Całoroczne rośliny balkonowe są niezwykłą ozdobą, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy panuje szarość, a wokół brakuje soczystej zieleni. Wśród zimozielonych roślin na balkon i taras znajdziemy iglaki, krzewy liściaste i pnącza. Wiele z nich to rośliny z kolorowymi liśćmi, wybarwionymi igłami, czy pięknie kwitnącymi kwiatami. Poniżej zebraliśmy kilka gatunków, które naszym zdaniem będą ciekawą propozycją na wypełnienie przestrzeni na naszym balkonie.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz pospolity możemy wykorzystać do obsadzenia balustrady lub zacienionej ściany na balkonie. Rośnie on powoli, dlatego nie będziemy musieli przycinać go zbyt często. Jest łatwy w pielęgnacji, gdyż nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Bluszcz o ciemnych liściach hodowany jest zazwyczaj w miejscach z dużą ilością cienia, natomiast ten z wybarwionym liśćmi będzie preferować większą ilość słońca, wtedy też liście będą się ładnie przebarwiać. Najlepiej wybierać stanowiska osłonięte od wiatru, gdyż na otwartej przestrzeni bluszcz może przemarzać. Hodując tę roślinę, powinniśmy zapewnić jej glebę zasadową, w miarę wilgotną. Nawożenie zazwyczaj nie jest konieczne. Dodatkowo bluszcz pospolity jest odporny na ataki szkodników. Należy jednak uważać na choroby fizjologiczne i grzybowe, na które wykazuje mniejszą odporność.
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Barwinek pospolity to zimozielona krzewinka. Posiada rozgałęzione, płożące pędy. Chętnie hodowany jest ze względu na drobne liliowoniebieskie kwiaty, które pojawiają się na pędach, wznoszących się ku górze. Liście barwinka pospolitego są błyszczące i mają podłużny, eliptyczny lub jajowaty kształt. Ta zimozielona krzewinka najczęściej osiąga 10-20 cm wysokości. Wymaga wilgotnej gleby torfowej lub darniowej oraz zacienionej, lub pół-zacienionej powierzchni. Efektownie prezentuje się w skrzyniach i pojemnikach w dekoracyjnych kompozycjach.
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) – potocznie nazywany tują
To bardzo popularny gatunek iglaków, hodowany nie tylko w ogrodzie jako krzew żywopłotowy, ale również w donicach na tarasach i balkonach. W naturze osiąga bardzo duże rozmiary – nawet do 15-20 m wysokości, mając postać okazałego drzewa. Jednakże rzadko kiedy jest hodowany w taki sposób. Zazwyczaj bardziej popularne są odmiany tui karłowatych, które różnią się między sobą pokrojem, barwą igieł oraz wysokością. Na balkonie i tarasie z pewnością ciekawie prezentować się będą tuje o kulistym pokroju, takie jak Danica, Teddy lub Little Champion. Pamiętajmy, że tuje hodowane w pojemnikach i donicach będą potrzebować więcej uwagi z naszej strony, niż te rosnące w ogrodzie. Ustawmy je w nasłonecznionym miejscu, odsłoniętym od silnych wiatrów.
Dodatkowo powinniśmy zapewnić iglakom żyzną i przepuszczalną glebę o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Rośliny te potrzebują nawożenia, systematycznego nawadniania, oraz dużej przestrzeni w donicach, aby łatwiej magazynować wodę i składniki odżywcze. Najlepiej wybierzmy donicę z odpływem, wykonaną z drewna, a nie tworzyw sztucznych, metalu lub ceramiki, ponieważ drewno lepiej będzie chronić korzenie przed zimowym chłodem. Warto też, od czasu do czasu przycinać tuje sekatorem, aby nadać im piękny, regularny kształt.