Styl holenderski w swojej prostocie podobny jest do designu skandynawskiego, jednak wyróżniającą jego cechą jest swoista ornamentyka oraz duży ukłon w stronę tradycji, przyrody oraz ekologii. Dotyczy to także doboru garnków, noży czy patelni do kuchni.
Naturalne materiały
Holenderscy projektanci stawiają tylko na te materiały, które zostały pozyskane w sposób naturalny. Szczególnie użytecznym surowcem jest surowe drewno, najlepiej z widocznymi sękami, i o nieregularnym kształcie. Z niego tworzone są piękne i duże stoły dla wielu gości, które same w sobie są już dziełami sztuki.
W holenderskich wnętrzach nie znajdziemy przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, królują za to barwne ceramiczne misy i talerze, szklane wazony, skórzane fotele oraz plecionki roślinne. Bardzo popularnymi surowcami są również surowce pozyskane z recyklingu, ponieważ Holendrzy są niezwykle świadomi w kwestii ekologii, szanują otaczającą ich przyrodę i starają się żyć z nią w zgodzie.
Inspiracja naturą
To, że natura zajmuje ważne miejsce w życiu Holendrów i jest dla nich wielką inspiracją możemy zaobserwować w designie przedmiotów, które kupują do swoich mieszkań. Holendrzy bardzo często wybierają meble o organicznych kształtach, tworzonych w analogii do elementów spotykanych w przyrodzie – stoliki w kształcie liści, czy też meble wzorowane na formie heksametru. Wielu projektantów odwołuje się również do tradycji wiejskiej i stylu rustykalnego. Nierzadko w holenderskich mieszkaniach możemy spotkać rękodzieła, toporne stoły, stoliki i krzesła lub komody stylizowane na te zabytkowe.
Rękodzieło
Dużym uznaniem darzone jest rękodzieło oraz wszelkie wytwory, które wykonywane są ręcznie. W odróżnieniu do jednakowych wyrobów fabrycznych, wykonanych przy użyciu maszyn, rękodzieło jest bowiem czymś niepowtarzalnym, oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju. Dlatego tak chętnie Holendrzy kupują piękne obrazy, rzeźby, meble od lokalnych stolarzy lub ręcznie tkane makramy.
Stonowana kolorystyka
Ze względu na deszczową pogodę, tak często występującą w Holandii, w mieszkaniach Holendrów dominują stonowane, jasne kolory – biel, szarości, beże, kremy i delikatne brązy. Rozjaśniają one pomieszczenie oraz nadają mu swoistej lekkości. Dodatkowo wprowadzają balans, harmonię oraz tworzą ciepłą i przytulną atmosferę w pomieszczeniu.
Dynamiczne wzory i wyraziste barwy
Aby przełamać naturalność i stonowane kolory, nierzadko w holenderskich wnętrzach stosuje się kubiczne, dynamiczne wzory, nowoczesne i abstrakcyjne formy, kompozycje typograficzne złożone z liter, znaków interpunkcyjnych i cyfr oraz dodatki o charakterze industrialnym i przemysłowym.
Kolory, które najczęściej są wybierane do przełamania stonowanych wnętrz to wyraziste, ale nie przesadnie mocne, odcienie butelkowej zieleni, rubinu, turkusu i granatu – oczywiście zastosowane z odpowiednim umiarem.