Zrównoważone gotowanie to niewątpliwie jeden z faworytów wśród trendów kulinarnych ostatnich lat. Jest to taki sposób przygotowywania posiłków, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także wspiera dobre nawyki. Sprawdź jak Twoje codzienne wybory wpływają na otaczający Cię świat i zadbaj o planetę wybierając wysokiej jakości garnki z żeliwa marki Gerlach.
Gotuj w zgodzie z naturą
Jesteś gotowy na ekologiczną rewolucję kulinarną? Przybliżymy Ci sposoby i strategie gotowania, które chronią planetę i Twoje zdrowie, a także… Twoją kieszeń. Wprowadź zrównoważone gotowanie do codziennej rutyny i zmieniaj świat z Gerlach!
Na czym polega zrównoważone gotowanie?
Zrównoważone gotowanie to zbiór praktyk kulinarnych, które polegają na przygotowaniu posiłków uwzględniających równowagę między zdrowiem człowieka, a ekologią i dbałością o środowisko. Wybierając naturalne, świeże i nieprzetworzone składniki, kupując lokalnie sezonowe produkty, oszczędzając energię i wodę i dopierając odpowiednie naczynia i sprzęty wpisujesz się w nurt równoważonego gotowania. Chcesz dowiedzieć się jak gotować ekologicznie? Jakie naczynia będą przyjazne dla środowiska? Poznaj temat zrównoważonego gotowania z Gerlach.
Zrównoważone gotowanie we współczesnym świecie wydaje się koniecznym wyborem. Na początek warto przyjrzeć się bacznie wydatkom na prąd oraz wodę. Sprawdź czy sprzęty kuchenne spełniają podstawowe normy z zakresu ochrony środowiska. Dotyczy to także wszelkich naczyń do gotowania i przygotowywania jedzenia. Używaj tylko tych, które są w pełni bezpieczne dla Twojego zdrowia i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii. Następnie stwórz swoją własną strategię gotowania – dobry plan posiłków to podstawa zrównoważonej kuchni!
Zrównoważone gotowanie krok po kroku
To, co każdego dnia trafia na Twój talerz, ma ogromny wpływ na otaczający świat. Zacznij od prześledzenia swoich nawyków żywieniowych i wprowadź zmiany, które zaprowadzą w Twojej kuchni prawdziwą ekologiczną przemianę! Życie w zgodzie z naturą, niestety, przychodzi nam coraz mniej „naturalnie”. Aby rozpocząć wprowadzenie zrównoważone gotowanie do kuchni, na początek warto zrozumieć, dlaczego jest ono tak ważne.
Troska o świat i środowisko wcale nie musi być bardzo wymagająca. Już drobne korekty i zmiany codziennych nawyków poprowadzą Cię w dobrym kierunku. Gotowanie to nie tylko proces przygotowania jedzenia. W miarę świadomości warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty jak zużycie prądu, wody czy wreszcie odpowiedni dobór naczyń kuchennych. Jednym z przykładów naczyń idealnie wpisujących się w ideę zrównoważonego gotowania są garnki z żeliwa Gerlach, które cieszą się popularnością ze względu na swoją trwałość, długowieczność, a także zdolność utrzymywania ciepła. Zobacz jak krok po kroku wprowadzać do kuchni dobre nawyki, które wpływają na naszą całą planetę!
Skuteczne oszczędzanie wody i energii
Wchodząc na drogę zrównoważonego gotowania należy zwrócić uwagę na skalę problemu zużycia wody i energii. Przede wszystkim warto nauczyć się sposobów na oszczędzenie i jednego i drugiego. Jak skutecznie oszczędzać wodę i energię? W przypadku tej drugiej warto wybierać wysokiej jakości urządzenia, które umożliwiają jednoczesne przygotowanie wielu potraw. Gotując w jednym momencie oszczędzasz ją. Warto również dostosowywać odpowiednią temperaturę, która pozwoli na zminimalizowanie czasu potrzebnego do gotowania. Używaj garnków o grubym dnie, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Garnki z żeliwa sprawdzą się idealnie w kuchni zrównoważonej utrzymując temperaturę nawet przez długi czas. Dzięki tej zdolności do utrzymania stabilnej i równomiernej temperatury garnki przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii potrzebnej do gotowania potraw. Dodatkowo potrawy przygotowywane w żeliwnych naczyniach na niewielkiej mocy kuchenki rzadko ulegają przypaleniu, co pozwala na uniknięcie straty zarówno energii jak i samego jedzenia.
Zwróć uwagę na to w jaki sposób korzystasz w kuchni z wody. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele litrów marnuje się podczas przygotowywania posiłków. Przede wszystkim dobieraj garnki o właściwym rozmiarze w stosunku do ilości jedzenia, jaką gotujesz. Gotowanie w zbyt dużym garnku prowadzi do niepotrzebnego zużywania surowców.
Wybieraj naczynia, które można myć w zmywarce! To również jedno z ekologicznych rozwiązań, jakie możesz wprowadzić na co dzień w kuchni. Naczynie z żeliwa Gerlach mogą być myte w zmywarce, jednak należy pamiętać, że wówczas zewnętrzna, biała powłoka może ulec zmatowieniu, dlatego nie jest to zalecane przed producenta. Warto również zwrócić uwagę na to, aby zmywarka była w pełni wypełniona przed włączeniem cyklu. Dzięki temu zapewniasz dodatkowo mniejsze zużycie prądu.
Odcedzasz makaron? Nie wylewaj wody do zlewu! Gotując w odzyskanej wodzie z warzyw czy makaronu, oprócz oszczędności zyskujesz dodatkowe walory smakowe i odżywcze. Warto też przyjrzeć się sposobowi korzystania z bieżącej wody z kranu. Nie myj warzyw i owoców pod pełnym strumieniem wody, ale ustaw delikatny jej przepływ. Owoce czy warzywa będą z pewnością dobrze umyte, a Ty zaoszczędzisz całkiem sporo wody!
Planuj posiłki i listę zakupów!
Tworzenie planów posiłków jest podstawą zrównoważonej i ekologicznej kuchni. Dzięki planowi tworzysz listę zakupów opartą wyłącznie o realnie potrzebne produkty, minimalizując szanse na zakup jedzenia, które potencjalnie może się zmarnować. Dodatkowo, planując posiłki na każdy dzień, jesteś w stanie lepiej zbilansować swoją dietę, ponieważ gotując z dnia na dzień ciężej jest zadać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych potrzebnych ludzkiemu organizmowi. Planowanie zakupów przyczynia się do zakupów z umiarem, które wpływają na ograniczenie szkodliwych odpadów, mających negatywny wpływ na czystość powietrza.
Oprócz samych produktów warto również zaplanować miejsce gdzie będą robione zakupy. Dobrze jest opierać dietę na produktach sezonowych, które kupowane są od lokalnych, sprawdzonych sprzedawców. Dzięki temu zagwarantujesz sobie najwyższa jakość jedzenia, a także przyczynisz się do wsparcia okolicznych, małych, ekologicznych przedsiębiorstw spożywczych.
Robiąc zakupy warto bacznie przyglądać się datom przydatności do spożycia poszczególnych produktów. Kontrolując daty ważności redukujesz ryzyko, że wyrzucisz jedzenie. Układając produkty spożywcze w lodówce warto rozmieścić je tak, aby z przodu znajdowały się te z najkrótszą datą ważności. Dzięki temu zwiększasz szansę, że zostaną one w pełni wykorzystane!
Dobór odpowiednich naczyń – zalety garnków żeliwnych
W zrównoważonym gotowaniu wybór odpowiednich naczyń do gotowania jest kluczowy. Dlaczego warto wybrać żeliwne garnki? Czym w ogóle jest żeliwo? Żeliwo to nic innego jak stop żelaza, w którego skład wchodzi co najmniej 2% węgla i to właśnie ten procentowy udział obecności węgla odróżnia żeliwo od stali. Maksymalna zawartość węgla w żeliwie do 6,7%. Żeliwo będąc jednym z najlepszych metali do wszelkiego typu wytopów sprawdza się idealnie w kuchni!
Żeliwne naczynia kuchenne mają szerokie zastosowanie i cechuje je wysoka trwałość. Wysoki poziom twardości surowca sprawia, że garnki zachowują swój kształtoraz są odporne na wysokie temperatury. Garnki z żeliwa NATUR IRON zostały pokryte antyalergiczną i ekologiczną emalią, która podwyższa ich trwałość i sprawia, że są bardziej uniwersalne.
Żeliwne naczynia Gerlach można wykorzystywać na wszystkich typach kuchenek oraz z powodzeniem można przyrządzać w nich rozmaite potrawy prosto z piekarnika. Trudno wyobrazić sobie zrównoważone gotowanie bez takich narzędzi. Mają one zdolność do utrzymania równomiernej i wysokiej temperatury przez długi czas, dzięki czemu oszczędzasz zużycie energii.
Gotując w garnku żeliwnym NATUR IRON po osiągnięciu odpowiedniej temperatury możesz zmniejszyć moc, co pozwala na dokończenie gotowania przy naprawdę minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Co ważne do mycia żeliwa wystarczy woda i wilgotna szmatka, ewentualnie z dodatkiem delikatnego ekologicznego płynu do mycia. Mycie garnków z żeliwa nie wymaga używania mocnych detergentów. Dodatkowo gotując w naczyniach żeliwnych nie ma potrzeby na wykorzystanie innych akcesoriów jak folie czy podkładki.
Kuchnia zrównoważona to przede wszystkim rozwiązania przyjazne środowisku. Gotując w żeliwnych garnkach masz pewność korzystania z materiału najwyżej jakości. Nie musisz mieć obaw związanych z tym jak garnek reaguje na wysoką temperaturę czy w jakie reakcje chemiczne z jedzeniem wchodzi. Odpowiednio użytkowane żeliwo jest w pełni bezpieczne dla zdrowia!
Kuchnia zero waste a zrównoważone gotowanie
Do tego, że marnowanie jedzenia jest złe chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Gospodarowanie żywnością to podstawa zrównoważonego gotowania. Jednym z elementów, które pomagają wykorzystać cała zawartość lodówki jest wykorzystanie resztek. Wymaga to odrobiny wyobraźni, ale warto spróbować! Istnieje wiele przepisów, które uwzględniają resztki jedzenia. Ze zbyt bardzo dojrzałych bananów stworzysz pysznedesery, a z przygotowanego dzień wcześniej mięsa dodatek do sałatki w porze lunchu. Nie bój się eksperymentować. Zrównoważone gotowanie nie ma ram, ani sztywnych ograniczeń, a korzystanie z nowych przepisów może pomóc urozmaicić dietę i wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe.
Recykling w kuchni
Wybór nauczyń stworzonych z ekologicznych materiałów jest również wyrazem dbałości o środowisko. Stosując segregację śmieci oraz recykling bezpośrednio wpływasz na otaczający świat. Wybierając naczynia z żeliwa masz pewność, że będą użytkowane przez długi czas, minimalizując powstawanie kolejnych śmieci. Korzystanie z garnków żeliwnych wpisuje się w zrównoważony styl życia, który promuje minimalizację wpływu na środowisko naturalne. Długowieczność i wszechstronność garnków NATUR IRON sprawia, że możesz wykorzystać jeden garnek zamiast wielu innych naczyń co przekłada się na mniejsze zużycie surowców oraz mniejszą produkcję odpadów.
Zrównoważone gotowanie – domowe przepisy!
Chociaż pojęcie zrównoważonego gotowania wydawać się może bardzo nowoczesne, przepisy, które oddają jego ducha często wbrew pozorom są dość tradycyjne. Jednym słowem jest to powrót do korzeni, tego co lokalne i sezonowe. Poznaj ulubione przepisy w duchu zrównoważonej kuchni!
Ekologiczny domowy chleb z żeliwnego garnka NATUR IRON Gerlach
Składniki:
- 600 g mąki pszennej typ 650
- 360 g ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 25 g świeżych drożdży lub 2 łyżeczki suchych
Zaczyn: w dużej misce wymieszaj składniki naszego ciasta. Do 2 łyżeczek soli dodaj 600 g mąki pszennej (typ 650), 2 łyżki cukru, a następnie, jeśli korzystasz ze świeżych drożdży, wkurszaj je małymi porcjami lub wsyp 2 łyżeczki droższy suchych. W środku mieszanki łyżką stwórz dziurę do której powoli wlewaj 360 g ciepłej wody i delikatnie wymieszaj zawartość. Taki wymieszany zaczyn przykryj ściereczką i pozostawiamy na 10-15 minut do ciepłego miejsca, aby podwoił swoją masę.
Ciasto: gdy zaczyn wyrośnie, delikatnie wymieszaj go za pomocą łyżki, a następnie ręką wygnieć ciasto formując bochenek i przygotowując go do drugiego procesu wyrastania. Tym razem należy przygotować szmatkę, obficie posypać ją mąką, aby chleb do niej nie przywarł, a następnie całe ciasto delikatnie otulić rogami szmatki i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
W tym czasie nagrzewamy nasz żeliwny garnek w piekarniku w temperaturze 250 °C przez ok. 40 minut. Istotne, aby garnek był rzeczywiście dobrze nagrzany przed procesem pieczenia.
Gdy bochenek jest wyrośnięty, a garnek odpowiednio rozgrzany można przejść do etapu pieczenia. Ostrożnie wyjmij żeliwne naczynie z piekarnika (pamiętając, że jest bardzo gorące) i delikatnie zsuń do niego bochenek ze szmatki. Zamknij pokrywkę i umieść go w piekarniku na ok. 30-40 minut zmniejszając temperaturę piekarnika do ok. 220 °C.
Po tym czasie zdejmij z żeliwnego garnka pokrywkę i dopiecz bochenek przez kolejne 20-30 minut tak, aby skórka była pięknie zarumieniona i popękana. Po pieczeniu bochenek wyciągnij z garnka i go wystudź. Krój po wystygnięciu. Smacznego!
Ekologiczny żurek wegański z żeliwnego garnka NATUR IRON
Składniki:
- 3 marchewki
- 2 pietruszki (korzeń)
- 1/4 selera
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 300 ml tradycyjnego żurku (na żytniej mące)
- 3 łyżeczki suszonego majeranku
- 4 ziela angielskie
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka tartego chrzanu
- 6 łyżeczek śmietanki sojowej
- 1,25l wody
- 1 łyżka oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- Kilka ziarenek czarnego pieprzu
Do gotowania żurku wegańskiego przygotujmy dwa rozmiary garnków z linii NATUR IRON. Mniejszy (3 l) do przygotowania wywaru oraz większy (5 l) do wykończenia wielkanocnego żuru.
Na początek marchewkę, pietruszkę i seler pokrój na kilka mniejszych części. Włóż do mniejszego garnka NATUR IRON i dodaj obraną i przekrojoną na pół cebulę, 2 gałązki natki pietruszki, 2 ząbki czosnku oraz ziela angielskie, pieprz ziarnisty, liście laurowe, 1 łyżkę oleju, gałązkę koperku, ok. 3/4 łyżeczki soli oraz świeżo zmielony pieprz, a następnie wlej 1,25 l. wody i zagotuj. Następnie przykryj garnek znajdującą się w zestawie pokrywką NATUR IRON wyposażoną w wypustki wspomagające cyrkulację powietrza i pary wodnej, która znacznie przyspiesza proces gotowania i pozostaw na niewielkiej mocy kuchenki przez ok. 1 godzinę.
Przecedź przez sitko do większego żeliwnego garnka NATUR IRON. Dodaj zmieszany żur oraz majeranek, chrzan i pozostałe ząbki czosnku przekrojone na pół. Wymieszaj i gotuj (nadal pod przykryciem) na niewielkiej mocy.
Dodaj śmietankę sojową podtrzymując cały czas delikatne podgrzewanie przez 1-2 minuty, następnie dopraw zupę wedle uznania!
Zupę możesz podawać z dodatkiem puree ziemniaczanego lub domowego chleba z garnka żeliwnego NATUR IRON w eleganckich salaterkach RETRO.
Kreatywnie podejście do gotowania jest podstawą prowadzenia zrównoważonej kuchni. Planowanie posiłków, rozsądne listy zakupowe, wykorzystywanie resztek, unikanie niskiej jakości produktów i dobór odpowiednich naczyń – wszystko to ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Zrównoważone gotowanie do sposób na ochronę naszej planety, a także ludzkiego zdrowia. Postaw na jakość z Gerlach!