ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Kiedy przycinać bez? Dowiedz się, jak to zrobić i które akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać. Dlaczego to zadanie jest aż tak ważne? Ciesz się pięknym zapachem tych kwiatów i hoduj je w swoim ogrodzie.
Bez – czym jest i czy warto mieć go w ogrodzie?
Używając słowa „bez” większość osób ma na myśli roślinę o nazwie lilak pospolity. To roślina kwitnąca w maju, zazwyczaj o charakterystycznych, fioletowych kwiatach. Jest wysoka i rozłożysta, a jej kwiaty mają intensywny zapach. To niezwykle efektowna roślina, odporna na mrozy i efektowna, która może również rosnąć w formie żywopłotu.
Istnieje jednak również roślina o nazwie bez czarny. Zwykle to dziko rosnący krzew, który osiąga do 6 m wysokości. Kwitnie na przełomie maja i czerwca na biało. Jego owoce są jednak czarne i to właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Roślinę tą również można posadzić w swoim ogrodzie. Owoce można zaś zbierać, tworząc z nich soki, syropy i nalewki.
Dlaczego warto przycinać bez?
Niezależnie od tego, czy masz na myśli bez czarny, czy lilak pospolity, te rośliny warto przycinać z podobnych powodów. Odmładza ono roślinę i sprawia, że kwitnie obficiej. Odpowiednie przycięcie pobudza ją do wzrostu. Ponadto w ten sposób usuwasz martwe i potencjalnie chore pędy, a także możesz sprawdzić, czy do wszystkich zakątków krzewu dociera światło. Jeśli gałęzie są zbyt gęste, należy je przerzedzić. Ponadto regularne przycinanie pozwala na zachowanie odpowiedniego pokroju rośliny.
Kiedy przycinać bez?
O ile powody przycinania bzu i lilaka są dość podobne, o tyle czas przycinania jest już różny.
Lilak pospolity należy przycinać pod koniec maja lub początkiem czerwca, gdy przekwitnie. Nie należy robić tego później, gdyż roślina ta zawiązuje pąki już latem i jeśli zrobisz to np. we wrześniu to w następnym sezonie może nie zakwitnąć. Z tego samego powodu nie należy przycinać go latem.
Bez czarny najlepiej przycinać w marcu lub początkiem kwietnia, nim roślina rozpocznie wegetacje. Kwitnie on na młodych pędach, dlatego coroczne przycinanie jest jak najbardziej wskazane.
Czym przycinać bez?
Do przycinania bzu przyda Ci się kilka narzędzi, które nie będą się szczególnie różnić, niezależnie od tego, jaki gatunek krzewu masz na myśli. Kluczowe jest jednak zawsze, aby do przycinania żywych gałęzi wykorzystywać czyste i ostre akcesoria.
Przede wszystkim do tego zadania przydadzą Ci się sekatory ogrodowe, zwłaszcza jednoręczne nożycowe. Są one idealne do pracy z mniejszymi krzewami i z żywymi gałązkami. Bardziej rozłożyste krzewy mogą wymagać użycia sekatora dwuręcznego. Jeśli zaś masz w swoim ogrodzie starsze rośliny to do przycięcia większych gałęzi lub konarów mogą sprawdzić się podstawowe piły ogrodnicze.
Pamiętaj, aby mieć pod ręką również rękawice, środek odkażający ostrze oraz maść ogrodową do zabezpieczania ran roślin powstałych w trakcie przycinania.
Jak przycinać bez kwitnący, czyli lilaka pospolitego?
Aby przyciąć odpowiednio lilaka pospolitego, zacznij od przycięcia przekwitłych kwiatostanów. Tnij tuż nad pierwszym liściem, który wyrasta pod kwiatem. Skróć również zbyt długie pędy, które zaburzają pokrój rośliny. Usuwaj również uszkodzone lub chore gałęzie, a raz na kilka lat usuń najstarsze pędy, tnąc je u nasady. Pamiętaj, że roślina ta kwitnie na pędach dwuletnich, dlatego nie zaleca się mocniejszego cięcia.
Jak przyciąć bez czarny?
Bez czarny kwitnie na pędach jednorocznych, co oznacza, że bez obaw możesz przyciąć go znacznie mocniej, niż bez kwitnący. Możesz przyciąć go na wysokość ok. 30-40 cm – roślina i tak powinna się odbić w ciągu roku. Jeśli jednak nie chcesz wykonywać tak mocnego cięcia, pamiętaj, aby usunąć pędy rosnące do środka krzewu, uciąć stare lub suche gałęzie i nadać roślinie harmonijny kształt.
Popularne błędy przy przycinaniu krzewów
Wśród popularnych błędów przy przycinaniu krzewów można wymienić kilka:
- przycinanie w deszczu – roślina nie ma wówczas czasu na zasklepienie ran;
- przycinanie tępym narzędziem – zamiast przecinać, rozrywa tkanki i utrudnia gojenie się;
- przycinanie brudnym narzędziem – może roznosić patogeny;
- niezabezpieczanie ran większych, niż 2 cm – sprawia, że roślina potrzebuje więcej czasu i energii na regeneracje;
- zbyt mocne cięcie – zbyt częste, zbyt mocne ciecie, zwłaszcza powtarzane w tych samych miejscach, może negatywnie wpływać na roślinę.
Zwróć więc uwagę na to, aby nie powtarzać tych błędów. Stwórz pozytywne rutyny, które będą wspierać zdrowie Twoich roślin na co dzień.
Zadbaj o swój ogród
Twój ogród to Twoje małe królestwo, które możesz stworzyć tak, jak tylko Ci się to podoba. Jednakże wymaga to ogromu pracy i dużej dawki cierpliwości. Dlatego też marka Gerlach próbuje ułatwić Ci to zadanie, oferując wysokiej jakości akcesoria do pielęgnacji roślin. Szpadle ogrodowe, sekatory czy motyczki to tylko niektóre z typów narzędzi, które znajdują się w ofercie. Wysokiej jakości produkty są trwałe i wygodne w użytkowaniu, dzięki czemu jest to zakup na lata pracy w ogrodzie. Sprawdź również produkty z linii ASSIST, które umilą Ci czas spędzany w ogrodzie: w końcu ciepła herbata z termosu albo wielofunkcyjny scyzoryk to coś, co zawsze warto mieć pod ręką.