Zestaw sztućców 68 szt. połysk ONDA
Elegancko nakryty stół i wachlarz sztućców mogą nieraz przyprawić o zawrót głowy. Do kilku podstawowych zasad savoir-vivre warto zastosować się także przy codziennych posiłkach, ponieważ dzięki temu zyskają one wyjątkową oprawę.
Jak prawidłowo nakryć do stołu?
Prawidłowe nakrycie stołu zależy od okazji, na którą chcesz to zrobić. Przede wszystkim pamięta o tym, aby dla każdego gościa przeznaczyć minimum 60-90 cm przestrzeni. Na stole ułóż tylko te naczynia, które będą używane w trakcie wydarzenia. Sztućce układaj tak, aby te, po które goście sięgną pierwsze, znajdowały się jak najbardziej na zewnątrz. Widelczyki do ciasta i inne sztućce deserowe ułóż nad talerzem.
Na profesjonalne nakrycie składa się wiele istotnych elementów, a najważniejsze z nich to sztućce, talerze, serwetki, a nawet… obrus.
Jakie talerze do eleganckiego stołu?
Do eleganckiego stołu doskonale sprawdzą się minimalistyczne, czyste talerze w białym lub kremowym odcieniu. Warto w tym przypadku postawić na porcelanę. To najwyższej jakości ceramika, która charakteryzuje się szczególną trwałością i wytrzymałością. Ponadto jest bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu, ponieważ większość modeli może być używana w zmywarce, mikrofalówce, lodówce i nawet w zamrażarce. Kształt porcelany warto dobrać do wystroju wnętrza. Na przykład, do wnętrz nowoczesnych dobrze sprawdzi się porcelana z linii VALOR, a do wnętrz glamour porcelana MUZA.
Jak nakryć stół do deseru, czyli do kawy i ciasta?
Aby nakryć stół do deseru, koniecznie przygotuj talerzyki deserowe, filiżanki oraz imbryk, w którym podasz kawę. Przyda Ci się również patera na ciasto, łopatka do ciasta i widelczyki. Warto zadbać też o to, by goście mieli dostęp do serwetek oraz do wody (dlatego mogą przydać się szklanki i karafka). Do ozdoby wykorzystaj np. wazon ze świeżymi lub suszonymi kwiatami.
Jak nakryć stół na przyjęcia? Chrzciny, komunia, urodziny?
Nakrywanie stołu na przyjęcie warto zacząć od dobrego planu. Policz liczbę gości i wymyśl menu, a następnie sprawdź, czy posiadasz odpowiednią liczbę talerzy, szklanek, półmisków itd. Zadbaj też o ozdoby – rozplanuj je tak, aby nie przeszkadzały innym w rozmowie oraz w sięganiu po jedzenie. W trakcie tak ważnych uroczystości warto wykorzystać materiałowe serwetki. Postaw też na obrus w eleganckim odcieniu.
Obrus
Jego wielkość zawsze powinna być dopasowana do wielkości stołu, tak aby z każdej strony zwisało po ok. 25-30 cm, jednocześnie nie dotykając krzeseł. Jeśli chcesz użyć kilku obrusów – ułóż je na zakładkę.
Menu trzydaniowe
Posiłki z 3 daniami – zupą, daniem głównym i deserem pojawiają się najczęściej zarówno w restauracjach, jak i w domach.
Jak prawidłowo ułożyć sztućce do stołu?
Pierwsze danie to zupa, dlatego łyżkę połóż po prawej stronie talerza od zewnętrznej strony. Kolejne danie np. mięsne wymaga użycia noża (znajdującego się między łyżką a talerzem) oraz widelca, który powinien leżeć po lewej stronie talerza. Nad talerzem umieść widelczyk deserowy (z rączką skierowaną w lewo), a bliżej środka stołu łyżeczkę (z rączką po prawej stronie).
Jak prawidłowo ustawić kieliszki na stole?
Schemat korzystania z kieliszków jest dokładnie taki sam jak w przypadku sztućców. Jako pierwsze używane są te, które znajdują się po zewnętrznej stronie. W menu trzydaniowym najczęściej jest to kieliszek na wodę, a kolejny (bliżej talerza) na wino (najpierw białe, a następnie czerwone). Odpowiednio ułożona i dobrana szklana zastawa stołowa może być też prawdziwa ozdobą stołu.
Menu cztero-, pięcio- i ośmiodaniowe
W skład menu czterodaniowego dodatkowym daniem jest ryba, którą podaje się zazwyczaj po zupie, a przed daniem mięsnym. Na stole powinny wówczas znaleźć się dodatkowe sztućce do ryb – widelec oraz nóż, a także dwa kieliszki na wino białe i czerwone. W niektórych przypadkach po lewej stronie nakrycia znajduje się talerzyk z nożem do pieczywa oraz kieliszek do szampana lub wina musującego po prawej stronie (w zależności od kolejności, stawia się go albo jako pierwszy od strony zewnętrznej, przed kieliszkiem na wodę, albo jako ostatni, najbliżej talerza). Jeśli deserem są lody, nad talerzem zamiast widelczyka deserowego oraz łyżeczki, powinna znaleźć się łyżeczka do lodów.
Menu pięcio- oraz ośmiodaniowe oprócz dań głównych składają się z przystawek. W zależności od rodzaju potraw, nakrycia uzupełnia się o odpowiednie sztućce – standardowe sztućce stołowe, do przystawek i deserów, ryb, owoców morza, steków, ziemniaków, masła, owoców, lodów itd.
Jak nakryć do stołu serwertki?
Jeśli organizujesz eleganckie przyjęcie, warto zaopatrzyć się w serwetki z materiału, a w przypadku mniej oficjalnych spotkań możesz użyć papierowych lub flizelinowych. Umieszcza się je na środku nakrycia (np. na talerzu albo obrusie) albo po lewej stronie talerza (jeśli w nakryciu nie ma talerza na pieczywo). Aby urozmaicić nieco nakrycie, możesz poskładać serwetki w zależności od Twoich upodobań, jednak nie jest to konieczne. Najpopularniejsze formy składania to rulon, podwójny rulon, szpic oraz słup.
Jakie akcesoria do prawidłowego nakrycia stołu?
Na koniec, gdy wszystkie najpotrzebniejsze elementy nakrycia są już na stole, zajmij się dodatkami np. świecami oraz kwiatami (pamiętaj, aby kwiaty nie miały zbyt intensywnego zapachu). Dobierz je tak, aby kolorystycznie oraz kształtami nawiązywały do pozostałych rzeczy znajdujących się na stole.
Prawidłowe nakrywanie do stołu jest łatwe i szybko się tego nauczysz. Dzięki takim umiejętnościom stworzysz harmonijną kompozycję na stole. Pamiętaj przy tym o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy nakryciami – mierzy się ją od środka jednego talerza do środka drugiego i powinna wynosić ok. 80 cm, aby goście mogli czuć się komfortowo i swobodnie.