Kalatea, czy też Calathea to rośliny o pięknie wybarwionych liściach. Jak o nie zadbać w warunkach domowych? Ich uprawa jest nieco bardziej wymagająca, ale na pewno są warte odrobiny troski. Dowiedz się o niej wszystkiego, co jest konieczne do jej hodowli.
Kalatea – co to za roślina?
Kalatea to nie nazwa gatunku, a całego rodzaju roślin. Może być również znana pod nazwą ostrzeszyn. Do tej grupy należy ok. 300 różnych gatunków. Odmiany potrafią mieć ciekawe, barwne liście, w wielu kolorach, np. różowym, białym, purpurowym, kasztanowym itd.
Większość z nich w warunkach naturalnych rośnie w dolnej pokrywie lasu deszczowego, co oznacza, że preferują wilgotne stanowiska pozbawione bezpośredniego światła. Preferują jednak stosunkowo wysokie temperatury. Roślina zamiera, już gdy te spadną do ok. 10℃.
Co ciekawe, jeden z gatunków tej rośliny, ostrzeszyn jadalny, jest rośliną hodowaną przez człowieka ze względu na swoje bulwy, które można wykorzystywać do wielu potraw. Rośliny z tej grupy są bezpieczne dla kotów.
Wybór odpowiedniej kalatei
Kalatee są roślinami dość łatwo dostępnymi, ponieważ zwracają uwagę swoim efektownym wyglądem i są chętnie kupowane. Wybierając swój pierwszy egzemplarz postaw na taki o twardszych, sztywniejszych liściach. Są one odporniejsze na suche powietrze oraz szkodniki, co znacznie ułatwi Ci jej uprawę. Zwróć też uwagę na to, aby kwiat doniczkowy po prostu wyglądał na zdrowy.
Jeśli zauważysz pleśń na doniczce, nie martw się. Wystarczy ją usunąć w trakcie pierwszego przesadzania rośliny. Nie powinno to mieć szczególnego wpływu na jej stan.
Kalatea – kwarantanna w nowym miejscu
Po zakupie rośliny, odstaw ją na 2-3 tygodnie w miejsce oddalone od innych roślin. Co 2-3 dni dokonuj dokładnej inspekcji, sprawdzając jej stan. Zwracaj uwagę na dolną część liści: to tam mogą pojawić się pasożyty lub pierwsze oznaki chorób. Obserwuj też podłoże.
W tym czasie nie przesadzaj rośliny i pozwól jej się ustabilizować bez dodatkowego stresu. Pamiętaj, że kwiat, który wcześniej znajdował się np. w szklarni, musi przyzwyczaić się do nowych warunków. Co ważne, jego liście mogą być niedostosowane do życia w mieszkaniu. Dlatego jeśli mimo poprawnej opieki kilka z nich zbrązowieje i opadnie, po prostu je obetnij. Nowe powinny być bardziej wytrzymałe.
Jakie stanowisko dla kalatei?
Kalatee dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach, jednak mimo wszystko potrzebują dostępu do światła oraz dość dużej wilgotności. Najlepiej radzą sobie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Nigdy nie powinny stać na bezpośrednim słońcu. Doskonale sprawdzą się północne i wschodnie parapety. Ta roślina może zastąpić również paproć w widnej łazience.
Co ważne, kwiat nie powinien stać bezpośrednio na zimnym parapecie bądź na zawsze chłodnych kamieniach. Kalatee są na to naprawdę wrażliwe. Ponadto nie przepadają za przeciągami, dlatego najlepiej znaleźć dla nich stałe środowisko. Dobrze radzą sobie w słojach.
Warto zwrócić uwagę na kolor liści kalatei. Ich tylna część często ma głęboki, bordowy kolor. Dzięki temu roślina zatrzymuje padające na nią promienie i znacznie lepiej je wykorzystuje, co jest ważne w warunkach naturalnych, w których dostęp do światła jest słabszy.
Jak przesadzić te rośliny?
Roślinę należy przesadzić po okresie stabilizacji w domu lub gdy korzenie pojawią się w dziurkach od odpływu. Pamiętaj, że wymiana gleby co maksymalnie trzy lata jest niezwykle istotna dla niemal wszystkich kwiatów doniczkowych!
Wybierz doniczkę, która jest tylko nieco większa od poprzedniej. Na dnie zawsze powinny znajdować się dziurki odpływowe. Kalateę przesadzaj dzień po obfitym podlaniu, ponieważ wilgotne korzenie są bardziej odporne na uszkodzenia.
Wybierz lekko kwaśne podłoże o odczynie 5,5,-6 PH. Możesz wybrać gotowe podłoże dla paproci, ale możesz również samodzielnie przygotować mieszankę. Powinno być przepuszczalne i dobrze napowietrzone. Po zwilżeniu jego grudki powinny się rozpadać w rękach. W trakcie przesadzania powinno być lekko wilgotne. Kolejne podlewanie po przesadzeniu rośliny powinno mieć miejsce po 2-3 dniach.
W przesadzeniu jej pomoże Ci łopatka wąska lub szeroka. W domu pełnym kwiatów niezastąpione będą również nożyczki domowe.
Jak odpowiednio podlewać kalatee?
Kalatea to rośliny wrażliwe na przesolenia oraz jakość wody. Woda z kranu może sprawiać, że końcówki liści zaczną obsychać i żółknąć. Dlatego też przygotuj ją odpowiednio. Zagotuj lub przefiltruj, a następnie odstaw na ok. 24 godziny. Wówczas szkodliwe dla kalatei substancje będą mogły wyparować. Zwróć uwagę na to, aby woda była możliwie miękka.
Kalatea należy podlewać, gdy podłoże w głębi jest niemal suche. Jak to sprawdzić? Użyj długiego, drewnianego patyczka. Wbij go w ziemię tuż obok ścianki doniczki, tak aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Pozostaw go na 5-10 minut, a potem wyjmij. Jeśli po wyciągnięciu jest oblepiony ziemią, podlej kalateę za kilka dni. Jeśli jest lekko wilgotny, podlej ją jak najszybciej.
Przesuszona kalatea będzie zwijać swoje liście. Jeśli jednak kwiat to robi, a jej podłoże jest bardzo wilgotne, to może oznaczać, że została przelana. Wówczas możesz wyjść ją z doniczki na ok. 2-3 godziny, aby podłoże przeschło.
Jak nawozić kalateę?
Uniwersalne nawozy często zawierają zbyt dużo chlorków, dlatego nie nadają się one dla wrażliwej na zasolenie kalatei. Stawiaj na nawozy organiczne i naturalne. Co jakiś czas możesz dodać do doniczki nawóz dla kwiatów kwitnących, używając ½ dawki podanej na opakowaniu. Dzięki temu roślina będzie miała piękne liście dzięki temu, że do podłoża dotrze potas. Kalateę w okresie wiosenno-letnim należy nawozić co 3-4 podlewanie.
Kalatea – odpowiednia wilgotność powietrza
Po zakupie kalatei, nie zraszaj jej, a obserwuj. Jeśli dobrze ją podlewasz, a końcówki liści robią się suche to oznacza, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska. Wówczas możesz spróbować ją zraszać miękką wodą. Może się jednak okazać, że po ok. 3 godzinach na liściach wciąż znajdują się kropelki wody. Wówczas może to doprowadzić do powstania pleśni i lepiej unikać zraszania.
Lepszym wyborem będzie nawilżacz powietrza, bądź podstawka wypełniona wodą. Uwaga, roślina nie może znajdować się bezpośrednio na niej. Możesz np. postawić ją na lekkim podwyższeniu czy na plastikowej podstawce.
Kalatea – na jakie choroby jest wrażliwa?
Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt wysoki poziom wilgotności, na jej liściach może pojawiać się szara pleśń. Poradzisz sobie z nią odpowiednim opryskiem. Są również wrażliwe na ataki przędziorka, który może pojawić się na dolnej stronie liści. Z tego powodu należy uważnie je obserwować.
Jak rozmnażać kalateę?
Rozmnażanie kalatei jest stosunkowo trudne i w większości przypadków po prostu lepiej kupić nowy okaz. Możesz jednak spróbować zrobić to samodzielnie w trakcie przesadzania jej. Kalateę rozmnaża się poprzez jej podział. Oddziel delikatnie część rośliny, uważając, aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ te są wrażliwą jej częścią. Następnie posadź do doniczki roślinę-matkę oraz do mniejszej, osobnej, podzieloną część.
Skąd angielska nazwa „prayer plant”?
Kalatee są często nazywane w języku angielskim „prayer plant”, czyli modlący się kwiat. To bierze się z tego, że dość intensywnie reagują one na światło, opuszczając, zwijając i unosząc liście. Te ruchy są często widoczne gołym okiem. To sprawia, że roślina wygląda, jakby się modliła.
Kalatea – jej hodowla przynosi satysfakcję
Kalatea to rośliny, które rosną stosunkowo powoli i jednocześnie mają dość wysokie wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie poziomu wilgotności, nie tylko w glebie. Są jednak naprawdę piękne i występują w wielu odmianach hodowlanych. Dlatego też są wdzięcznymi w domowej hodowli kwiatami, którym warto dać szansę.