Jak odchwaścić ogród szybko i skutecznie? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku, aby zadbać o swoje rośliny. Dzięki temu będą rosły szybciej, a same plony będą zdecydowanie większe.
Dlaczego odchwaszczanie jest tak ważne?
Odchwaszczanie to czasochłonne, ale niezwykle istotne zajęcie. Dzięki niemu rośliny, zwłaszcza te w grządkach, mogą swobodnie rosnąć. Dlaczego? Po pierwsze, chwasty tworzą rozbudowane systemy korzenne. Z tego powodu nie tylko nie pozwalają Twoim roślinom na dobrze zakorzenienie się, ale również wyjaławiają glebę, pobierając naprawdę duże ilości mikro- i makroelementów.
Ponadto chwasty sprawiają, że Twoje plony mają mniej miejsca na wzrost oraz słabszy dostęp do światła. To zaś również może wpłynąć na zdecydowanie mniejsze plony, lub nawet może spowodować obumieranie roślin. Dlatego też nie dopuść do tego, by chwasty zarosły Twoje grządki!
Jakie narzędzia użyć do odchwaszczania?
Pozbycie się chwastów po tym, gdy już wyrosną, może być dość trudne. Jak już było wspominane, tworzą one często rozbudowany system korzenny, który sprawia, że niełatwo jest usunąć je z ziemi. Z tego powodu warto użyć narzędzi, które ułatwią to zadanie.
Niezwykle przydatnym narzędziem będzie łopatka szeroka lub wąska. To dzięki nim naruszysz ziemię wokół korzeni chwastów. Ponadto przydadzą się również grabki oraz kultywator. Dzięki nim wygładzisz i spulchnisz ziemię po usunięciu chwastu. Warto zaopatrzyć się także w sekator nożycowy, który w razie potrzeby pomoże na zmniejszenie i łatwiejsze usunięcie rośliny.
Jeśli plewisz większą przestrzeń, koniecznie zaopatrz się również w grabie, którymi wyrównasz teren po wykonanym zadaniu. Jeśli zaś dopiero przygotowujesz grządki, zaopatrz się w szpadel ostry lub saperkę.
Przydadzą się również rękawice, wiaderko, czy okulary ochronne. Dzięki temu zadanie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Warto ubrać się również w wygodny, roboczy strój.
Przede wszystkim przygotuj ziemię
Pierwszy etap odchwaszczania powinien mieć miejsce jeszcze nim posadzisz w danym miejscu rośliny. Glebę należy oczyścić z chwastów, a następnie dokładnie ją przekopać, spulchnić glebę i w razie potrzeby utworzyć grządki. Dzięki temu Twoje rośliny będą miały najlepszy możliwy start.
Pamiętaj, aby usuwać nawet najmniejsze korzenie czy rozłogi, ponieważ mogą z nich w późniejszym czasie wyrosnąć duże skupiska chwastów, sprawiając, że będziesz mieć więcej pracy.
Regularne odchwaszczanie – klucz do sukcesu
Odchwaszczanie jest najłatwiejsze, gdy niechciane rośliny mają najwyżej kilka centymetrów. Dlatego warto robić to regularnie, poświęcając po kilka- kilkanaście minut w ciągu tygodnia, zamiast zostawiać to zadanie na później i spędzić cały dzień w ogrodzie. Taka metoda jest dobra również dla roślin, ponieważ pozwala im na regularny, dobry wzrost.
Technika – jak odchwaścić ogród?
Aby odchwaszczanie ogrodu było łatwiejsze, warto użyć odpowiedniej techniki. Nie próbuj wyszarpywać chwastu z ziemi za pomocą ręki! Na początku użyj łopatki, naruszając glebę wokół niechcianej rośliny. Dopiero wówczas sprawdź, czy da bez problemu wychodzi. Nie szarp jej na siłę, ponieważ może to sprawić, że naziemna część oderwie się, a korzenie pozostaną w glebie, zaś chodzi właśnie o to, aby się ich pozbyć. Usunięcie jej wówczas będzie po prostu trudniejsze.
Jeśli roślina sama nie wychodzi z gleby, popracuj jeszcze trochę nad rozluźnieniem gleby i dopiero wtedy wyciągnij ją jednym, sprawnym ruchem. Następnie obsyp z niej nadmiar ziemi, przełóż do przygotowanego wcześniej wiaderka bądź innego pojemnika i wyrównaj powierzchnię, w razie potrzeby przysypując powstałą dziurę.
Czy warto używać oprysków do odchwaszczania?
Opryski na chwasty są jak najbardziej skuteczną metodą, jednak należy stosować ją jako ostateczne rozwiązanie, gdy regularne plewienie nie działa. Niestety, wpływają one również bardzo mocno na stan hodowanych roślin, a ponadto zmniejszają bioróżnorodność w ogrodzie, naruszając również florę bakteryjną. Dlatego też jeśli tylko możesz, staraj się tego po prostu unikać.
Jak odchwaścić ogród? Regularność i wytrwałość
Odchwaszczanie ogrodu nie jest zadaniem trudnym, ale bez wątpienia wymaga regularności i wytrwałości. Jednak to najłatwiejszy sposób na zapewnienie sobie bujnych plonów. Z tego powodu nie rezygnuj z tego. Zwłaszcza że to odprężające zajęcie, w trakcie którego możesz np. posłuchać ulubionej muzyki, podcastów czy audiobooków.