Jak pielęgnować narzędzia ogrodnicze, aby przez długi czas zachowały swoje właściwości? Sprawdź, jak robić to skutecznie. Dowiedz się, jakie czynności należy wykonać po zakończeniu pracy, jak naostrzyć sekator oraz kiedy sięgnąć po produkty konserwujące.
Dlaczego należy konserwować narzędzia ogrodnicze?
Jak każdy produkt, w trakcie codziennego użytkowania narzędzia ogrodnicze zużywają się i są narażone na czynniki zewnętrzne, które mogą negatywnie wpłynąć na ich stan. Pozostawione między mechanizmami liście mogą zacząć gnić, a wilgotne i brudne od ziemi uchwyty mogą stracić swój pierwotny wygląd, szybciej się niszcząc. Dlatego też odpowiednie zadbanie o narzędzia jest kluczowe dla ich stanu.
Na ostrzach mogą pozostać również soki roślinne, które mogą prowadzić nie tylko do szybszego psucia się i tępienia, ale pozostawione, mogą przyczynić się do roznoszenia chorób pomiędzy znajdującymi się w ogrodzie roślinami. Dlatego zachowanie jak najwyższego poziomu higieny jest niezwykle istotne.
Brud, taki jak ziemia, czy liście, może też pochłaniać z powietrza wilgoć. Ta zaś może prowadzić m.in. do pojawienia się rdzy. Nigdy więc nie zapominaj o usuwaniu zabrudzeń!
Jaki sprzęt jest potrzebny do czyszczenia narzędzi ogrodniczych?
W jakie produkty należy się zaopatrzyć, aby wyczyścić narzędzia tnące? Poniżej znajduje się lista produktów, które mogą Ci się przydać. Dostosuj ją do swoich potrzeb, preferencji i posiadanych narzędzi ogrodniczych.
Materiały czyszczące
- wąż ogrodowy
- środek czyszczący przeznaczony do narzędzi ogrodowych
- szmatki i ręczniki
- gąbka
- rozpylacz
Narzędzia czyszczące
- szczotka do szorowania
- wełna stalowa
- szczotka druciana
- drobno- lub średnioziarnisty papier ścierny
- pilnik równiak z nacięciem pojedynczym
Środek smarny
- smar
- oliwka
- środek smarowy w aerozolu
Środki bezpieczeństwa
- okulary ochronne
- rękawice
- maska przeciwpyłowa
- fartuszek ogrodniczy
Jak pielęgnować narzędzia ogrodnicze po zakończeniu pracy?
Każdorazowo po zakończeniu pracy z narzędziami ogrodniczymi konieczne jest sprawdzenie ich stanu i zadbanie o ich higienę. Nie należy tego odkładać na później. Im szybciej to zostanie zrobione, w tym lepszym stanie będą akcesoria ogrodnicze mimo długotrwałego użytkowania.
Rozpocznij od dokładnego obejrzenia akcesoriów, a następnie usunięcia z nich liści, gałęzi i innego brudu, który się na nich znajduje. Można wykonać to za pomocą czystej szmatki lub delikatnej szczotki (także suchej). Jeśli na ostrzach pojawia się sok i ziemia z roślin, należy przetrzeć je wilgotną, delikatną ściereczką, a następnie od razu wytrzeć do sucha. Warto sprawdzić też pod tym kątem uchwyty, które mogły zabrudzić się w trakcie pracy.
Jeśli brud znajduje się pomiędzy śrubkami, odkręć je i dokładnie oczyść przestrzeń pomiędzy. Obawiasz się, że zapomnisz, jak prawidłowo złożyć później narzędzie? Zrób mu zdjęcie przed, aby mieć swój własny punkt odniesienia.
Następnym ważnym krokiem jest to, aby wszystko skręcić, przywracając do stanu pierwotnego. Warto robić to ostrożnie i możliwie delikatnie, aby nie uszkodzić narzędzi. Brud można oczyścić za pomocą np. drucianej szczotki.
Uwaga! W trakcie skręcania narzędzia nie należy ściskać śrubek ani zbyt mocno, ani zostawiać zbyt dużego luzu, czy prześwitu pomiędzy częściami tnącymi.
Sprawdź również stan ostrzy. Wszelkie ślady rdzy należy niezwłocznie usunąć, aby ta się nie rozprzestrzeniła i nie wniknęła w strukturę narzędzi. Wyszczerbienia zaś należy po prostu wyrównać.
Po zakończeniu pracy warto również sprawdzić stan śrubek (czy są odpowiednio dokręcone ), a także ewentualnie natłuścić różne elementy.
Wyszczerbienia i ubytki w ostrzach narzędzi ogrodniczych
Jeśli w narzędziu ogrodniczym pojawią się drobne ubytki, warto sięgnąć po papier ścierny i za jego pomocą je wyrównać. Dzięki temu narzędzie będzie ponownie nadawać się do użytkowania. Nie należy używać wyszczerbionych narzędzi tnących do pracy w ogrodzie, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia roślin.
Może zdarzyć się, że wyszczerbienie będzie bardzo głębokie. Wówczas działanie papieru ściernego może być zbyt słabe. Jeśli pomimo prób ubytek jest wyraźnie widoczny i istnieje ryzyko, że będzie np. haczyć o gałęzie, to oznacza, że dane narzędzie nie nadaje się do dalszego użytkowania.
Jeśli używasz papieru ściernego, pamiętaj, aby po jego użyciu przetrzeć ostrze za pomocą suchej szmatki, pozbywając się nadmiaru powstałego pyłu.
Jak usunąć rdzę z narzędzi ogrodniczych?
Do usunięcia rdzy przyda się papier ścierny oraz/lub druciana szczotka czy wełna stalowa. Rozpocznij od ostrożnego rozmontowania śrubek, zwłaszcza jeśli korozja pojawiła się w ich obrębie. Narzędzia dokładnie osusz, a następnie za pomocą narzędzi, zacznij ją usuwać. Gdy nie będzie jej już na powierzchni narzędzia, odkładaj je w suche i ciepłe miejsce, aby temu zapobiec w przyszłości.
Jak naostrzyć narzędzia ogrodnicze?
Do ostrzenia narzędzi ogrodniczych przyda się papier ścierny oraz pilnik równik z nacięciem pojedynczym. Czynność tę należy wykonywać za każdym razem, gdy zauważysz, że sekatory czy nożyce nie tną już tak sprawnie i równo, jak dawniej.
Najpierw sięgnij po papier ścierny. Przejeżdżaj nim po ostrzach narzędzi, aż te staną się ostrzejsze. Następnie sięgnij po pilnik i przesuwaj go od siebie. Powtórz to kilka- kilkanaście razy, aby zapewnić narzędziom odpowiedni poziom ostrości.
Przed ostrzeniem nie używaj oleju. Narzędzia należy ostrzyć przynajmniej raz do roku, pod koniec każdego sezonu.
Natłuszczanie narzędzi ogrodniczych – o tym pamiętaj!
Przynajmniej raz do roku, a jeśli zachodzi taka potrzebna, to częściej należy natłuścić powierzchnię narzędzi. To pozwala na zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi czy przed powstawaniem rdzy. Jest to jeden z najważniejszych kroków, jeśli zależy Ci na tym, by narzędzia dobrze działały przez wiele lat.
W tym celu wybierz specjalny preparat. Może być to zwykły olej bądź smar, ale sprawdzają się również różnorodne produkty w sprejach i nie tylko. Należy nałożyć cienką warstwę, zwłaszcza w okolicy łączeń i różnorodnych mechanizmów. Takie działanie zapobiegnie tarciom i zdecydowanie przedłuży żywotność narzędzi ogrodniczych.
Jak pielęgnować narzędzia ogrodnicze po zakończeniu sezonu?
Po zakończeniu sezonu, gdy wiesz już, że narzędzia ogrodnicze nie będą ponownie używane, należy przejść przez wszystkie kroki, które były wykonywane po każdorazowym użytku, ale z jeszcze większą uwagą, np. przemywając wodą i osuszając nawet elementy wyglądające na czyste. Należy usunąć ziarenka piasku i zadbać, by stan narzędzi był jak najbliższy nowemu.
W tym przypadku bardzo ważne jest natłuszczenie mechanizmów, a także sposób przechowywania. Narzędzia należy owinąć w szmatkę lub specjalny pokrowiec, a następnie przechowywać w suchym i ciepłym miejscu. Nie przechowuj narzędzi ogrodniczych w pomieszczeniu, w którym temperatury zimą mogą być minusowe! Dobrym miejscem będzie składzik w domu, czy też ogrzewany warsztat bądź garaż.
Co zrobić po zakończeniu sezonu krok po kroku?
- Oczyść narzędzia ogrodnicze z ziemi, liści, soków roślin itd.
- Usuń rdzę i wyrównaj ubytki w ostrzach za pomocą narzędzi szlifierskich.
- Naostrz narzędzia, używając np. papieru ściernego.
- Posmaruj narzędzia, aby zabezpieczyć je przed korozją.
- Odłóż narzędzia w suche i ciepłe miejsce.
Zadbane narzędzia ogrodnicze posłużą Ci przez wiele lat.
Jeśli odpowiednio zadbasz o narzędzia ogrodnicze, te najprawdopodobniej posłużą Ci przez wiele długich lat. To pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również wydobyć z nich pełen potencjał. Pamiętaj, że dbanie o nie to też elementy pracy w ogrodzie i troski o swoje własne rośliny. Narzędzia ogrodnicze wysokiej jakości, które są czyste i ostre (zwłaszcza w przypadku narzędzi tnących) sprawią, że Twoje kwiaty, krzewy i drzewa będą dawały piękne plony. Nie zapominaj też o takich narzędziach, jak łopatki czy szpadle. Zaostrzone brzegi sprawią, że łatwiej będą wbijać się w ziemię, ułatwiając codzienną pracę.
Zapisz infografikę, aby zapamiętać!
Aby ułatwić dbanie o tnące narzędzia ogrodowe, przygotowaliśmy infografiki, które zawierają skróconą instrukcję oraz wskazują miejsca, na które należy nałożyć smar. Znajdź narzędzie, które masz w swoim domu i zapisz je na telefonie lub komputerze, aby mieć do nich dostęp w dowolnym momencie!