Święta Wielkiej Nocy nieodzownie kojarzą się z jajkami. Związane jest to z ich chrześcijańską symboliką — zmartwychwstaniem. Jajko jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. Podczas uroczystego śniadania Wielkanocnego dzielimy się poświęconym jajkiem, życząc sobie wzajemnie dobrobytu i zdrowia. Jeśli jednak nie możesz lub po prostu nie chcesz spożywać jaj, możesz je bez problemu zastąpić innymi produktami!
Koszyczek wielkanocny bez jajek
W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym znajdzie się baranek, chleb, sól, pieprz, chrzan, babka wielkanocna, wędlina oraz …jajko. Warto jednak zadbać, aby znalazły się w nim przede wszystkim te pokarmy, które później zjesz! Jeżeli ze swojej kuchni wykluczyłeś jajka lub mięso to zamień ich miejsce innym pokarmem. Zamiast wędliny do koszyczka włóż ulubiony ser, a zamiast jajka udekorowaną pisankę z drewna, która potem będzie piękną dekoracją świątecznego stołu.
Tradycyjne śniadanie wielkanocne rozpoczyna się dzieleniem jajka. W sytuacji gdy ich nie jesz, wystarczy zastąpić je innym pokarmem z koszyczka np. wielkanocną babką bezjajeczną.
Przygotowanie wielkanocnego stołu bez jajek wcale nie musi być wielkim wysiłkiem. Wystarczy kilka trików, aby nasz stół był pełen tradycyjnych pokarmów bez tego składnika!
Wielkanocny stół bez jajek — jak je zastąpić?
Aby przygotować Wielkanoc bez jajek, warto zaopatrzyć się w czarną sól, kurkumę oraz siemię lniane. Pomoże to uzyskać jajeczny smak i kolor świątecznych potraw bez dodatku samych jaj.
Czarna sól Kala Namak wytwarzana jest głównie na himalajskiej wyspie Molokai. Swoją barwę zawdzięcza aktywnemu węglowi drzewnemu. Jej aromat i niecodzienny smak jest wynikiem obecności siarczanu sodu, siarczanu żelaza oraz siarkowodoru. Dodając ją do potraw, otrzymujemy delikatny posmak jajeczny.
Siemię lniane to doskonały zamiennik jajka. 1 duża łyżka świeżo zmielonego siemienia lnianego z dodatkiem 3 łyżek gorącej wody zastąpi nam całe jedno jajo! To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przygotowaniu bezjajecznych ciast i deserów.
Aby zapewnić swoim wypiekom piękny, żółty kolor możesz dodać do ciasta odrobinę kurkumy.
Czym zastąpić jajko na Wielkanoc ?
Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przepisów, które z pewnością przydadzą się jeśli chcesz zastąpić jajko innymi zamiennikami. Brzmi czasochłonne, ale to tylko pozory! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie z myślą o stole wielkanocnym bez jajek!
Wielkanocne przepisy bez jajek
Majonez wegański
- 125 ml mleka sojowego
- 200 ml oleju (rzepakowy, winogronowy itp.)
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 2 łyżki musztardy
- 1 łyżka płatków drożdżowych
- 1/2 łyżeczki soli Kala Mamak (lub do smaku)
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- Szczypta kurkumy
Mleko sojowe miksuj blenderem przez kilka minut do momentu spienienia. Następnie dodaj płatki drożdżowe nieaktywne, ocet oraz przyprawy: sól, pieprz i kurkumę. Na koniec dodaj musztardę – do smaku. Masę na majonez wegański delikatnie wymieszaj, używając łyżki z otworami NATUR. Następnie cały czas miksując, dodaj olej, bardzo powoli, cienką strużką. Gdy zacznie gęstnieć, miksuj go jeszcze przez 2–3 minuty. Majonez bez jaj możesz przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni!
Sałatka warzywna z majonezem wegańskim
- 4 duże ziemniaki
- 1/4 selera
- 2 marchewki
- 1 pietruszka (korzeń)
- 1/2 puszki groszku
- 1 cebula
- 4 ogórki kiszone
- 1 zielony górek
- sól i pieprz do smaku
- 1 pietruszka (natka)
- majonez wegański
Ziemniaki, seler, marchew i pietruszkę ugotuj bez obierania do miękkości. Odcedź, ostudź i obierz, a następnie pokrój w drobną kostkę. Dodaj ogórki kiszone i zielonego ogórka bez skóry oraz posiekaną drobno cebulę. Dosyp groszek. Połącz warzywa z przygotowanym wcześniej majonezem wegańskim. Wymieszaj i dopraw do smaku!
Wielkanocny żurek wegański z żeliwnego garnka NATUR IRON
- 3 marchewki
- 2 pietruszki (korzeń)
- 1/4 selera
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 300 ml tradycyjnego żurku (na żytniej mące)
- 3 łyżeczki suszonego majeranku
- 4 ziela angielskie
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka tartego chrzanu
- 6 łyżeczek śmietanki sojowej
- 1,25 l wody
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- Kilka ziarenek czarnego pieprzu
Marchewkę, pietruszkę i seler pokrój na kilka mniejszych części, dodaj obraną i przekrojoną na pół cebulę, 2 gałązki natki pietruszki, 2 ząbki czosnku oraz ziela angielskie, pieprz ziarnisty, liście laurowe, 1 łyżkę oleju, gałązkę koperku, ok. 3/4 łyżeczki soli oraz świeżo zmielony pieprz, wlej 1,25 l wody i zagotuj w mniejszym garnku NATUR IRON. Następnie, przykryj specjalną pokrywką, wyposażoną w wypustki wspomagające cyrkulację powietrza i pary wodnej, która znacznie przyspiesza proces gotowania i pozostaw na małym „ogniu” przez ok. 1 godzinę.
Przecedź całość przez sitko do większego żeliwnego garnka NATUR IRON. Dodaj zmieszany żur, oraz majeranek, chrzan i pozostałe ząbki czosnku przekrojone na pół. Mieszaj i gotuj (nadal pod przykryciem) na małym „ogniu”.
Dodaj śmietankę sojową, podtrzymując cały czas delikatne podgrzewanie przez 1-2 minuty, następnie dopraw zupę wedle uznania!
Zupę możesz podawać z dodatkiem purée ziemniaczanego lub domowego chleba z garnka żeliwnego NATUR IRON w eleganckich salaterkach RETRO.
Smacznego!