Chyba każdy szczęśliwy posiadacz ogródka lub działki marzy o idealnie przystrzyżonej, gęstej i zielonej trawie. Dlatego zadbaj o nią już wiosną, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Spacer na boso po jej delikatnej strukturze jest nie tylko przyjemny, ale również zdrowy! Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji trawnika i jakie narzędzia ogrodowe wykorzystać?
Piękny zielony trawnik — od czego zacząć?
O pielęgnację trawnika warto zadbać już od pierwszych dni wiosny. Przede wszystkim istotne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Każdej wiosny prace nad trawnikiem powinniśmy rozpocząć od zabiegu wertykulacji. Ma on na celu oczyszczenie trawnika z mchu i filcu. Można porównać go do bardzo dokładnego wygrabiania, co pozwala trawie otrzymać więcej dostępu do światła, wody i nawozu.
Zabieg najlepiej wykonać specjalnym wertykulatorem. Po skończonej pracy należy użyć większych grabi, aby zebrać wszystko, to czego nie udało się podczas zabiegu wertykulacji.
Jeśli Twój trawnik ma malutką powierzchnię i nie ma potrzeby, aby wykorzystywać specjalistyczny sprzęt, możesz użyć ręcznego kultywatora, który ułatwi spulchnienie i rozluźnienie gleby.
Nawożenie trawnika na wiosnę — jak dobrać nawóz.
Gdy teren jest już odpowiednio przygotowany i oczyszczony, można przejść do kolejnego kroku, jakim jest nawożenie trawnika. Do prawidłowego rozwoju trawnika niezbędne są takie makroskładniki jak:
- azot;
- potas;
- fosfor;
- wapń.
Istotne też są mikroelementy jak magnez, cynk, miedź, bór czy żelazo. Aby dobrać najbardziej odpowiedni nawóz do trawnika, warto sprawdzić pH podłoża. Aby stworzyć idealny trawnik, podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn 5,5-6,5 pH.
Jeśli Twoje podłoże jest zasadowe bądź obojętne wybierz nawóz z dodatkiem związków siarki. Dla odmiany w przypadku kwaśnego podłoża lepiej wybrać nawozy wapniowe.
Najlepsze będą nawozy mineralne wieloskładnikowe zapewniające trawnikowi wiele składników odżywczych.
Jak przywrócić piękny wygląd trawnika po zimie?
Bardzo ważne, aby nawóz rozprowadzić dokładnie i równomiernie. Jego zbyt duża ilość w jednym miejscu może doprowadzić do spalenia trawy, co stworzy źle wyglądające plamy.
Po wysypaniu nawozu podlej obficie cały trawnik. Możesz również wykorzystać naturalne warunki atmosferyczne i wybrać na nawożenie dzień, w którym prognozowany jest deszcz.
Jak dbać o trawnik?
Bardzo często trawnik rośnie nierównomiernie. Jeśli pojawiają się na nim łyse plamy lub przerzedzenia wystarczy go dosiać, dobierając ten sam gatunek nasion, którym pierwotnie wysiewany był trawnik.
Aby wysiane nasiona mogły wzrastać bezwzględnie, należy zapewnić im odpowiednie nawilżenie.
Jak widać, aby trawnik był w świetnym stanie, należy włożyć w to całkiem sporo pracy.
Jednak takie dbanie o trawnik, odpowiednie koszenie, nawożenie i podlewanie mogą zapobiec obecności niechcianych gości, jakimi są m.in. chwasty.
Jak pozbyć się chwastów z trawnika?
Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji na trawniku pojawiają się chwasty, można usunąć je ręcznie, korzystając z szerokiej łopatki. W przypadku dużych powierzchni należy zastosować specjalistyczne środki chemiczne, które ułatwiają walkę z chwastami. Skuteczność środków chwastobójczych zależy od prawidłowego sposobu ich zastosowania i odpowiedniego dobrania składników do gatunku chwastów.
Pamiętaj, aby kilka dni po odchwaszczaniu nie kosić i nie podlewać trawnika!
Zielony trawnik przez cały sezon
Jeśli chcesz, aby Twój trawnik miał intensywny mocny kolor przez cały sezon, musisz zadbać o regularną pielęgnację:
- KOSZENIE – w sezonie powinno odbywać się raz w tygodniu. Zapewni to dostęp korzeniom trawy do światła, a także zapobiegnie rozwojowi chwastów. Oprócz tradycyjnej kosiarki warto zaopatrzyć się w specjalne nożyce do trawy, które pozwolą utrzymać nienaganny trawnik nawet w trudno dostępnych miejscach;
- PODLEWANIE – zadbaj o odpowiednie nawilżenie trawnika i podlewaj go co ok. 4 dni;
- USUWAJ CHWASTY – zadbaj również, aby w trawniku nie rozwijały się chwasty. Pamiętaj, że plewiąc rośliny z mokrej gleby, będzie je łatwiej usunąć;
- NAWOŻENIE – trawnik należy nawozić ok. 3 razy w sezonie. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu nawozu do pH podłoża.
Aby zadbać o trawnik, należy włożyć w to odrobinę serca i pracy. Warto jednak poświęcić tych kilka chwil, aby przez cały sezon letni cieszyć się gęstym i pięknym ogrodem.