Chryzantemy to piękne kwiaty, które mogą być prawdziwą ozdobą Twoich rabatek. Mogą mieć różnorodne kolory i często używane są w jesiennych wiązankach. Jak zadbać o chryzantemy w ogrodzie? Sprawdź nasze porady.
Chryzantemy – co to za rośliny?
Chryzantemy mogą być zarówno kwiatami jednorocznymi, jak i wieloletnimi (i to te najczęściej uprawia się w Polsce). Większość gatunków pochodzi z Azji, choć jeden naturalnie występuje w Polsce. Są uprawiane przez ludzi od tysięcy lat. W Chinach wzmianki o nich pojawiały się już w V w. p.n.e. W krajach orientu mają wiele pozytywnych znaczeń związanych ze słońcem, szczęściem, długowiecznością itd., zależnie od swojego koloru, dlatego też są bardzo cenione.
Bardzo często wykorzystuje się je jako kwiaty ozdobne: rabatowe i balkonowe, ale nie tylko – są popularne również jako rośliny cięte. Są drugim najpopularniejszym typem kwiatów ozdobnych w obrocie handlowym (pod względem wartości sprzedaży) zaraz po różach.
Co ciekawe, w Azji ceni się je również jako lecznicze zioła i rośliny jadalne. Herbata przygotowywana z nich zawiera witaminy A i C wspierające odporność. Związki zawarte w tych kwiatach mogą również korzystnie wpływać na zdrowie oczu. Kwiatów chryzantem używa się również do przygotowywania deserów czy sałatek.
Jakie chryzantemy wybrać do posadzenia w ogrodzie?
Istnieje wiele różnych odmian chryzantem, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Ich wybór zależy od tego, jakie miejsce chcesz dla nich przeznaczyć oraz Twoich własnych preferencji dotyczących np. koloru i wysokości kwiatów. Wśród kwiatów, które możesz wziąć pod uwagę, znajdują się:
- chryzantema drobnokwiatowa – jest odporna na chłody, kwitnie długo i obficie, osiąga do 40-60 cm. Jest dostępna w kilku kolorach (biały, różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, fioletowy);
- chryzantema wielokwiatowa – posiada duże, pełne kwiaty, często wykorzystuje się je do kompozycji florystycznych. Może osiągać do 100 cm wysokości, jest nieco mniej odporna na chłody. Występuje w kolorze białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, różowym i czerwonym;
- chryzantema ogrodowa – to odporna na chłody hybryda, występująca w wielu kolorach i osiągająca 30-70 cm wysokości;
- złocień polny – dzika odmiana chryzantemy o drobnych, żółtych kwiatach, idealna do ogrodów w stylu wiejskim i do łąk kwietnych. Osiąga 20-50 cm wysokości;
- chryzantema koreańska – odporna na mrozy i łatwa w uprawie, osiąga 30-80 cm wysokości. Występuje w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, liliowym i fioletowym;
- chryzantema letnia – jednoroczna, kwitnąca od czerwca do września i osiągająca 40-60 cm wysokości. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych.
Jakie wymagania glebowe mają chryzantemy?
Chryzantemy najlepiej będą rosły na przepuszczalnej glebie, która nie przetrzymuje zbyt długo wody. To zapobiegnie gniciu ich korzeni. Ziemia powinna być jednak stale wilgotna. Ponadto powinna być ona żyzna, próchnicza, co pozwoli im kwitnąć przez dłuższy czas. Odczyn gleby powinien być neutralny lub lekko kwaśny.
Jakie stanowisko najlepsze dla chryzantemy?
Jeśli chryzantemy mają obficie kwitnąć, potrzebują słonecznego stanowiska, które będzie oświetlane przez co najmniej 6 godzin dziennie. Dzięki temu kwiaty będą miały wiele pąków, a kolory ich płatków będą intensywniejsze. Warto również sadzić je w miejscu odsłonionym od wiatru, o dobrej wentylacji, co uchroni je przed połamanymi gałązkami i chorobami grzybowymi. Idealnie sprawdzi się lekko podwyższone miejsce, dobrze odprowadzające wodę.
Kiedy sadzić chryzantemy?
Chryzantemy wieloletnie należy posadzić od kwietnia do maja. Dzięki temu będą miały czas, aby odpowiednio ukorzenić się przed zimą. Ważne jest to, by robić to w momencie, w którym nie są zapowiadane kolejne przymrozki. Chryzantemy jednoroczne oraz doniczkowe możesz sadzić jesienią, od września do października. Kwiaty powinny mieć co najmniej 4-6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami.
Do sadzenia kwiatów przydadzą Ci się wysokiej jakości, trwałe narzędzia ogrodowe. Znajdziesz takie w ofercie marki Gerlach!
Jak sadzić chryzantemy?
Po wyborze odpowiedniego gatunku i miejsca do posadzenia chryzantemy w ogrodzie wykop dołek odpowiadający wielkości doniczki, w której posiadasz sadzonkę. Jeśli posiadasz rośliny z gołymi korzeniami wykop dołek o głębokości ok. 20-30 cm, spulchniając przy tym glebę wokół. Chryzantemy należy sadzić w odstępach 20-50 cm, zależnie od wielkości odmiany.
Wsadzać rośliny do dołka, delikatnie przysypując je ziemią. Kwiaty ustabilizuj, jednak nie ubijaj gleby, tak aby do korzeni dostawało się powietrze. Po posadzeniu obficie podlej roślinę, tak aby ziemia dobrze przyległa do korzeni. Wokół każdego egzemplarza możesz np. wysypać korę, czy rozłożyć słomę, aby ochronić wrażliwe korzenie.
Kiedy sadzić chryzantemy, aby zakwitły na 1 listopada?
Chryzantemy są tradycyjnymi kwiatami cmentarnymi, które przynosi się na groby bliskich osób 1 listopada. Aby jednak w tym momencie uzyskać kwiaty, należy posadzić je w odpowiedniej chwili. Jeśli posiadasz ukorzenione sadzonki posadź je pomiędzy sierpniem a wrześniem. Sadzenie kwiatów jednorocznych z nasion powinno się odbyć wczesną wiosną (marzec), w pomieszczeniu, a dopiero kiedy rośliny wyrosną należy przenieść je do gleby.
Domowe metody nie dają jednak 100% pewności, że chryzantemy zakwitną na 1 listopada. W profesjonalnych szklarniach kontroluje się to za pomocą ilości światła i temperatury, co nie jest osiągalne przy zwyczajnej, przydomowej hodowli.
Chryzantemy w ogrodzie – propozycje kompozycji
Chryzantemy w ogrodzie mogą wyglądać naprawdę pięknie. Warto przygotować je w kompozycji wraz z innymi roślinami, które pozwolą Ci na stworzenie unikatowych rabatek. Chryzantemy drobnokwiatowe o intensywnych kolorach połącz z rozplenicą japońską, trawą pampasową oraz z miskantem chińskim.
Chryzantemy o pastelowych odcieniach (białe, kremowe) będą dobrze komponować się z astrami i jeżówkami. Z kolei te bordowe i fioletowe połącz z wrzosami oraz rozchodnikiem okazałym. Żółte chryzantemy możesz połączyć z żurawkami i paprociami, a te w ciepłych odcieniach idealnie komponują się z kapustą ozdobną. Możliwości w tym względzie jest naprawdę bardzo wiele, dlatego musisz samodzielnie wybrać swoje ulubione połączenia.