Zima wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze spędzania czasu na ulubionym tarasie. Wystarczy kilka zmian, aby zagościł na nim prawdziwy ogród zimowy, który pozwoli Ci wykorzystywać tę przestrzeń przez cały rok! Odkryj sztukę prowadzenia zimowego ogrodu na tarasie i zaplanuj wystrój magicznego zakątka w Twoim domu!
Ogród zimowy – co to jest?
Gdy czas zimy przynosi krótkie dni, niskie temperatury i wszechogarniającą szarość, ogród zimowy pozwala na stworzenie magicznego miejsca, gdzie natura pozwala ukoić duszę i rozgrzać serce.
Ogród zimowy to specjalnie zaprojektowana przestrzeń pełna roślin, która umożliwia mieszkańcom, aby cieszyć się świeżym powietrzem, przyrodą i zielonym otoczeniem, także w chłodniejszych miesiącach.
Doskonałą przestrzenią do wykorzystania jako miejsce na ogród zimowy jest taras. Aby stworzyć komfortową przestrzeń, ogrody zimowe na tarasie dobrze jest wyposażyć w specjalne systemy ogrzewania zewnętrznego, takie jak grzejniki, kominki ogrodowe lub lampy ciepła. Dzięki nim taras staje się przytulnym miejscem, nawet gdy na zewnątrz panują naprawdę niskie temperatury. Istotny jest także odpowiedni dobór mebli oraz dodatków, które wpłyną na komfort użytkowania z ogrodów zimowych przez cały rok!
Ogród zimowy krok po kroku
Stworzenie ogrodu zimowego na tarasie wymaga solidnego i precyzyjnego planu. Przemyśl dokładnie każdy krok realizacji. Zacznij od spisania planu na kartce i zaprojektuj ogród zimowy marzeń.
Zrób plan i projekt
Zacznij od spisania planu działania krok po kroku. Najważniejszy jest plan samej budowy. Realizacja ogrodu zimowego do 35 m² nie wymaga specjalnych pozwoleń. Jednak tworząc ogród zimowy na tarasie domu należy zwrócić uwagę na usytuowanie, aby zachować minimalną, 4-metrową odległość od granicy działki przypadku ściany z oknami i 3-metrową przy ścianie bez okien. Gdy masz wybrane miejsce, w którym stanie ogród zimowy, określ jego dokładne wymiary i stwórz precyzyjny plan działania. Tworzenie ogrodu zimowego nie musi wiązać się wcale z ogromnymi pracami budowlanymi.
Oświetlenie ogrodu domowego
Oświetlenie to bardzo ważny element w ogrodzie zimowym. Długie zimowe wieczory sprawiają, że sztuczne światło staje się konieczne. Najistotniejsza zasada wprowadzania oświetlenia to ergonomia. Zaplanuj punkt, który umożliwia dokładne rozświetlenie miejsca, podczas pracy przy roślinach czy sprzątania oraz inne punkty, które sprawdzą się do celebracji i relaksu. Doskonałym rozwiązaniem są subtelne kinkiety lub duże stojące lampy, wprowadzające bardzo przytulny, nieco domowy charakter.
Ogrzewanie
Czy w ogrodzie zimowym jest zimno? Temperatura w nieogrzewanym ogrodzie zimowym w chłodne dni waha się między 0-10°C. Jeśli chcesz z niego w komforcie korzystać także w zimowych miesiącach konieczne jest zatem wprowadzenie ogrzewania. To, na jaki system postawisz zależy od kilku czynników. Z racji tego, ze ogród zimowy najczęściej wykonany jest na bazie przeszklonych ścian ważne jest, aby do ich budowy korzystać ze specjalnych materiałów, które będą odporne na warunki atmosferyczne. Najtańszą formą ogrzania ogrodu zimowego jest skorzystanie promienników podczerwieni. Można także wybrać klasyczny kominek lub grzejniki kanałowe, elektryczne, albo też ogrzewać przestrzeń klimatyzatorem.
Meble do ogrodu zimowego
Dobrze zaplanowany wystrój to podstawa. Dostosuj ilość i rozmiar mebli do wymiaru ogrodu, a także ilości potencjalnych użytkowników. Może okazać się, że wystarczy piękny fotel i mały stolik. Jeśli jednak planujesz organizować spotkania dla większej ilości osób, warto przemyśleć zakup całego zestawu mebli ogrodowych. Wybieraj modele odporne na warunki atmosferyczne!
Przygotuj taras
Zacznij od dokładnego oczyszczenia tarasu z niepotrzebnych rzeczy i ewentualnych zanieczyszczeń. Rozpocznij proces przebudowy. To na tym etapie zadbaj o zamontowanie przeszkleń i całej konstrukcji. Jeśli jednak planujesz wielką przebudowę pamiętaj, aby wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i już od fundamentu zadbać o każdy szczegół. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się tworzeniem ogrodów zimowych. Jeśli jednak na Twoim tarasie nie ma potrzeby na wielkie zmiany, bez problemu możesz stworzyć ogród zimowy własnoręcznie!
Budowa
Jeśli konstrukcja jest gotowa rozpocznij budowę ogrodu. Przygotuj oświetlenie, wykonaj wybrany system ogrzewania. Z usytuowaniem mebli możesz poczekać na sam koniec, gdy Twoje rośliny będą już w konkretnych miejscach. Gdy szkielet ogrodu stoi – czas na najważniejszy punkt programu, jakim jest dobór roślin do ogrodu zimowego.
Dobór roślin
To gwóźdź programu. Wybierając gatunki roślin do ogrodu zimowego, warto zwrócić uwagę na wiele elementów. Każda roślina wymaga innego nasłonecznienia. Dostosuj rośliny do warunków panujących w wybranym przez Ciebie miejscu. W ogrodzie zimowym usytuowanym na południe można uprawiać cytrusy, aloes, sukulenty czy śródziemnomorskie oleandry. W ogrodzie zimowym doskonale sprawdzą się też kwiaty doniczkowe jak paprocie czy storczyki.
Do słabiej nasłonecznionych ogrodów nadadzą się figowce, palmy i skrzydłokwiaty.
Najtrudniejszym ogrodem zimowym jest ten o wystawie północnej. Tutaj mogą się sprawdzić jedynie rośliny o niewielkich wymaganiach.
Sadzenie i wykończenie
Jeśli już wszystkie rośliny zostały wybrane czas na wielkie sadzenie. Ziemia dla roślin sądzonych w ogrodzie zimowym powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Może być to tak zwana ziemia uniwersalna. W ogrodzie zimowym rośliny można sadzić w różny sposób. Sprawdź kilka z nich!
Rabaty
Rabaty muszą być jednak wcześniej zaprojektowane w nawierzchni. W otworach na głębokości 1 m nasyp 30-centymetrową warstwę keramzytu oraz żyzną ziemię. Poziom ziemi powinien być nieco poniżej poziomu podłogi pomieszczenia. Rośliny tak uprawne mają kontakt z gruntem i mogą swobodniej i znacznie bujniej rosnąć.
Donice
To najpopularniejszy sposób obsadzania ogrodów zimowych. Donice i specjalne pojemniki można przestawiać, tworzyć nowe kompozycje i w łatwy sposób usuwać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku roślin doniczkowych w ogrodzie zimowym warto mieć pod ręką artykuły ogrodnicze, które pozwolą pielęgnować i przesadzać roślinę. Większość roślin lubi rozwijać się w tej samej donicy kilka lat jednak zarówno wielkość jak i żyzność gleby zmuszają ogrodnika to regularnego przesadzania.
Dekoracje
Wybierz delikatne dekoracje. Doskonale w zimowym domu prezentować się będą naturalne elementy drewniane jak i szkło. Postaw na pastelowe kolory, które przynoszą na myśl letnią łąkę i koją zmysły. W ogrodzie zimowym możesz stworzyć przestrzeń do celebracji. Na małym stoliku przygotuj miejsce na dzbanek NATUR, który będziesz napełniać pyszną zimową herbatą i ozdobne porcelanowe filiżanki. W ogrodzie zimowym pięknie prezentują się także eleganckie lampiony, które wprowadzają niezwykłą atmosferę.
Jakie akcesoria ogrodnicze do zimowego ogrodu?
Ogród zimowy, jak każdy inny ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto stworzyć specjalny kącik pełen narzędzi ogrodniczych. Poznaj niezbędne akcesoria ogrodnicze do pielęgnacji roślin w ogrodzie zimowym:
Łopatka
Wszechstronne narzędzie, które wykorzystywane jest do rozmaitych zadań pielęgnacyjnych w ogrodzie zimowym oraz oranżerii. Niezastąpione podczas przesadzania roślin doniczkowych. W ofercie Gerlach znajdziesz łopatkę wąską i szeroką, które wykonane ze stali pokrytej powłoką odporną na korozję. Wybierając łopatkę warto zwrócić uwagę na uchwyt. Łopatki ogrodowe Gerlach posiadają specjalne wzmocnienie z włókna szklanego, które gwarantuje lekkość oraz wytrzymałość.
Sekator
Narzędzie to jest jednym z kluczowych akcesoriów każdego ogrodnika. Usuniesz nim uschnięte gałęzie, pędy kwiatów, a także uformujesz rośliny w Twoim ogrodzie zimowym. Dzięki specjalnej budowie, składającej się z dwóch części — ostrza tnącego i stalnicy, praca przy przycinaniu jest naprawdę komfortowa. Sekator jednoręczny nożycowy marki Gerlach wykonany jest z wysokiej jakości stali węglowej i przeznaczony dla osób zarówno prawo jak i leworęcznych.
Widełki
Widełki to kolejne narzędzie, które powinno się znaleźć wśród Twoich akcesoriów ogrodniczych. Są one niezbędne podczas rozdzielania i rozmnażania roślin, a także niezastąpione w sytuacji, gdy korzenie rośliny są silnie splątane lub gdy system korzeniowy dwóch roślin się ze sobą splecie i wymagane jest ich rozdzielenie. Widełki Gerlach wyróżniają się ergonomią i wielofunkcyjnością.