Czy wiesz, jak odchwaścić ogródek warzywny? To zadanie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwoli Twoim plonom na maksymalny wzrost w jak najkrótszym czasie. Jakie akcesoria ogrodowe przydadzą Ci się do tego zadania i jak zrobić to najskuteczniej?
Dlaczego usuwanie chwastów jest tak ważne?
Różne rośliny do wzrostu potrzebują podobnych zasobów: wody, słońca i składników mineralnych znajdujących się w glebie. Jeśli więc jest ich w jednym miejscu zbyt duży, część z nich może zostać zagłuszona, a część nie wykorzysta maksimum swojego potencjału. Zaś gdy prowadzisz ogródek warzywny prawdopodobnie zależy Ci na uzyskaniu jak największego plonu. Dlatego też usuwanie „chwastów”, czyli roślin zbędnych, których w danym momencie nie chcesz hodować, jest tak istotne.
Ponadto wiele gatunków chwastów może roznosić choroby, które mogą przenieść się na Twoje rośliny. Czyste grządki to też troska o estetykę ogrodu – ładne, czyste otoczenie dla większości osób jest znacznie bardziej satysfakcjonujące.
Jakie narzędzia przydadzą się do odchwaszczania ogródka?
Odchwaszczanie ogródka nie jest trudne, pod warunkiem że wcześniej zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia. W tym przypadku nie sprawdzą Ci się akcesoria do cięcia roślin, takie jak sekatory ogrodowe, ale bez obaw, nie są to bardzo skomplikowane przedmioty.
Do odchwaszczania niewielkich grządek na pewno przyda Ci się twarda, niewyginające się łopatka wysokiej jakości. Dzięki niej w prosty sposób rozluźnisz ziemię przy korzeniu chwastów. Możesz również zaopatrzyć się w motyczkę i kultywator, co pozwoli Ci później również na wygładzenie gleby.
Do odchwaszczania przed posadzeniem warzyw na grządce na pewno przydadzą Ci się szpadle ogrodowe. Dzięki nim w szybszy sposób przekopiesz większą część ogródka, usuwając nawet gęsto rosnące rośliny.
Jak odchwaścić ogródek warzywny krok po kroku?
Do odchwaszczania ogródka zabierz się od przygotowania narzędzi. Weź wiaderko, motyczkę lub łopatkę, grabki lub kultywator i załóż rękawiczki. Warto zacząć od lekkiego przekopania jakiegoś kawałka gleby, np. kwadratu na wyciągnięcie własnych rąk. Następnie, gdy ziemia zostanie rozluźniona, należy wyciągać chwasty, starając się usuwać je jak najdokładniej, razem z całym systemem korzeniowym.
Odchwaszczanie warto przeprowadzać, gdy ziemia jest lekko wilgotna, ale nie gliniasto mokra. Wtedy nie będzie się pylić, ale jednocześnie w łatwy sposób usuniesz jej nadmiar z korzeni chwastów.
Po wyciągnięciu wszystkich chwastów wyrównaj ziemię, ale nie ubijaj jej – warzywa na pewno Ci podziękują za lepszy dostęp powietrza do korzeni.
Jak ograniczyć wzrost chwastów w ogrodzie?
Ograniczenie wzrostu chwastów w ogrodzie może Ci pozwolić na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Jak to jednak zrobić? Po pierwsze, najważniejsza jest regularność. Warto np. raz w tygodniu obejrzeć swoją grządkę i szybko usunąć rozpoczynające wzrost chwasty. Ponadto niektóre grządki możesz ściółkować, wykładając je np. korą lub też zastosuj agrowłókninę, lub kartony, zostawiając jedynie miejsca na wzrost Twoich warzyw.
W ograniczeniu wzrostu chwastów może pomóc również gęste nasadzenie roślin. Im będzie ich więcej i im bliżej siebie będą, tym mniej miejsca oraz zasobów pozostanie dla innych gatunków. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że nadmierne zagęszczenie może zmniejszyć Twoje plony. Możesz posadzić też tzw. rośliny zadarniające, jak aksamitka czy nagietek, które pokryją glebę, nie pozwalając na wzrost innych.
Czy oprysk na chwasty to dobry pomysł?
Stosowanie oprysków na chwasty niekoniecznie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku ogródków warzywnych, kiedy to hodowane rośliny masz zamiar później zastosować w kuchni. Ponadto takie działanie może zaburzyć florę bakteryjną gleby i działać toksycznie na pożyteczne owady. Oprysk zwykle zabija wszystkie rośliny zielone, dlatego należy stosować go poza sezonem, aby np. oczyścić teren, na którym dopiero będzie przygotowywany ogródek warzywny.
W sezonie możesz pomóc sobie opryskiwaniem punktowym, np. preparatem na bazie octu. Na ścieżkach ogródka możesz też używać mieszanki wody z solą.
Na jakie chwasty należy zwracać szczególną uwagę?
Istnieją chwasty, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy usuwaniu, bo np. mają rozbudowany system korzeniowy lub też pochłaniają duże ilości składników odżywczych. Dlatego jeśli je zobaczysz, staraj się usunąć je jak najdokładniej:
- perz właściwy – to kłącze, którego korzenie szybko się regenerują;
- mniszek lekarski – jego korzenie są głębokie i trudne do usunięcia;
- komosa biała – rośnie szybko i równie szybko się rozmnaża;
- tasznik pospolity – łatwo się rozsiewa i bardzo szybko rośnie;
- skrzyp polny – często powraca, a jego system korzeniowy jest bardzo głęboki;
- żółtlica drobnokwiatowa – mocno zagłusza siewki warzyw, szybko się rozsiewa.
Dbanie o ogród to codzienna praca
Nie da się ukryć, że dbanie o ogródek to codzienna, ciężka praca. Regularne doglądanie roślin pozwala jednak na uzyskanie najlepszych, bujnych plonów. Jako marka Gerlach doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele pasji wymaga stworzenie pięknego miejsca, z którego również będzie można czerpać zdrowe plony. Dlatego też w naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości narzędzia, takie jak łopatki, piły ogrodnicze, nożyce do trawy czy sekatory, dzięki którym codzienne zadania staną się prostsze i przyjemniejsze.