W czasie wiosny i lata taras staje się dodatkową przestrzenią życiową. Jest to miejsce relaksu, spotkań ze znajomymi, a także spożywania posiłków czy różnego rodzaju aktywności fizycznej. W zależności od możliwości, wielkości tarasu, a także miejsca jego usytuowania taras można urządzić na różne sposoby. Dowiedz się, jak urządzić przytulne i funkcjonalne miejsce na tarasie i stwórz własny kawałek nieba!
Taras, czyli dodatkowa przestrzeń do życia
Takie miejsce bez wątpienia pozwala na powiększenie przestrzeni mieszkalnej w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni. Kluczem do sukcesu wykonania dobrze funkcjonującego tarasu jest precyzyjny plan i konsekwencja. Przed wykonaniem tej inwestycji koniecznie należy wykonać projekt, który pozwoli na precyzyjne opracowanie całej powierzchni. To, na jaki typ tarasu postawisz, zależy od tego gdzie ma być on połączony, czy mieszkasz w domu, czy też mieszkaniu, oraz z jakich materiałów ma być on wykonany.
Jak urządzić taras?
Stwórz dobry plan
To, jak należy urządzić taras, zależy od wielu czynników. Taras może być prawdziwą oazą spokoju, zielonym zakątkiem i wspaniałym miejscem do spotkań z przyjaciółmi. Jak już wspomnieliśmy najważniejszy jest dobry plan. Należy go dostosować do możliwości przestrzennych. Rozpocznij od dokładnego pomiaru przestrzeni, jaką możesz i chcesz wykorzystać pod taras. Niezależnie od tego czy taras usytuowany jest na gruncie, czy też piętrze, warto dokładnie wyznaczyć jego wymiar oraz kształt. Najczęściej spotykane tarasy mają plan prostokąta lub kwadratu. Jednak można się pokusić o bardziej wyszukaną geometrię. Bywa, że taras ograniczony jest przez dane miejsce, np. gdy chcesz go wykonać na istniejącym balkonie. Warto przy tym zaznaczyć, że budując taras na gruncie jest on traktowany dokładnie tak samo jak budynek, m.in. należy wziąć pod uwagę odległość od sąsiedniej działki. Jednak tarasy do 35 m² nie wymagają specjalnych zgłoszeń, ani zgody na budowę.
Określ funkcje tarasu
Dokładnie zaplanuj sposób, w jaki będziesz chciał wykorzystać taras. Czy ma to być dodatkowa przestrzeń ogrodowa? A może ma pełni funkcje letniej jadalni? Taras to także wspaniałe miejsce do wypoczynku i relaksu. Zacznij od wypisania wszystkich funkcji, jakie taras w Twoim domu miałby spełnić. Następnie zastanów się, czy na danej przestrzeni jesteś w stanie realizować je wszystkie. Jeśli nie – postaw na te, które są dla Ciebie najważniejsze.
Zadbaj o odprowadzenie wody
Każdy taras wymaga odpowiedniego sposobu na odprowadzenie wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów drewnianych. Odpowiednia konstrukcja pozwoli na uniknięcie erozji i uszkodzeń wywołanych wilgocią.
Zaplanuj strefy
Jeśli już wiesz, jak chcesz wykorzystać taras, zaplanuj poszczególne strefy działania. Dla przykładu, jeśli chcesz, aby taras był miejscem wypoczynku oraz pełnił role jadalni, w projekcie wyznacz poszczególne strefy: strefę relaksu i strefę jedzenia. Oczywiście obie strefy można połączyć, co jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku mniejszych przestrzeni tarasowych. Dobrze zaprojektowana, będzie znacznie przyjemniejsza i bardziej komfortowa w użytkowaniu.
Wybierz styl
Określ, w jakim stylu taras ma być wykończony. Czy ma to być nowoczesna, minimalistyczna konstrukcja, która wykorzystuje takie materiały jak metal czy szkło? A może marzysz o tym, aby wykonać taras w stylu boho i urządzić go w naturalnych barwach i drewnie? To, na jaki styl postawisz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę pozostałą przestrzeń domu i mieszkania, aby taras był przedłużeniem pozostałej przestrzeni mieszkalnej. Wybierz takie meble, dodatki i styl wykończenia, które będą w zgodzie z Twoim gustem.
Przystąp do wykonania
Budowa tarasu
Tarasy mogą mieć rozmaite konstrukcje. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz oraz na jakie materiały chcesz postawić. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne tarasy, które świetnie się sprawdzą zarówno przy domu jak i w wersji balkonowej.
Tarasy drewniane
Należą do tych bardziej popularnych. Wynika to z ich naturalnej i ciepłej estetyki, a także dostępności. Jego konstrukcja może być zarówno, jak i wykonana na konstrukcji betonowej. Taras drewniany może być wykonany z różnych rodzajów drewna np. dębowego czy sosnowego, albo modnego w ostatnich latach drewna egzotycznego. Drewniane tarasy należą do trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne, jednak wymagają regularnej konserwacji oraz odpowiedniej pielęgnacji. Drewno jest bowiem materiałem w pełni naturalnym, który ulega wielu procesom. Zarówno promienie UV, wilgoć jak i zimno negatywnie wpływają na stan drewnianych desek. Wybierając ten typ tarasu warto pamiętać również o tym, że z biegiem czasu drewno szarzeje.
Tarasy z kompozytu
To świetna alternatywa dla tarasów wykonanych z drewna. Kompozyt to unikalna mieszanka drewna oraz plastiku, która sprawia, że materiał ten jest trwały i wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne. Taras kompozytowe jest łatwy w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Tarasy z kompozytu mogą być wykonane w różnej kolorystyce i rozmaitych wzorach. To sprawia, że projekty takich tarasów mogą być naprawdę bardzo oryginalne. Wielu producentów proponuje także deski imitujące naturalne usłojenie, dzięki czemu taki taras sprawdzi się również wśród miłośników naturalnego stylu.
Taras z bruku
To inna dość popularna forma tarasów, która jest wysoce trwała i odporna. Proces montażu tarasu z kostki brukowej jest dość łatwy, a szeroki wybór materiałów sprawia, że brukowane tarasy mogą mieć rozmiary kształt i wzór. Kostki są odporne na ścieranie, a codzienna eksploatacja nie wpływa na ich zużycie. Warto dodać, że bruk jest odporny na warunki atmosferyczne i nie jest mu straszna ani wilgoć, a nie promienie UV. Taras z kostki brukowej nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Istotna jest również cena wykonania tego tarasu, która jest znacznie korzystniejsza niż cena tarasu z drewna czy też kompozytu.
Taras betonowy
Ten typ tarasu sprawdzi się świetnie w nowoczesnych ogrodach i mieszkaniach. Tarasy wykonane z betonu są bardzo proste i minimalistyczne. Dzięki rozmaitym technikom wykończenia można im nadać unikalnego charakteru poprzeć barwienie czy też nadawanie odpowiedniej tekstury. Taras z betonu sprawdzi się doskonale zwłaszcza wtedy gdy nie ma on zadaszenie, materiał ten bowiem jest mrozoodporny.
Tworzenie tarasu krok po kroku
W zależności od tego, który taras wybierzesz, jego budowa będzie wyglądała nieco inaczej. Są jednak pewne punkty wspólne, niezależnie od tego, jaki typ tarasu wybierzesz.
- Projekt
- Wybór materiałów
- Przygotowanie fundamentu / gruntu
- Montaż
- Instalacja
- Wykończenie
- Zabezpieczenie
Wykończenie tarasu
Styl wykończenia tarasu powinien być dopasowany do wybranych wcześniej funkcji oraz stylu wykończenia całego domu czy też mieszkania. Na tarasie doskonale prezentują się klasyczne elementy wystroju domu jak świeczniki, poduszki, dywany, sofy, lampy czy elegancki serwis do herbaty. Postaw na elementy, które ze sobą harmonijnie współgrają. W przestrzeni tarasu warto znaleźć miejsca na strefę relaksu, w której wygodnie odpoczniesz czy przy filiżance herbaty poczytasz ulubioną książkę.
Choć budowa tarasu nie zawsze jest prostym projektem, to przy dobrym planie i sprawnej realizacji można stworzyć niezwykłe miejsce do spędzania czasu. Zadbaj o każdy detal i stwórz niezwykły taras u podnóża swego domu.