona, ani zbyt mokra.
Jak formować roślinę na pniu?
Rośliny na pniu wymagają odpowiedniego formowania, aby zachowały swój wyjątkowy, charakterystyczny pokrój. Przede wszystkim, zadbaj o to, aby z pnia (podkładki) nie wyrastały dzikie pędy. Warto jak najszybciej je usuwać, aby roślina nie traciła energii na ich rozwój i aby to korona faktycznie rosła. Warto ucinać je sekatorem jak najbliżej pnia.
Ponadto regularnie zajmuj się koroną drzewka, wykorzystując ostre i czyste narzędzie, aby przyciąć część gałązek. Warto robić to wczesną wiosną, nim zacznie się okres wegetacji i w sezonie letnim, od czerwca do lipca, wykonując cięcie korekcyjne. Pamiętaj, by nie przycinać korony zbyt mocno (lepiej delikatniej, lecz częściej). Twórz z niej odpowiadający Ci kształt, np. kulę, dzwon itd.
Jak pielęgnować roślinę na pniu na co dzień?
Roślina na pniu musi być odpowiednio pielęgnowana, aby dobrze wyglądała. Przede wszystkim podlewaj ją regularnie, zwłaszcza jeśli rośnie w donicy lub w gazonie. Najlepiej używać do tego odstanej wody w temperaturze otoczenia. Przestrzeń wokół pnia nie powinna być porośnięta przez chwasty, dlatego warto wysiać tam trawę lub też stworzyć ściółkę z kory. Jeśli zaś roślina się przechyla, warto wzmocnić ją za pomocą specjalnych linek.
Rośliny na pniu – idealny wybór do wielu ogrodów
Rośliny na pniu nie są zbyt duże, a zdecydowanie mają unikatowy charakter. Doskonale nadają się do różnorodnych ogrodów, zarówno niewielkich, jak i tych większych, na rabaty, altany, do donic itd. Różnorodny wybór gatunków pozwala na dobranie charakteru roślin do wyglądu ogrodu. Róże idealnie sprawdzają się w miejscach bardziej romantycznych, a klon w ogrodach inspirowanych kulturą azjatycką. Możliwości więc nie brakuje i mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi uda Ci się stworzyć w ogrodzie piękną kompozycję.