Róża ogrodowa to roślina słynąca z niepowtarzalnego uroku. Odpowiednio pielęgnowana może być niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Dowiedz się, dlaczego tę wspaniałą roślinę warto mieć w ogrodzie i poznaj jej odmiany oraz tajemnice hodowli i pielęgnacji.
Róża ogrodowa – królowa ogrodów
Róża należy do jednej z bardziej popularnych roślin kwitnących. Jej historia sięga setek lat w wstecz, na których przestrzeni hodowla tego gatunku ewoluowała i ulegała niezwykłym zmianom. Sama roślina pochodzi z Azji. Pierwsze różane ogrody zakładane były w Egipcie i Mezopotamii. Do Europy trafiła w XVIII wieku. Jej popularność sprawiła, że obecnie na świecie istnieje ponad 20 tysięcy odmian, a liczba ta z roku na rok rośnie. Róża wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, a także słynie z właściwości leczniczych. Ponoć konfitura z płatków róży jest prawdziwym afrodyzjakiem. Nie bez powodu stała się więc symbolem miłości (czerwona róża) i niewinności (biała róża).
Rodzaje i odmiany róż ogrodowych
Te niezwykłe rośliny ozdobne można dzielić ze względu na ich cechy morfologiczne, anatomiczne, cechy kwitnienia czy zapach. Najczęściej wyróżnia się ok 7 grup tych roślin. Najbardziej popularna grupa róż ogrodowych to wielkokwiatowe. Rośliny te wyróżniają proste pędy, które osiągają wysokość do 120 cm. Ich kwiatostany są duże i pełne i słyną z pięknego zapachu. Inną grupą róż wielokwiatowych są róże rabatowe. Na ich jednym pędzie może pojawić się nawet kilka, albo kilkanaście kwiatów. Róża wielokwiatowa rabatowa kwitnie od wczesnego lata, aż do jesieni – stając się niezwykłą ozdobą kuchni. Obie grupy mają swoje odmiany karłowe. To miniaturowe rośliny, które mają wysokość do 30 cm. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba targów i balkonów.
Innymi popularnymi grupami są róże parkowe, które posiadają cechy krzewu czy róże pnące. Ich długie pędy należy w odpowiedni sposób przymocowywać do podpór i modelować. Niezależnie od tego, na którą grupę róż ogrodowych postawisz, ważne, aby poznać tajniki ich pielęgnacji.
Róża ogrodowa – tajniki uprawy
Róża to roślina, która jest prawdziwym skarbem natury. Są to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ozdobnych na świecie. Dostępne w rozmaitych kolorach, kształtach, wielkościach, mogą być stylową ozdobą każdego ogrodu. Piękno niezwykłych kwiatów róży może być niezwykłą inspiracją do stworzenia romantycznego i eleganckiego ogrodu. Jednak odpowiednia uprawa róż wymaga odrobiny wiedzy. Róża ogrodowa musi być poddawana regularnym zabiegom, być odpowiednio przycinana i nawożona. Już sam wybór lokalizacji jest kluczowy, aby dobrze się rozwijała. Róże ogrodowe można sadzić zarówno wiosną jak i jesienią. Warto jednak pamiętać, że lubią one słońce. Idealnie więc sprawdzą się dla tej rośliny nasłonecznione stanowiska południowe. Bezwzględnie wszystkie odmiany i rodzaje róż ogrodowych należy chronić przez mrozem. Świetnie do tego sprawdzi się kompost czy kora ogrodowa.
Jaka ziemia pod uprawę róż?
Róże zdecydowanie dobrze czują się w glebie gliniastej, dobrze odżywionej, której odczyn jest neutralny lub lekko kwaśny (pH w granicach 6-6,5). Jeśli Twoja gleba ma odczyn zasadowy, możesz ją zakwasić. Jednym z prostszych sposobów na zakwaszanie gleby jest wymieszanie ziemi z kwaśnym torfem w proporcji 1:1. Róża jest dość delikatną i wrażliwą rośliną, dlatego warto sprawdzić stan gleby nim zdecydujesz się na daną lokalizację.
Pielęgnacja róż ogrodowych
Aby ogród mogły zdobić najpiękniejsze kwiaty róży, należy dołożyć trochę starań. Niektóre z nich są naprawdę niezbędne do zachowania roślin w dobrym zdrowiu i formie. Róże ogrodowe mogą być bowiem podatne na rozmaite problemy i choroby. Jak dbać o róże ogrodowe?
Nie zapomnij podlewać!
Odpowiedni poziom nawodnienia jest bardzo ważny. Jeśli spełnione są wszystkie inne kryteria (odpowiednie pH gleby, słoneczne stanowisko), a róża nie wzrasta to bezwzględnie należy sprawdzić, czy jest obficie podlana. Po zasadzeniu jeden krzew potrzebuje nawet aż 5 litrów wody!
Zadbaj o nawóz
Regularne nawożenie jest niezbędne. Róża to roślina, która potrzebuje składników odżywczych, pozwalających na jej wzrost i obfite kwitnienie. Możesz zastosować specjalistyczne nawozy, których zawartość stworzona jest specjalnie z myślą o potrzebach tej konkretnej rośliny. Pamiętaj, aby procedurę wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta.
Przycinaj i formuj
Kluczowym zabiegiem w procesie pielęgnacji róż jest przycinanie. Świetnie sprawdzi się do tego sekator jednoręczny kowadełkowy, który pozwoli nadać roślinie odpowiednią formę i pobudzi ją do wzrostu. Zacznij od usunięcia martwych i uszkodzonych gałęzi, a następnie przystąp do formowania, które pozwoli zachować oczekiwany kształt i rozmiar.
Eliminuj szkodniki
Róża ogrodowa jest bardzo wrażliwą rośliną. Regularna kontrola roślin pod kątem obecności szkodników i objawów chorób jest bardzo istotna. W razie potrzeby stosuj odpowiednie środki ochrony roślin (np. insektycydy czy fungicydy).
Czy róża jest jadalna?
Tak, zarówno kwiaty jak i owoce róży są generalnie jadalne, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie jej odmiany nadają się do tego (nie każda róża ma dobry smak i zapach). Roślina ta posiada wiele witamin i minerałów, jak: witaminy C, A, B, E i K, fosfor, potas, magnez, wapń czy cynk. Do najpopularniejszych róż jadalnych należą:
- dzika róża;
- róża pomarszczona;
- róża francuska;
- róża damasceńska;
- róża stulistna.
Każda z odmian ma nieco inny smak i aromat. Przykładowo, róża damasceńska dzięki intensywnemu zapachowi idealnie sprawdzi się do nalewek, a dzika róża do konfitury. Róża pomarszczona oraz dzika mają zdecydowanie największą ilość witaminy C. Jeśli nigdy nie kosztowałeś płatków z róży, koniecznie utrzyj je z cukrem trzcinowym i dodaj do ulubionego deseru!
Róże od wieków były prawdziwym skarbem i inspiracją dla artystów. Wątek tych kwiatów przeplata się w poezji, malarstwie czy muzyce. Róże ogrodowe to coś więcej niż zwyczajne kwiaty. Odkryj niezwykłe piękno i ciesz się obfitymi kwiatami róży, aż po jesienne dni. Sprawdź akcesoria ogrodowe Gerlach, które pomogą Ci w ich hodowli.