Czy wiesz, jak uprawiać brokuły w ogródku? Poznaj nasze porady i dowiedz się, jak sprawić, by uzyskać jak najlepsze plony. Jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać i jaka gleba jest najlepsza do hodowli tej rośliny?
Dlaczego warto uprawiać brokuły?
Brokuły to bardzo zdrowe warzywa. Zawierają m.in. witaminy C, K i B9, a także wspomagający trawienie błonnik. Są też bardzo wszechstronne pod względem kulinarnym: nadają się do jedzenia na surowo, do sałatek, do zapiekania, gotowania, czy nawet grillowania. Ponadto dobrze rosną w gruncie. Są dość proste w uprawie i nie wymagają specjalistycznej opieki. Nie są też bardzo podatne na choroby. To wszystko sprawia, że brokuły świetnie nadają się do przydomowego ogródka.
Jak uprawiać brokuły w ogródku?
Uprawianie brokułów w ogródku nie jest trudne, jednakże należy wziąć pod uwagę dobór odpowiedniego stanowiska, z dobrym poziomem nasłonecznienia, żyznością i konsystencją gleby oraz jej poziomem pH. Należy zwrócić też uwagę na odpowiednie przygotowanie ogródka oraz na późniejszą, odpowiednią opiekę nad siewkami.
Jaką odmianę brokułów wybrać do ogródka?
Do ogródka warto wybierać sprawdzone, popularne odmiany brokułów. Na przykład, dobrą odmianą będzie Monaco F1 – to szybko dojrzewająca odmiana, która dobrze znosi letnie upały, a przy tym posiada duże, zwarte róże. Możesz postawić też na odmianę Calabrese Natalino, której czas dojrzewania jest nieco dłuższy, jednak dobrze znosi lekkie przymrozki i szczególnie dobrze nadaje się do kuchni śródziemnomorskie.
Jeśli zależy Ci na odmianie szczególnie odpornej na szkodniki postaw na odmianę Belstar F1, zaś osoby preferujące małe, ale za to bardzo smaczne brokuły, mogą wybrać odmianę.
Jakie stanowisko dla brokułów wybrać?
Brokuły najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, które zapewniają min. 6 godzin światła dziennego. Jeśli mieszkasz w ciepłym rejonie Polski warto jednak sadzić je w miejscu z lekkim zacienieniem popołudniowym, ponieważ nadmierne upały mogą negatywnie wpłynąć na plony. Warto postawić na glebę żyzną i przepuszczalną, z dodatkiem kompostu lub obornika, o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym (pH 6,5-7,5). Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła.
Zwróć też uwagę na to, by nie sadzić ich w miejscach, w których w ciągu ostatnich 3-4 lat rosły takie rośliny jak kapusta, kalafior, rzepa lub rzodkiewka. Za to warto sadzić je w towarzystwie sałaty, cebuli, pora, selera, nagietków czy szałwii.
Kiedy sadzić brokuły?
Pomiędzy lutym a kwietniem należy przygotować rozsadę z nasion brokułów. Należy je wsadzać do gruntu po 4-6 tygodniach, po ok. 15 maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. Sadzi się je pomiędzy majem a czerwcem lub – jeśli zależy Ci na późniejszych zbiorach – pomiędzy lipcem a sierpniem. Drugi termin zazwyczaj pozwala na bardziej obfite zbiory.
Możesz sadzić te rośliny również bezpośrednio do gruntu, pomiędzy połową kwietnia a początkiem czerwca.
Jak przygotować rozsadę brokułów?
Aby przygotować rozsadę brokułów, zaopatrz się w specjalne palety rozsadowe, małe doniczki torfowe lub skrzynki z otworami drenażowymi. Stosuj ziemię do rozsad, którą możesz wymieszać z perlitem. Nasiona wysiewaj na głębokości 0,5-1 cm, po kilka nasion w odstępach ok. 3-4 cm. Zapewnij roślinom jasne, ciepłe miejsce, ale nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być lekko wilgotne.
Gdy siewki będą miały 2-3 liście możesz je rozsadzić – każdą do osobnej doniczki. Gdy rozwiną ok. 4-6 liści to znak, że można wsadzać je do gruntu.
Jak sadzić brokułu do gruntu?
Aby posadzić brokuły w gruncie, należy odpowiednio przygotować glebę. Około 2-3 tygodnie przed sadzeniem przekop glebę i usuń z niej chwasty. Jeśli nie zostało to zrobione na jesień, wzbogać ją kompostem lub obornikiem. Do tego zadania sprawdzą się szpadle ogrodowe. Sadzaj rośliny w rzędach, około 40-50 cm od siebie, zachowując odstęp 50-60 cm pomiędzy rzędami. Wykopuj dołki nieco większe niż bryła korzeniowa rośliny, zasypuj je delikatnie ziemią po włożeniu do środka i delikatnie ją ugnieć, ale nie ubijaj! Pamiętaj, aby następnie podlać brokuły.
Jak dbać o brokuły po posadzeniu?
Po posadzeniu brokułów pamiętaj, aby regularnie je podlewać – rośliny te bardzo źle znoszą suszę. Usuwaj regularnie chwasty i zabezpieczaj uprawę przed szkodnikami, np. za pomocą siatek. Po 2-3 tygodniach od posadzenia możesz zasilić uprawę biohumusem lub ekologicznymi preparatami. W razie potrzeby przeprowadź oprysk na mszyce.
Jak zbierać brokuły?
Brokuły należy zbierać, gdy róże są zbite, jędrne i ciemnozielone. Jej pąki nie powinny być jeszcze rozwinięte. Do ścinania róż przydadzą się sekatory ogrodowe lub ostre nożyki. Odcinaj je ok. 5-10 cm poniżej główki, zostawiając część łodygi z kilkoma liśćmi. Nie wyrywaj jednak rośliny z korzeniami – wkrótce powinny pojawić się pędy boczne, które pozwolą na drugą, choć mniejszą, falę zbiorów.
Uprawa ogrodu prostsza z marką Gerlach
Doskonale wiemy, jak wymagająca jest codzienna pielęgnacja ogródka z warzywami. To zadanie czasochłonne i wymagające cierpliwości, ale jednocześnie dające olbrzymią satysfakcję. Dlatego też chcemy ułatwiać Ci codzienną pracę, oferując wysokiej jakości narzędzia, takie jak sekatory, piły ogrodnicze, widełki, motyczki czy grabie. Uprawiaj ogródek wygodnie i ciesz się zdrowymi, własnoręcznie wyhodowanymi roślinami!