Scyzoryk Gerlach Assist 12 funkcyjny
Jak przygotować się na górską wyprawę? Te miejsca są jednym z najbardziej popularnych kierunków na krótsze i dłuższe wycieczki, szczególnie wśród polskich turystów. Górskie wędrówki są doskonałą formą aktywności na każdym poziomie zaawansowania i w każdym wieku. Mogą być fantastyczną przygodą dla całej rodziny, nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej wybierają tę formę spędzania wolnego czasu.
Jak przygotować się na górską wyprawę? Dla początkujących
Niezależnie od tego, które pasmo górskie wybierzesz jako cel swojej wędrówki, istotne, aby odpowiednio się do niej przygotować. Jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach i dłuższych wyprawach, na początek wybierz łagodne szlaki i sprawdzone, bezpieczne trasy.
Przede wszystkim, niezależnie od stopnia trudności szlaku, który wybierzesz, należy śledzić prognozę pogody. Ta w górach potrafi się zmieniać bardzo dynamicznie, a wędrówka w strugach deszczu i mgle nie należy do najprzyjemniejszych. Warto również uwzględnić, że pogoda na szycie góry może być zupełnie inna niż ta w dolinie.
Na początek przygotuj dokładny plan całej trasy. Mapa lub przewodnik, w którym znajdziesz dokładny opis szlaku to podstawa.
Jak ubrać się na górską wyprawę?
Najważniejszym punktem odpowiedniego ubioru w góry są buty. Na początek warto wybrać buty, które zabezpieczać będą staw skokowy przed skręceniem. Buty w góry powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Jeśli kupujesz buty bezpośrednio przed wyprawą, warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie ich przed wyjściem na szlak. To, że buty są wygodne podczas mierzenia w sklepie, nie oznacza, że będzie tak samo podczas długiej wędrówki. Istotne również, aby dobrać odpowiednie skarpetki z dobrej jakości materiału, które zabezpieczą stopę przed potencjalnymi nieprzyjemnymi obtarciami.
Nieodpowiednio dobrane obuwie może zmusić Cię do zawrócenia ze szlaku, nie warto więc ryzykować. Reszta ubrań zależy już od Twoich indywidualnych preferencji. W górach jednak obowiązuje zasada ubioru „na cebulkę”. Ważne, aby mądrze zaplanować poszczególne warstwy odzieży.
Bezpośrednio na skórę załóż bieliznę termoaktywną, która odprowadzać będzie wilgoć z powierzchni ciała. Następnie spodnie trekkingowe oraz bluzę lub polar z oddychającej tkaniny. W zależności od pory roku warto też mieć pod ręką lekką puchową kurtkę.
Koniecznie do plecaka spakuj kurtkę przeciwdeszczową. Mała, podręczna i cieniutka kurtka zajmuje mało miejsca i bez problemu zmieści się do każdego podręcznego plecaka.
Warto również spakować lekkie rękawiczki i czapkę lub chustę. Obie rzeczy nie zajmą dużo miejsca, za to mogą uratować Cię w razie niespodziewanego ochłodzenia.
Co spakować w góry?
Z pewnością wybierając się na wyprawę górską, warto zawsze mieć pod ręką latarkę lub czołówkę oraz scyzoryk. Takie wielofunkcyjne narzędzie zajmuje bardzo mało miejsca, a może być pomocne w wielu newralgicznych momentach, aby coś przeciąć, upiłować czy przekroić.
Każdy podróżnik bezwzględnie powinien mieć na szlaku 1,5 l wody najlepiej w termicznej butelce. Wysokiej jakości butelka utrzyma chłód do 6 godzin, a ponadto będzie dużo bardziej ekologiczna i praktyczna niż zwykła butelka jednorazowa. W razie konieczności, będąc na szlaku, taką butelkę z powodzeniem uzupełnisz w każdym schronisku.
Na szlaku doskonale sprawdzi się również termos z kawą lub herbatą. Termos ASSIST posiada kubek w zakrętce z systemem zabezpieczającym „quick click” i będzie idealnym rozwiązaniem zarówno podczas krótszych jak i tych dłuższych wypraw górskich.
Zaplanuj posiłki i przygotuj przekąski w góry
Planując trasę, warto zaznaczyć na mapie miejsca na posiłki. W schronisku możesz posilić się czymś sytym i ciepłym. Jednak na szlak warto wziąć również małą przekąskę lub gotowe kanapki, które w razie potrzeby będziesz mógł spokojnie spożyć w dowolnym miejscu, zyskując energię na dalszą drogę.
Do podręcznego plecaka spakuj mini apteczkę, w której umieścisz niezbędne rzeczy, takie jak: bandaż, plastry, żel antybakteryjny i tabletki przeciwbólowe.
Wybierając się w góry, nie zapomnij także o kremie z filtrem, gdyż wzrost wysokości rozrzedza powietrze. Na górskich szlakach wzrasta narażenie na światło UV. Pamiętaj również o ochronie oczu. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim zaopatrz się w okulary z filtrami, które ochronią Twój wzrok.
Mamy nadzieje, że wędrówki górskie z produktami outdoorowymi Gerlach będą wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem!