Jak działa kubek termiczny i co sprawia, że przez tak długi czas zachowuje temperaturę napojów? Czy jest trwały i czy może stłuc się w trakcie używania? Sprawdź, dlaczego to doskonałe rozwiązanie do samochodu oraz do pracy.
Czym jest kubek termiczny?
Kubek termiczny działa jak mniejsza wersja standardowego termosu, utrzymując temperaturę napoju, który znajduje się wewnątrz. Jest przy tym wygodniejszy w użytkowaniu na co dzień, ponieważ zajmuje mniej miejsca w torebce, często mieści się do uchwytów w samochodzie. Ponadto można się z niego napić jak ze zwykłego kubka, używając tylko jednej ręki. Z tego powodu to doskonały towarzysz na dłuższe trasy samochodem, czy też do pracy, jeśli nie masz w niej dostępu do ulubionej herbaty, kawy czy innego napoju.
Jak działa kubek termiczny?
Kubek termiczny posiada próżnię pomiędzy ściankami. To ona sprawia, że znajdujący się wewnątrz napój utrzymuje swoją temperaturę przez dłuższy czas. Dawniej tego typu produkty często tworzono z tłukących się materiałów, takich jak szkło. To powodowało, że należało się z nimi obchodzić stosunkowo delikatnie. Dlatego znacznie lepiej stawiać na takie, które są stworzone ze stali nierdzewnej. Wytrzymały materiał jest znacznie bardziej odporny na obtłuczenia i wygięcia, dlatego sprawdza się znacznie lepiej w podróży.
Podwójne ścianki to jednak nie wszystko. Dobrej jakości kubek musi być również szczelny, a więc najlepiej, aby posiadał dodatkową uszczelkę w pokrywce. Im szczelniejszy będzie produkt, tym dłużej będzie utrzymywał temperaturę napoju.
Czy kubek termiczny utrzymuje temperaturę zimnych napojów?
Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Kawa i herbata mrożona, czy wyjęty z lodówki sok będzie na dłużej trzymał temperaturę w tego typu kubku. Z tego powodu świetnie sprawdza się nie tylko zimą, ale również latem. Co prawda zwykle chłodne napoje utrzymują swoją temperaturę krócej, niż te ciepłe, ale w dalszym ciągu powinny być przyjemnie zimne przez co najmniej kilka godzin.
Wybieraj wyłącznie bezpieczne materiały
Znajdujący się w kubku termicznym napój zazwyczaj jest ciepły, a więc jego cząsteczki poruszają się szybciej i mogą łatwiej wchodzić w reakcję ze szkodliwymi substancjami. Z tego powodu zwracaj szczególną uwagę na to, aby był wykonany z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Stawiaj na szkło, ceramikę i wysokiej jakości stal nierdzewną (najlepiej 18/10), która jest odporna na działanie kwasów i zasad.
Dbaj o higienę kubka termicznego
Ważne jest też to, aby kubek termiczny był zawsze czyszczony przed każdym użyciem. Myj go regularnie i dokładnie. Raz na jakiś czas możesz zalać go wodą wymieszaną z sodą lub kwaskiem cytrynowym, aby pozbyć się bakterii. Ponadto nim wlejesz do niego ciepły napój, najpierw warto wyparzyć go wrzątkiem. To nie tylko dodatkowo oczyści wnętrze, ale również ogrzeje metal, co sprawi, że dłużej będzie utrzymywać ciepło kawy czy herbaty.
Produkty wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiki bądź szkła nie przejmują smaków i aromatów napojów, dlatego jeden kubek możesz używać na wiele sposobów. Jednak pamiętaj, aby przed taką zmianą zwrócić szczególną uwagę na jego czyszczenie.
Postaw na kubki termiczne ASSIST od GERLACH
Jeśli szukasz idealnego kubka termicznego dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na produkty z linii ASSIST. W ofercie GERLACH znajdziesz je w dwóch pojemnościach: 0,3 oraz 0,5 l. Wykonane ze stali nierdzewnej 18/10 i malowane proszkowo na czarno wyglądają klasycznie i elegancko w każdej sytuacji.
Ponadto doskonale sprawdzają się do użytkowania w samochodzie. Mieszczą się w standardowym uchwycie na kubek i na dodatek posiadają wbudowany system „Press & drink”. Oznacza to, że aby się z nich napić, trzeba nacisnąć na przycisk. Po jego puszczeniu otwór zamyka się, co zapobiega przypadkowemu wylaniu się napoju, np. jeśli produkt wypadnie Ci z ręki.
Kubki posiadają dodatkową uszczelkę przy nakrętce, a podwójne ścianki nie tylko utrzymują temperaturę, ale również zapobiegają poparzeniu się w trakcie picia gorących napojów. Produkt utrzymuje chłodną temperaturę przez minimum 3 godziny, a w przypadku gorących napojów aż do 6 godzin.