Nieważne, czy jesteś zawodowym kucharzem, czy weekendowym amatorem gotowania – w Twojej kuchni musi znaleźć się uniwersalna i solidna deska. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli wykonanych z rozmaitych tworzyw, między innymi ze szkła czy drzewa bambusowego.
Każda z nich z pewnością znajdzie zastosowanie podczas przyrządzania posiłków, jednak żadne tworzywo nie zastąpi ponadczasowego zestawu: dębowej deski kuchennej i komplety ostrych, stalowych noży to zestaw obowiązkowy, który ułatwi i uprzyjemni każdą minutę spędzoną w kuchni.
Dębowa deska kuchenna – zalety
Deski kuchenne wykonane z drewna są ponadczasowym i podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Wśród różnych modeli powinna znaleźć się chociaż jedna deska z solidnego, naturalnego materiału. Jednak drewno drewnu nierówne – w kuchni najlepiej sprawdzają się deski z drewna twardego, do którego zalicza się między innymi wiśnię, jesion, teak i dąb. Ten ostatni jest szczególnie często eksploatowany w produkcji akcesoriów kuchennych.
Co wpływa na tak wielką popularność dębowych desek kuchennych? Przede wszystkim niezwykłe właściwości dębu — struktura dębowych desek ma naturalną zdolność do regeneracji. Oznacza to, że niewielkie rysy i zadrapania powstałe przy kontakcie z nożem są samoistnie zasklepiane. Ponadto dębowa deska kuchenna wykazuje właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu do naszego pożywiania nie przenikają szkodliwe zarazki.
Jeśli posiadasz w swojej kolekcji wysokiej jakości noże kuchenne, nie musisz martwić się, że ostrze uszkodzi się podczas intensywnego kontaktu z drewnem – dębowa deska kuchenna harmonijnie „współpracuje” z nożami, tworząc duet nie do zdarcia!
Dębowa deska kuchenna – jak o nią dbać?
Dobrej jakości dębowa deska kuchenna może służyć długimi latami. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym struktura deski będzie nienaruszona i będzie należycie spełniała swoją funkcję. Pierwszą, podstawową zasadą, której kategorycznie należy przestrzegać – deski z drewna nie myjemy w zmywarkach! Aby drewno nie nasiąknęło wodą i chemikaliami, do mycia należy używać delikatnych płynów.
Po dokładnym umyciu deski należy dokładnie wytrzeć ją suchą ściereczką, aby maksymalnie wchłonąć wilgoć. Kolejnym krokiem jest natarcie suchej powierzchni deski olejem jadalnym – ten prosty i szybki zabieg zakonserwuje drewno. Aby zdezynfekować deskę, raz na jakiś czas wysyp na nią sól i wcieraj ją w deskę za pomocą przekrojonej na pół cytryny. Po takim „peelingu” spłucz deskę wodą i osusz.