0

Historia kajakarstwa górskiego w Drzewicy

Choć Drzewica to stosunkowo mała miejscowość, słynie jednak z wielkich sukcesów w kajakarstwie górskim. To właśnie tutaj urodzili się, wychowywali oraz trenowali wybitni sportowcy, którzy na przestrzeni wielu lat zdobywali medale i godnie reprezentowali Polskę w sporcie na arenie krajowej i międzynarodowej.

Zalew Drzewicki oraz rzeka Drzewiczka tworzą niezwykle korzystne warunki do uprawiania kajakarstwa górskiego, dlatego w 1976 roku władze Klubu Sportowego „Gerlach”, dyrekcja Fabryki Wyrobów Nożowniczych „Gerlach” wraz z władzami ówczesnego województwa radomskiego postanowiły powołać do życia Sekcję Kajakową w Drzewicy. Trzy lata później, 10 marca 1978 roku Sekcja Kajakowa oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Pod okiem trenera Roberta Korzeniowskiego zaczęli ćwiczyć pierwsi zawodnicy. Jeszcze tego samego roku do sekcji dołączył znakomity sportowiec Ryszard Seruga.

Sekcja zaczęła się prężnie rozwijać. Szybko zorganizowano profesjonalny sprzęt oraz wybudowano sztuczny tor slalomowy na rzece Drzewiczka – pierwszy tor na nizinach oraz trzeci co do stopnia trudności obiekt tego typu w Europie. Na początku treningi odbywały się na kajakach płaskich oraz górskich, aby po czasie przejść jedynie na kajakarstwo górskie.

Pierwsze sukcesy oraz owoce ciężkiej pracy zawodników i trenera kajakarstwa górskiego pojawiły się bardzo szybko. W maju 1978 roku wspomniany już wcześniej Ryszard Seruga zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w zjeździe. Był to dopiero początek jego wybitnych osiągnieć – w 1979 roku wywalczył złoty medal w Kanadzie, a w 1981 roku otrzymał srebro w Mistrzostwach Świata w Walii. W kraju, Drzewiccy zawodnicy i zawodniczki co roku wygrywali mistrzostwa Polski, a w 1981 roku zawodnicy klubu awansowali do kadry Polski. Grzegorz i Wojciech Staniszewscy oraz Agnieszka Pluta mieli zaszczyt reprezentować Polskę podczas trójmeczu NRD-CSRS-Polska w Niemczech, a następnie do kadry awansował również Włodzimierz Pomykała – specjalista od kajakarstwa płaskiego.

W Drzewicy nie tylko trenowali utalentowani sportowcy, ale również organizowano tam ogólnopolskie zawody kajakarskie - pierwsza impreza odbyła się w 1981 roku. W 1983 roku miały miejsce pierwsze ogólnopolskie regaty kajakowe juniorów i seniorów w zjeździe i slalomie kajakowym „O Puchar Gerlacha”, w których zwyciężyli gospodarze. W późniejszych latach ta sportowa impreza pod różnymi nazwami odbywała się regularnie, przysparzając wiele emocji wszystkim zgromadzonym.

W kolejnych latach również nie brakowało sukcesów i ważnych wydarzeń w  sportowym życiu Drzewicy. W 1984 roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim, w 1995 roku zawodnicy Klubu „Gerlach” zdobyli aż 21 medali, do klubu dołączyli nowi szkoleniowcy i wcześniejsi wychowankowie Włodzimierz Dębowski, następnie Cezary Kołomanski. Trenerami klubu byli również Michał Balasiński, Grzegorz Łęgosz, Piotr Podogrocki, Michał Kilianek i Włodzimierz Dębowski.

20 września 2000 roku w Pentrith koło Sydney, Krzysztof Kołomanski oraz Michał Staniszewski wywalczyli srebrny medal olimpijski w C-2. Wraz z trenerem Robertem Korzeniowskim otrzymali tytuł honorowych obywateli Gminy i Miasta Drzewicy, natomiast prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przekazał im Złote Krzyże Zasługi. Niestety rok po tym wydarzeniu, Robert Korzeniowski zmarł nagle w Pradze.

W 2003 roku Klub przyjął nazwę Ludowego Klubu Kajakarskiego w Drzewicy i pod taką nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Dwa lata później oddano do użytku nowy tor do kajakarstwa górskiego, który jest jedynym torem na nizinach w Polsce oraz jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie do trenowania slalomu.

 W 2008 roku na Mistrzostwach Europy, Grzegorz Kijanek i Dawid Bartos wywalczyli srebrny medal w zespole C-1x3. Rok 2010 również należał do udanych – zdobyto 12 medali w regatach mistrzowskich na arenie krajowej jak i jeden na zawodach międzynarodowych. W 2011 roku Drzewica zorganizowała zawody kajakowe w ramach XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów w slalomie kajakowym, gdzie w klasyfikacji drużynowej LLK Drzewica zajął pierwsze miejsce.

Na przestrzeni kolejnych lat również nie brakuje sukcesów zdobytych przez Drzewickich zawodników i zawodniczki. Ponadto, klub cały czas się rozwija, między innymi inwestując w nowy sprzęt dla sportowców.

Przez ostatnie 10 lat Drzewica może pochwalić się organizacją wydarzeń takich jak: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Memoriał Roberta Korzeniowskiego, Liga Młodzików i Puchar Polski.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności