Brokuły to warzywa bogate w witaminę C, białko oraz błonnik. To jak będą smakować i czy zachowają swój intensywny kolor, zależy od sposobu ich przyrządzenia oraz długości gotowania.
Jak rozpoznać świeże brokuły?
Świeże brokuły powinny być pozbawione żółtych oraz brązowych plam, mieć ciemnozielony kolor, twardą łodygę i jędrne kwiaty. Im większa korona, tym łatwiej podzielisz brokuł na mniejsze części.
Wskazówka: jeśli brokuł jest starszy, rozpoznasz go po charakterystycznej miękkiej, wiotkiej łodydze.
Jak przygotować brokuły do gotowania?
Pokrój brokuł na części. Przetnij go jak najbliżej korony, dzięki temu rozpadnie się ona na kilka większych różyczek. Podziel je tak, aby 1 różyczka odpowiadała wielkości 1 kęsa. Umieść brokuły w misce lub durszlaku i dobrze je opłucz najlepiej pod bieżącą wodą.
Łodyga brokułu jest również jadalna. Zanim ją ugotujesz, pozbądź się liści oraz wszelkich niedoskonałości. Obierz jej górną warstwę, która jest twardsza i odetnij dolny fragment. Pokrój łodygę na mniejsze części, opłucz i gotuj oddzielnie (bez różyczek), ponieważ łodyga potrzebuje więcej czasu na gotowanie.
Jak blanszować brokuły?
Aby blanszować brokuły, zacznij od zagotowania dużej ilości osolonej wody. Podziel brokuły na różyczki i wrzuć je do wrzącej wody na 2-3 minuty, aż staną się jasnozielone i lekko miękkie. Następnie szybko przenieś brokuły do miski z lodowatą wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Po kilku minutach odcedź i osusz.
Czemu warto blanszować brokuły?
Blanszowanie brokułów warto przeprowadzić, ponieważ zachowuje ich intensywny zielony kolor, chrupkość i wartości odżywcze. Jednocześnie sprawia, że są naprawdę smaczne. Dodatkowo blanszowanie ułatwia dalsze gotowanie, skracając jego czas, i poprawia smak warzyw.
Gotowanie w wodzie
Zagotuj lekko osoloną wodę (możesz do niej dodać odrobinę soku z cytryny). Umieść kawałki brokułu w wodzie i gotuj jeszcze przez około 3 minuty. Odcedź brokuły, zalej je zimną wodą i ponownie odcedź. Gotowe!
Gotowanie na parze
W naczyniu przeznaczonym do gotowania na parze zagotuj wodę, a następnie umieść w nim brokuł. Pamiętaj, aby woda go nie dotykała. Wystarczy 5 minut, aby był gotowy i jednocześnie zachował swój piękny, zielony kolor (pamiętaj, aby gotować go pod przykryciem). W trakcie gotowania warto sprawdzić, czy poziom miękkości brokułu jest odpowiedni. Mniejsze kawałki młodego warzywa prawdopodobnie ugotują się szybciej.
Uwaga: zbyt długie gotowanie brokułu sprawi, że zmieni się jego konsystencja na bardziej papkowatą, a kolor na oliwkowy.
Serwowanie brokułów
Do brokułów podawanych samodzielnie jako przekąski możesz dodać świeżo mielony pieprz, odrobinę masła lub oliwę z oliwek. Doskonale pasują do nich prażone migdały oraz nasiona sezamu. Warzywo sprawdza się również jako dodatek do dań np. z makaronu.
Jak ugotować brokuł? Przede wszystkim zwróć uwagę na czas gotowania i na bieżąco kontroluj jego miękkość tak, aby, jak najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom. Podawaj go jako przekąskę lub część dania głównego.