W ciepłe dni nawadnianie organizmu staje się szczególnie ważne. Jakie zimne napoje pić latem? Dowiedz się, jakie składniki wybierać i w jaki sposób zrobić pyszne propozycje w domu. Jaka temperatura napojów będzie najlepsza dla Twojego organizmu?
Dlaczego warto pić zimne napoje latem?
Nawadnianie organizmu jest niezmiernie ważne i świadomość tego w społeczeństwie wzrasta z roku na rok. Już utrata 1-2% wody w organizmie może spowodować obniżenie się samopoczucia, a większe ubytki mogą doprowadzić m.in. do znacznego osłabienia, a nawet do utraty przytomności. Upał zaś sprawia, że organizm próbuje się chłodzić poprzez wydzielanie potu, a to powoduje szybszą utratę płynów. Zimne napoje pełnią zaś dwie bardzo ważne funkcje: nawadniają i schładzają. Ponadto pozwalają one uzupełnić poziom elektrolitów, poprawiają samopoczucie i komfort psychiczny. Chłodne napoje dają natychmiastowe poczucie ulgi, co szybko poprawia nastrój.
Jaką temperaturę powinny mieć zimne napoje serwowane latem?
Temperatura napojów serwowanych latem jak najbardziej ma znaczenie! Czasem jednak można odnieść wrażenie, że im zimniejszy będzie płyn, tym większe będzie uczucie chłodzenia. Niestety, jest to dość złudne. Zbyt niska temperatura może spowodować szok i podrażnić błony śluzowe, wywołać skurcze żołądka i paradoksalnie, wcale nie sprzyjają chłodzeniu organizmu. Dlatego też najlepiej sięgać po napoje w temperaturze 10–15°C i unikać tych, których temperatura wynosi mniej niż 5°C.
Jakie zimne napoje warto pić latem?
Latem sięganie po nawodnienie jest kluczowe, jednak nie każdy rodzaj napoju dobrze się sprawdzi. Jakie więc warto wybrać w pierwszej kolejności? Sprawdzą się takie napoje jak:
- zimna woda,
- woda kokosowa,
- domowe lemoniady,
- herbata mrożona,
- smoothie owocowe,
- kefir lub maślaka.
Zimna woda – podstawa w trakcie upałów!
Sięganie po zimną wodę jest niezwykle ważne w trakcie upałów. Warto sięgać na co dzień po wodę średniozmineralizowaną, która dodatkowo uzupełni organizm o potrzebne mu substancje. Można dodać do niej plasterki cytryny, miętę lub ogórka, co wpłynie na jej smak i sprawi, że będzie jeszcze bardziej orzeźwiająca. Woda nie zawiera kalorii i powinna być podstawą codziennej rutyny.
Woda kokosowa to naturalne źródło elektrolitów
Choć jest najbardziej popularna w krajach tropikalnych to i w Polsce ma swoich miłośników. To naturalne źródło elektrolitów, zawierające potas, sód i magnez. Doskonale sprawdza się po wysiłku fizycznym, ale uwaga – należy wybierać taką bez dodatku cukru, zwłaszcza jeśli chcesz spożywać ją regularnie. Ma charakterystyczny smak i nie każdemu smakuje, jednak naprawdę warto dać jej szanse w upalne dni.
Domowe lemoniady, czyli stwórz swoją własną kompozycję
Lemoniada to woda z dodatkiem orzeźwiających owoców i czasem z odrobiną cukru. Sklepowe wersje mogą zawierać niestety niezdrowe dodatki. Dlatego też warto przygotowywać je samodzielnie. Domowe lemoniady możesz stworzyć ze świeżych cytrusów, mięty, imbiru czy miodu. Czasem dodaje się do nich tez nieco jabłek, czereśni czy innych owoców. Możesz w prosty sposób stworzyć swoją własną, pyszną i orzeźwiająca propozycje.
Herbata mrożona w domowej wersji świetnie orzeźwia
Choć wiele osób zna tzw. ice tea głównie ze sklepowych, bardzo słodkich napojów, tak naprawdę bez problemu przygotujesz ją samodzielnie, wykorzystując liście herbaty i np. parząc ją na zimno. Możesz dodać do niej również nieco owoców lub ziół, a także odrobinę miodu bądź innego słodzika. Warto jednak ograniczać ich ilości. Podawana z lodem jest smaczna, a wysoka zawartość antyoksydantów chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
Smoothie owocowe po wysiłku
Po wysiłku warto sięgnąć po coś z niego wyższą zawartością kalorii. Wówczas doskonale sprawdzi się świeżo przygotowane, zimne smoothie. Taki napój nie tylko orzeźwia, ale również dostarcza witamin. Warto przygotowywać je na bazie owoców sezonowych, np. arbuzów, malin czy truskawek. Można mieszać je również z mrożonymi owocami, obniżając temperaturę napoju, a także dodać jogurt, który dostarczy Twojemu organizmowi białka.
Kefir lub maślnaka dla wsparcia jelit
Kefir i maślanka dobrze gaszą pragnienie, jednocześnie wspierając naturalną pracę jelit. To niezwykle ważne, ponieważ w czasie upalnych dni mogą być szczególnie obciążone. Dostarczają wapnia, białka i probiotyków. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza po długim przebywaniu na słońcu.
Jakich zimnych napojów unikać?
Zimne napoje mogą faktycznie służyć zdrowiu, jednak istnieją takie, po które lepiej nie sięgać zbyt często. Oczywiście jeśli nie masz wyraźnych przeciwwskazań, sięgnięcie po nie raz na jakiś czas nie będzie dużym błędem, jednak po prostu nie powinny być one podstawą codziennego nawadniania się. Przede wszystkim unikaj płynów z wysoką zawartością cukru – może on bardzo negatywnie wpłynąć na Twój organizm.
Staraj się ograniczać słodzone napoje gazowane. Unikaj „lemoniad” i ice tea ze sklepu, zwłaszcza jeśli zawierają cukier i syrop glukozowo-fruktozowy w swoim składzie. Zdecydowanie unikaj napojów energetycznych z kofeiną – działają one moczopędnie, przyśpieszają tętno i mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia się organizmu. Pamiętaj też, że alkohol zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, dlatego, choć np. zimne piwo może przynieść poczucie orzeźwienia, to w praktyce nie jest dobrym wyborem.
W czym serwować zimne napoje?
To oczywiście zależy od sytuacji. W domu możesz podać je w eleganckich szklankach z cienkiego szkła, takich jak np. model MODERN. Są one wygodne, lekkie, a ponadto możesz dokupić do nich pasująca karafkę, dzięki czemu taki komplet będzie się doskonale komponował na stole, pozwalając bliskim na uzupełnienie napoju w razie potrzeby. Możesz również wybrać szklanki termiczne FLOW, które dzięki podwójnym ściankom wyglądają efektownie, zaś taka konstrukcja utrzymuje chłód na dłużej.
Poza domem warto postawić na naczynia termiczne, np. butelkę AMBIENTE lub termos ASSIST. System double wall utrzymuje chłodną temperaturę, dzięki czemu nawet kilka godzin po wyjściu z domu możesz cieszyć się zimnym napojem.
Do picia możesz wybrać też słomki, np. szklane, metalowe lub bambusowe. Są one wygodne i doskonale sprawdzają się, gdy np. pracujesz przed komputerem. Po taki napój po prostu łatwiej sięgnąć.