Wegetariańska roladka szparagowa z ricottą i sosem maślankowym to doskonały pomysł na unikatowy obiad dla dwojga. Jak go przygotować? To naprawdę nie jest trudne! Przepis został stworzony przez Adama Borowicza.
Jakie składniki są potrzebne do wegetariańskiej roladki szparagowej z ricottą i sosem maślankowym?
- 5 zielonych szparagów (dużych)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 100 g sera ricotta
- 1 łyżka oliwy extra virgin
- 1 rzodkiewka
- 1 mały ogórek kiszony
- 200 ml maślanki
- sól pieprz do smaku
Składniki na danie dla 2 osób.
Jak przygotować wegetariańską roladkę szparagową z ricottą i sosem maślankowym?
Szparagi potnij na cienkie paski używając obieraczki SOLID. Na jedną roladkę będzie potrzeba ok. 10 pasków. Podetnij końcówki paseczków, tak aby były równe, a ich długość nie przekraczała 10 cm. Następnie ułóż je na przezroczystej folii śniadaniowej, skrop sokiem z cytryny i posyp lekko solą. Odczekaj ok. 10 minut, by zmiękły.
Na cienkich oczach tarki zetrzyj rzodkiewkę oraz ogórek, a następnie odsącz przez sitko z nadmiaru płynu. Dodaj wszystko do serka, wymieszaj z łyżką oliwy oraz soku z cytryny. Dopraw solą i pieprzem, a następnie paski szparagowej odsącz papierem kuchennym.
Na paski szparagowe nałóż mieszankę serową i zawiń przez folię w rulon (roladką). Tak przygotowane, odstaw do lodówki na 1 h. Następnie 200 ml maślanki wlej do rondla GRANITEX i podgrzej do ok. 80-90℃. Dodaj szczyptę agaru, czyli substancji żelującej i dobrze wymieszaj. Dodaj łyżkę soku z cytryny, łyżkę oliwy, pół łyżeczki cukru, sól i pieprz do smaku. Na koniec za pomocą ostrego noża NATUR posiekaj koperek i zamieszaj go. Po 2 minutach sos będzie godowy. Odstaw go do schłodzenia.
Roladkę nałóż na głęboki talerz, zalej wokół letnim sosem, dodaj swoje ulubione zioła lub sparzone końcówki szparagów i skrop delikatnie oliwą. Smacznego!
Czy można zrezygnować z solenia szparagów?
W przypadku tego przepisu nie warto rezygnować z solenia szparagów, ponieważ zadaniem tej substancji jest wyciągnięcie z nich nadmiaru wody. Możesz jednak zrezygnować z solenia w dalszej części gotowania. Pamiętaj jednak, że potrawa może wówczas smakować mniej wyraziście.
Czy można zmienić oliwę na inny olej?
Jeśli nie masz w kuchni oliwy z oliwek możesz użyć innego oleju. Danie jednak może wówczas smakować nieco inaczej. Z tego powodu warto nabyć najwyższej jakości oliwę z oliwek i używać jej do wielu różnych dań. To na pewno urozmaici Twoją kuchnię!
Czy zamiast obieraczki można użyć noża?
Zamiast obieraczki możesz użyć noża, jednak do stworzenia cienkich paseczków szparagów zdecydowanie lepiej sprawdzi się właśnie ona. Warto więc mieć ją w kuchni i używać później również do obierania warzyw, takich jak marchewka czy pietruszka.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.