0

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

Kwiaty doniczkowe, które będą obficie kwitły całe lato to doskonały pomysł na wypełnienie przestrzeni na balkonie. Poniżej opisujemy te kwiaty, które cieszą się największa popularnością.

Pelargonia rabatowa (Pelargoniom zonale, syn P. hortorum)

Bardzo popularne kwiaty balkonowe o wielu odcieniach różu i czerwieni, które dorastają do 50 cm wysokości. Posiadają mięsiste, silnie rozgałęzione pędy oraz okrągłe, omszone liście. Są bardzo wytrzymałe, odporne na chłody i wiatr, znoszą krótkie niedobory wody. Najlepiej posadzić je w miejscach słonecznych na żyznej glebie. Na balkonie mogą nam towarzyszyć od maja, aż do października. Pelargonie rabatowe mogą być uprawiane w drewnianych skrzyniach lub doniczkach.

Fuksja (Fuchsia L.)

Fuksja doskonale nadaje się na tarasy i balkony. Posiada piękne, dekoracyjne kwiaty w kolorach różu, fioletu i czerwieni, które obficie kwitną, aż do jesieni. Często pojawiają się również kwiaty dwubarwne, dlatego fuksja doskonale nadaj się do tworzenia oryginalnych kompozycji  w skrzynkach drewnianych. Podobnie jak pelargonia, fuksja również potrzebuje słonecznego stanowiska z rozproszonym światłem oraz żyznej i wilgotnej gleby. Na balkon najlepiej wystawiać kwiaty w maju, a chować już we wrześniu, gdyż są one bardzo podatne na przemarzanie. Fuksje wymagają dosyć częstego nawadniania i nawożenia. Warto je również przycinać sekatorem, aby nadać im ładny i zwarty pokrój – najlepiej przycinać je o połowę w okresie wiosennym.

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum hort.)

Begonia to popularna roślina wieloletnia z ozdobnymi kwiatami w kolorze różu, bieli i czerwieni, którymi możemy cieszyć się od czerwca, aż do października. Jest niską, krzaczastą, dorastającą do 50 cm wysokości rośliną, chociaż w uprawie częściej spotyka się niższe odmiany. Posiada ząbkowane liście o kształcie eliptycznym lub jajowatym. Begonia stale kwitnąca potrzebuje słonecznego stanowiska - w miejscach zaciemnionych kwiaty będą się nadmiernie wyciągać do słońca, przez co ich wygląd nie będzie już taki atrakcyjny. Najlepiej rośnie na dosyć żyznej glebie próchniczej o odczynie kwaśnym. Źle znosi zimno, wiatr i wilgoć, dlatego w chłodne i deszczowe lato słabiej kwitnie. Begonia semperflorens będzie doskonale komponować się w donicach, skrzyniach balkonowych i kwietnikach.

Sekator teleskopowyNa zdjęciu: sekator dwuręczny teleskopowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności