0

5 roślin doniczkowych bezpiecznych dla kota

Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota? Spraw, aby Twój dom był w pełni bezpieczny dla Twojego pupila i jednocześnie, aby zielone przez cały rok kwiaty mogły cieszyć oko. Na całe szczęście roślin bezpiecznych dla kota jest więcej, niż myślisz.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota – o tym pamiętaj

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota nie zrobią mu krzywdy, nawet jeśli kot będzie je podgryzał. Jednakże nie powinny stanowić jego pokarmu (poza konkretnymi gatunkami), dlatego staraj się mu na to nie pozwalać. Ponadto nie zapominaj, że każde zwierzę jest inne, a alergia może pojawić się na wszystko, z czym kot ma styczność, także na konkretne gatunki roślin doniczkowych. Jeśli więc zauważysz, że zwierzę dziwnie się przy nich zachowuje, odizoluj je.

Nie masz pewności, czy dany gatunek jest bezpieczny dla kota? Nie pozwalaj mu się do nich zbliżać. Nawet jeśli Twój czworonóg zazwyczaj nie podgryza listków to w tym przypadku po prostu lepiej nie ryzykować. Zatrucie się roślinami może powodować nawet śmierć.

Pilea, zwana pieniążkiem – roślina bezpieczna dla kota

Pilea to roślinka doniczkowa nazywana również pieniążkiem. Ma okrągłe liście, które swoim kształtem przypominają monety. Wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Wymaga regularnego podlewania. Aby sprawić, by wyglądała jeszcze lepiej, można zraszać jej liście. Ma stosunkowo wysokie wymagania glebowe, ale gdy zapewni się jej odpowiednie warunki na początku, jest dość łatwa w uprawie. Dowiedz się o niej więcej!

Szlumbergera – piękne kwiaty i bezpieczeństwo dla kota

Szlumbergera pochodzi z Brazylii. To naprawdę prosta w uprawie roślina, która ma przy tym piękne kwiaty i jest w pełni bezpieczna dla kota. Jest nazywana również kaktusem bożonarodzeniowym, ponieważ często zdarza się, że kwitnie w grudniu. To sukulent, w związku z czym nie wymaga zbyt częstego podlewania. Może kwitnąć na żółto, biało, różowo, koralowo oraz czerwono.

Złotowiec, czyli Palma Areca – palma doniczkowa bezpieczna dla kota

Złotowiec, czyli palma areca to kolejna roślina bezpieczna dla kotów. Należy podlewać ją ok. 2-3 razy w tygodniu. Wymaga jasnego stanowiska, ale jest łatwa w uprawie. Świetnie sprawdzi się zarówno jako roślina doniczkowa na parapet, jak i jako roślina „podłogowa”. Doskonale oczyszcza powietrze w mieszkaniu, dlatego warto mieć ją w swoim domowym zbiorze roślin.

Zielistka Bonnie – wyjątkowa odmiana rośliny bezpieczna dla kota

Zielistka w odmianie Bonnie ma śliczne liście i wymaga podlewania co ok. 7 dni, co pozwala zostawić ją na dłuższy czas bez opieki. Wymaga słonecznego stanowiska i nie trzeba jej zraszać. Niskie wymagania sprawiają, że świetnie sprawdzi się nawet dla zupełnych amatorów, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe. Ma drobne, białe kwiatuszki i jest łatwo dostępna.

Paproć – rośliny bezpieczne dla kota w domu

Paprocie to kolejne rośliny, które są bezpieczne dla kotów. Mogą stać w zacienionym miejscu. Należy chronić je przed bezpośrednim padaniem światła! Latem zaleca się podlewanie jej kilka razy w tygodniu. Są generalnie łatwe w uprawie, dlatego to doskonały wybór dla tych, którzy nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na opiekę nad roślinami, a jednocześnie zależy im na stworzeniu w swoim domu efektownie wyglądającej dżungli.

Jakie rośliny doniczkowe są jadalne dla kotów?

Jeśli chcesz stworzyć parapet specjalnie dla swojego kota, możesz posadzić na nim rośliny, które bez obaw będzie mógł po prostu próbować. Posadź walerianę, trawę dla kotów, kocimiętkę czy owies – one wszystkie będą doskonałym urozmaiceniem dla Twojego pupila.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota?

Każda z roślin bezpiecznych dla kota wymaga indywidualnie dobranej opieki, zależnie od jej gatunku, a nawet rozmiarów. Regularnie zwracaj uwagę na to, czy Twoja domowa dżungla wygląda zdrowo, np. czy na liściach nie pojawiają się brzydkie, niezdrowe plamy. Gdy zaś rośliny staną się zbyt duże, przesadź je do większych doniczek. Aby zrobić to sprawnie, zaopatrz się w łopatkę. Suche gałązki możesz zaś przycinać nożyczkami, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni.

Stwórz dom, w którym rośliny i Twój kot będą mogli razem żyć w zgodzie. Dzięki temu zachowasz spokój ducha, a wnętrze mieszkania będzie zachwycać nie tylko wyglądem, ale również świeżym powietrzem.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności