Początek studiów to również czas trudnych decyzji, często związanych z przynajmniej tymczasową wyprowadzką z domu rodzinnego. Jakie mieszkanie dla studenta będzie najlepsze i na co zwrócić uwagę w trakcie wyposażania go?
Mieszkanie dla studenta – wybierz najlepszą opcję!
Szukając mieszkania dla studenta, nie brakuje opcji do rozważenia. To, na jakie warto się zdecydować, zależy między innymi od posiadanego budżetu, ale nie tylko. Wpływ może mieć również to, ile czasu młoda osoba będzie w nim spędzać, np. czy będzie wracać na weekendy do domu rodzinnego.
Jakie opcje należy rozważyć?
- wynajem pokoju – to zwykle najtańsza, ale najmniej komfortowa opcja. Jest najlepsza dla tych, którzy nie będą zbyt często spędzać czasu w mieszkaniu;
- wynajem mieszkania wraz z przyjaciółmi – może okazać się nawet tańsze, niż wynajem pokoju, jednak wymaga posiadania grupki przyjaciół, znalezienia mieszkania z odpowiednim układem, a także odpowiedzialności za rachunki;
- samodzielny wynajem mieszkania – komfortowa, lecz w wielu studenckich miastach dość kosztowna opcja, jeśli zwraca się uwagę na regularnie inwestowane w nie pieniądze;
- zakup mieszkania – wiąże się z jednorazowym wysokim wydatkiem, bądź z długoterminową spłatą kredytu, na który nie każdy może sobie pozwolić, jednak jest również inwestycją w przyszłość młodej osoby.
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Warto rozważyć wszystkie, aby wybrać tą, która najlepiej pasuje do budżetu oraz stylu życia.
Mieszkanie dla studenta – przygotowania zacznij wcześniej
Do samodzielnego zamieszkania na studiach warto zacząć przygotowywać się już wcześniej. Dlatego że nagły wydatek związany z własnym, nowym lokum może być po prostu zbyt wysoki. Warto śledzić okazje i inwestować w wyposażenie, które takiej osobie może się przydać. Często w studenckich mieszkaniach można znaleźć podstawowe wyposażenie, jednak nie zawsze jest ono w dobrym stanie, dlatego warto stworzyć własną wyprawkę.
Szczególnie istotne jest wyposażenie kuchni. Młody student powinien mieć swój własny zestaw naczyń i nie tylko, który pozwoli na samodzielne przygotowanie posiłków, np. przyda się zestaw garnków i patelni SMART lub SMART STEEL, które zajmują niewiele miejsca. Na uczelnię niezbędny będzie pojemnik, w którym można zabrać przekąski. Nie bez znaczenia są też akcesoria kuchenne (sprawdź nasze linie NATUR, SOLID lub AMBIENTE), czy sztućce (polecamy FLOW oraz MODERN).
Jak urządzić się w wynajmowanym pokoju?
Urządzenie tak małego pomieszczenia, jak pokój, zwykle jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza że w mieszkaniach studenckich często obecne są już meble, a koloru ścian nie można zmieniać. Ponadto ograniczona liczba schowków sprawia, że trudno przenieść tam cały swój dobytek. Dlatego warto wziąć ze sobą tylko potrzebne rzeczy z domu rodzinnego i jeśli jest taka możliwość, w przypadku ubrań wymieniać je zależnie od trwającego sezonu.
Ewentualne wyposażenie, takie jak naczynia kuchenne, być może uda się schować w przestrzeni wspólnej, jednak nie zawsze jest to możliwe z różnych powodów. Dlatego wtedy warto poświęcić chociaż jedną niewielką szafkę na swoje własne przedmioty, takie jak garnki, czy sztućce.
Aby nieco zmienić wystrój wnętrza, można wybrać własną pościel, zmienić narzutę na kanapę czy za pomocą rzepów powiesić na ścianach własne plakaty, obrazy czy zdjęcia. Dzięki temu przestrzeń będzie znacznie bardziej „swojska”.
Jak urządzić się w wynajmowanym mieszkaniu?
Wynajem mieszkania, tak samo, jak w przypadku pokoju, zwykle jest dość ograniczający, jeśli chodzi o wystrój. Jednak dzięki temu, że zwykle wiąże się to z większą dostępną przestrzenią, można nieco bardziej zaszaleć z dodatkami, np. kupując własną wycieraczkę, pojemnik na akcesoria kuchenne czy stawiając gdzieś dodatkową lampę.
W takim wnętrzu zwykle ma się również więcej miejsca na naczynia kuchenne. Dlatego warto w takim wypadku zastanowić się, czy nie warto postawić na naczynia używane także przez profesjonalistów, np. całostalowe patelnie PRESTIGE, czy garnki MODEL. To trwałe produkty, które są zakupem na długie lata.
Student – jak urządzić się we własnym mieszkaniu?
Własne mieszkanie pozwala na najwięcej możliwości. Jeśli udało Ci się zakupić mieszkanie od dewelopera, prawdopodobnie będziesz mieć wpływ na stworzenie kuchni od podstaw. W takiej sytuacji dobierz wystrój pod własne upodobania, np. możesz stworzyć kuchnię w stylu loftowym, czy nowoczesnym. Wyposażenie wybierz wtedy adekwatnie do wybranego stylu wnętrza, aby stanowiło z nim jedną całość. Na przykład sprawdź, co warto kupić do drewnianej kuchni w rustykalnym stylu.
Jeśli mieszkanie ma już kuchnie w dobrym stanie i nie chcesz go zmieniać, po prostu dobierz wyposażenie do tego, co już się w nim znajduje. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest zestaw całostalowych garnków, np. BRAVA, a także wygodna deska do krojenia (np. NATUR), czy komplet uniwersalnych noży (np. SMART COLOR).
Jakie mieszkanie dla studenta – dlaczego warto rozważyć zakup?
Zakup mieszkania nie zawsze jest możliwy, choćby przez względy finansowe. Wiele młodych osób obawia się też, że zrezygnuje ze studiów, niedługo zmieni miasto, stawiając na inną uczelnię, bądź będzie przeprowadzać się zaraz po zakończeniu edukacji. Dlatego, nawet jeśli jest możliwość zakupu, warto dać sobie czas i zaczekać przynajmniej przez pierwszy semestr.
Jednak po tym czasie, jeśli są możliwości finansowe, warto rozważyć zakup własnego mieszkania. Wiąże się to ze znacznie większą swobodą oraz mądrą inwestycją. Nawet jeśli po kilku latach okaże się, że student nie będzie w nim mieszkać, to zawsze istnieje możliwość sprzedaży bądź wynajmu, który może być dodatkowym źródłem dochodu.
Wybór odpowiedniego mieszkania dla studenta to jedna z ważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka zaczynającego samodzielne życie. Dlatego nie zamykaj się na różne rozwiązania i przemyśl dokładnie każdą decyzję, również biorąc pod uwagę względy finansowe.