Zupa-krem z porów ma charakterystyczny, lekko ostry smak. Do jej przygotowania możesz użyć rosołu lub wywar z dnia poprzedniego. Przyda się również masło, śmietana, żółtka oraz przyprawy do smaku. Przygotuj ją na obiad lub przelej ją do szczelnego pojemnika i zabierz do pracy jako lunch.
Co jest potrzebne do przygotowania zupy-krem z porów?
- 500 g porów
- 100 g masła
- 1 l rosołu lub wywaru z warzyw
- 200 ml śmietany 18%
- 2 żółtka
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować zupę-krem z porów?
Dokładnie oczyść i umyj pory. Posiekaj je za pomocą ostrego noża szefa kuchni lub Santoku. Duś je w maśle na patelni. Gdy zupełnie zmiękną, zblenduj je lub przetrzyj przez sito, tak aby nie były widoczne żadne większe kawałki. Następnie dodaj je do rosołu i dopraw solą oraz pieprzem. Zagotuj zupę.
Wymieszaj żółtka jaj ze śmietaną. Następnie zdejmij zupę z ognia i dodaj do niej wcześniej przygotowaną masę. Podawaj danie w głębokim talerzu lub w bulionówce z groszkiem ptysiowym, makaronem lub z grzankami. Smacznego!
Jakie części pora są jadalne?
Por jest warzywem jadalnym w całości. Ważne jest tylko to, aby dokładnie go umyć, a następnie obciąć niewielką część korzenia i usunąć brzydkie bądź przesuszone liście.
Czy zupa krem z porów jest wegetariańska?
Zupa-krem z porów będzie wegetariańska, jeśli do jej przygotowania użyjesz wywaru z warzyw zamiast rosołu. Będzie miała ona wówczas nieco inny smak, jednak również będzie pyszna i kremowa.
Co zrobić z białkami po przygotowaniu zupy krem z porów?
Po przygotowaniu zupy-krem z porów pozostaną Ci dwa kurze białka. Możesz je wykorzystać do stworzenia bezy. Jeśli nie masz na to czasu w danym momencie, zamroź je. Użyj do tego formy do muffinów SMART.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.