Wielkanoc to czas zatrzymania się na chwilę, refleksji i spotkań z najbliższymi przy uroczystym stole. Zadbaj o to, aby otoczenie, w którym świętujesz, nadawało niecodzienny i uroczysty klimat tym dniom. Źródeł inspiracji na dekoracje wielkanocne najlepiej szukać w naturze. Bo to Święta ściśle związane z budzącą się do życia przyrodą.
Wielkanoc to wiosenne święta
Termin świąt wielkanocnych zależy od kalendarza księżycowego. Wypada jednak zawsze między 22 marca, a 25 kwietnia — są to więc zawsze święta, które kojarzone są z wiosną.
Wielkanocny wystrój jest zatem pełen kolorowych kwiatów i zielonych dekoracji, które nawiązują do budzącej się natury. Dekoracje kuchni i jadalni powinny jednak nawiązywać również do codziennego stylu domu. Dopasuj kolorystykę dekoracji do tej, która pojawia się w Twoim wnętrzu.
Jakie dekoracje wybrać na Wielkanoc?
Wielkanoc nieodzownie kojarzy się z pisankami, zającami i barankami. Pisanie jajek — czyli ich zdobienie i malowanie jest jedną z najstarszych tradycji Wielkanocnych. Rozmaite wzory i szlaczki nawiązują do charakteru tych świąt.
Pisanki to jajka, które maluje się ręcznie farbami lub nadaje im koloru przez gotowanie w naturalnych składnikach np. w liściach czerwonej kapusty czy cebuli. W tym okresie na półkach sklepowych pojawiają się gotowe barwniki do jaj, które pozwalają stworzyć różnobarwne skorupki. Jeśli jednak szukasz trwałej dekoracji — śmiało możesz ozdobić specjalne formy nawiązujące do kształtu jaj np. jajka wykonane w drewnie. Zdobione w technice decoupage mogą być wyjątkowymi i nietuzinkowymi ozdobami wielkanocnego stołu.
Wielkanoc bez zająca?
Zające wielkanocne są prawdziwym symbolem świąt wielkanocnych. Nie do końca jest jasne, dlaczego to właśnie zając stał się tak ważnym elementem Wielkanocy, ale już najmłodsze dzieciaki wiedzą, że nie ma świąt bez czekoladowego zajączka!
Wykonując ozdoby świąteczne, własnoręcznie możesz użyć gotowego szablonu i wyciąć kolorowe, pastelowe zajączki z papieru, a następnie poukładać je swobodnie na stole lub kupić formę z filcu i wspólnie z dziećmi ją przyozdobić z myślą o wystroju świątecznego stroju.
Innym charakterystycznym zwierzakiem związanym ze świętami wielkanocnymi jest baranek. Źródeł obecności baranka należy szukać w chrześcijaństwie. Jednak symbol przeniósł się tak mocno do kultury, że baranka wielkanocnego najczęściej na stole spotkamy w formie ciasta, a hitem ostatnich zakupów wielkanocnych jest baranek uformowany z masła. Takie masło możesz podać w eleganckiej salaterce, dodatkowo zdobiąc je gałązką zielonego bukszpanu.
Wielkanoc to również piękne kwiaty
Wielkanoc to również pierwsze, wiosenne kwiaty. Wystarczy przygotować kilka bukietów świeżych kwiatów i umieścić je na stole, oknie czy blacie w kuchni. Rewelacyjnie w wielkanocnym wystroju wnętrz zaprezentują się również samodzielnie plecione wianki.
Domowe wianki ze świeżych kwiatów można zawiesić w oknie. Będą się doskonale prezentować zarówno w klasycznym jak i tym bardziej nowoczesnym wnętrzu.
Do przygotowania bukietów i wianków doskonale posłuży mniejszy sekator jednoręczny, który ułatwi przycinanie roślin.
Rzeżucha — jadalne ozdoby na święta
Wielkanocny stół udekoruj kiełkująca rzeżuchą lub owsem, czyli trawą wielkanocną. Taka naturalna ozdoba doskonale zaprezentuje się zarówno w kuchni jak i jadalni.
Warto pamiętać, że rzeżucha oprócz walorów dekoracyjnych jest też doskonałym dodatkiem do wielkanocnych dań, jest smaczna i zdrowia. Rzeżucha świetnie sprawdzi się jako dekoracyjny dodatek do jajek czy sałatki. Z powodzeniem jej smak możemy również wykorzystać, doprawiając wielkanocne dania z mięs.
Piekąc schab w garnku żeliwnym NATUR, dodaj kilka gałązek rzeżuchy, które nadadzą nowej jakości i świątecznego aromatu.
Nakryj stół wielkanocny z marką Gerlach
Nakrywając do stołu postaw na jasne, pastelowe barwy. Wybierz obrus z delikatnym zdobieniem.
Serwetki powinny być jasne, stonowane. Postaw na delikatną i elegancką zastawę obiadową. Na tradycyjnym stole wielkanocnym idealnie sprawdzi się serwis porcelanowy RETRO stworzony z wysokiej klasy Royal Ivory Porcelain. Ten piękny i szlachetny komplet powstaje w tradycyjnej, polskiej fabryce z wieloletnią tradycją tworzenia porcelany.
Nakrywając do stołu, na brzegu głębokiego talerza ułóż listek świeżej brzozy, który będzie subtelną ozdobą.
Do strojenia wielkanocnego stołu wykorzystaj świece. Postaw na naturalne świeczki o delikatnym zapachu w odcieniach beżu, jasnej zieleni czy pastelowego błękitu.
Święta Wielkanocne to doskonały pretekst, aby nieco obudzić wystrój wnętrza. Wprowadzić nową jakość wprowadzając nowe barwy firan czy zasłon lub wieszając na ścianach wiosenne kwieciste kompozycje.