Jak czyścić sekator? W przeciwieństwie do wielu naczyń kuchennych nie wyczyścisz go niestety w zmywarce. Dlatego warto sprawdzić, jak zrobić to skutecznie, ale jednocześnie bez negatywnego wpływu na jego jakość. Zadbaj o swoje narzędzia ogrodnicze i spraw, by służyły Ci przez długie lata.
Czym jest sekator?
Sekator to narzędzie tnące, które służy do przycinania pędów i gałęzi. Z tego względu jest przydatne zarówno w ogrodzie, jak i w domu, do opieki nad kwiatami doniczkowymi. Występują w kilku różnych rodzajach. Można podzielić je przez wzgląd na wielkość, np. sekatory jednoręczne lub dwuręczne, a także przez wzgląd na zastosowanie. Na przykład sekator kowadełkowy służy do podcinania suchych gałązek, a nożycowy do ucinania świeżych.
Po pierwsze, nie odkładaj tego na później!
Jeśli chcesz zadbać o swój sekator, to przede wszystkim nie odkładaj czyszczenia na później. Należy wyczyścić do każdorazowo, zaraz po wykonanej pracy. Jeśli na ostrzu przez dłuższy czas pozostaną np. soki z roślin, może to doprowadzić do ich stępienia. Dlatego za każdym razem po wykonanej pracy dokładnie obejrzyj narzędzia.
Warto pamiętać też o tym, że używanie brudnych narzędzi ogrodniczych może prowadzić do przenoszenia chorób na inne, zdrowe osobniki. Dlatego też zadbanie o higienę sekatorów jest kluczowe, jeśli chodzi o dobry stan rosnących w ogrodzie roślin.
Na co należy zwrócić uwagę po użyciu sekatora?
Po użyciu sekatora obejrzyj go dokładnie. Elementy ruchome, np. ostrze czy przekładnie, oczyść z resztek liści czy gałęzi za pomocą czystej ściereczki lub suchej szczoteczki. Następnie sprawdź, czy ostrze się nie uszkodziło i czy cały mechanizm dalej działa poprawnie. Sprawdź też, czy w żadnym miejscu nie pojawia się rdza. Sekator należy odłożyć w suche, bezpieczne miejsce.
Jak poradzić sobie z rdzą na sekatorze?
Jeśli na sekatorze pojawi się rdza, usuń ją za pomocą papieru ściernego lub użyj do tego specjalnej drucianej szczotki. Miejsca całostalowe warto też regularnie polerować, np. za pomocą ściereczki. Taki materiał jest bardziej odporny na powstawanie rdzy i dlatego też zadbane sekatory będą po prostu służyły przez dłuższy czas.
Jak poradzić sobie z wyszczerbionym sekatorem?
Gdy zauważysz, że ostrze sekatora się wyszczerbiło, koniecznie użyj narzędzi bądź materiałów ściernych, które pozwolą Ci na wyrównanie powierzchni. Nie używaj przed tym narzędzia, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na porost roślin. Takie narzędzie może być też niebezpieczne do użytkowania.
Jak naostrzyć sekator?
Sekator możesz naostrzyć za pomocą papieru ściernego. Wybierz średnio- lub drobnoziarnisty. Gdy przeszlifujesz sekator, następnie sięgnij po pilnik równiak z nacięciem pojedynczym. Przesuwaj go „od siebie” i w ten sposób naostrz narzędzie.
W trakcie ostrzenia nie używaj oleju! Sprawi on, że pilnik lub papier ścierny „zatka się” i nie będzie zdatny do użytku. Najlepiej czyścić w pełni osuszone, czyste narzędzia.
Zwiększ trwałość narzędzi – używaj smaru!
Narzędzia ogrodnicze są często narażone na działanie wilgoci, wahań temperatur oraz brudu. Dlatego, aby zwiększyć ich trwałość, warto używać smaru, zwłaszcza na takie elementy jak przekładnie, czy okolice śrubek.
Do zabezpieczenia sekatora użyj oliwki lub smaru. Doskonale sprawdzi się również środek smarowy w aerozolu. Jeśli nie masz zbyt dużego ogrodu, wystarczy zrobić to raz do roku, np. wiosną, nim pierwszy raz użyjesz narzędzia. Z kolei osoby, które dużo eksploatują swój sekator, powinny robić to raz na 2-3 miesiące, zależnie od zaleceń producenta preparatu.
Pamiętaj, aby zabezpieczać w ten sposób suche, czyste i naostrzone sekatory!
Zadbany sekator to szczęśliwe rośliny
Zadbany sekator oznacza ostre, równe cięcia. Dzięki temu rany, które wówczas powstają, są łatwe do zagojenia dla rośliny. To z kolei pozwala na jej odpowiedni wzrost. Dlatego też, jeśli troszczysz się o swój ogród, koniecznie zwracaj uwagę na odpowiednią higienę używanych w nim narzędzi.