Czy wiesz, jak sadzić pomidory? Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku, aby warzywa nie zmarzły i aby dały bujne plony. Jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać do tego zadania? Czy pomidory nadają się do zimowania w Polsce?
Pomidory – dlaczego warto je uprawiać?
Pomidory są jednymi z najczęściej uprawianych warzyw w ogródkach. Nie ma się czemu dziwić: wielu Polaków je uwielbia i są często podstawą dla licznych dań. Są dość proste w uprawie, choć należy wziąć pod uwagę ich stosunkowo niską odporność na mrozy. Pochodzą one z Ameryki Południowej, a do Europy trafiły w XVI wieku. Ich jadalne owoce są źródłem wielu witamin i doskonale nadają się zarówno do sałatek, na kanapki, jak i do przygotowania zup, sosów i innych.
Domowe pomidory są bardzo intensywne w smaku, a ponieważ to Ty odpowiadasz za ich wzrost, masz kontrolę nad np. wykorzystanymi nawozami oraz opryskami. Dzięki temu przede wszystkim: wiesz co jesz. To wszystko sprawia, że warto mieć je w swoim ogródku.
Jak stworzyć rozsady pomidorów?
Pomidory to rośliny ze stosunkowo długim okresem wegetacji, które są ciepłolubne. Dlatego też nim zostaną wsadzone do gruntu, warto wcześniej wyhodować sadzonki w rozsadach Oznacza to, że do niewielkich doniczek wsadza się nasiona, aby wzrosły i dopiero, gdy rośliny są silne, a temperatura wystarczająco wysoka, można przesadzać je do ogrodu.
Wybierz swoje odmiany pomidorów. Następnie zadbaj o żyzne, ale przepuszczalne podłoże, np. wymieszaj ziemię do warzyw z perlitem. Wysadzaj je w doniczkach, które posiadają drenaż.
Nasiona wysiewaj na głębokość ok. 0,5-1 cm. Warto delikatnie je podlać i początkowo przykryć szkłem, jeśli masz taką możliwość. To stworzy warunki podobne do szklarniowych. Gdy rośliny wypuszczą po 2-3 liście warto rozsadzić je do osobnych lub większych doniczek.
Kiedy sadzić pomidory?
Rozsadę pomidorów można zacząć przygotowywać już końcem lutego aż do początku kwietnia, zależnie od tego, kiedy chcesz je sadzić do gleby i czy np. chcesz użyć tunelu foliowego bądź szklarni. Gotowa do sadzenia rozsada powinna mieć 6-8 tygodni i ok. 15-25 cm wysokości.
Pod koniec kwietnia możesz wsadzać pomidory do szklarni lub do tunelu, o ile temperatura utrzymuje się na poziomie 8–10°C. Do gruntu pomidory zwykle wsadza się po tzw. zimnej Zośce, czyli po 15 maja, kiedy ryzyko pojawienia się przymrozków jest niewielkie.
Nie powinno się sadzić pomidorów bez wcześniejszej rozsady. Skraca to okres wegetacji i sprawia, że rośliny zbyt późno wykiełkują, a plony będą zdecydowanie mniejsze.
Jakie stanowisko wybrać dla pomidorów?
Pomidory należy wysadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym – wymagają one minimum 6-8 godzin światła słonecznego dzienne, a im więcej go będzie, tym dorodniejsze i słodsze będą owoce. Warto jednak wybierać też miejsce osłonięte od silnego wiatru.
Rośliny te lubią żyzną, przepuszczalną glebę o pH lekko kwaśnym do obojętnego (6,0 – 7,0). Nie powinno być ono podmokłe, ze stojącą wodą – może to sprawić, że korzenie pomidorów zaczną gnić. Zadbaj również o nawożenie stanowiska przed wsadzeniem pomidorów.
Jak sadzić pomidory do gruntu?
Nim wsadzisz pomidory z rozsady do gruntu, przez ok. 5-10 dni hartuj je, wystawiając je stopniowo na dwór. Przygotuj grządki, przekopując je. Do tego przydadzą Ci się szpadle ogrodowe. Następnie rozplanuj miejsce sadzenia. Pomidory należy sadzić w odległości 40-60 cm w rzędach oddalonych od siebie o 60-80 cm.
Wykop na tyle głęboki dołek, aby schować 2-3 sadzonki (włącznie z częścią łodygi). Sadzonkę wkładaj do gleby lekko pod kątem, przysypując ją glebą i delikatnie uklepując (tylko tak, aby roślina zyskała stabilność). Następnie usuń liście znajdujące się tuż przy ziemi.
Jeśli sadzisz odmiany wysokopnące, od razu wbij też palik lub kratkę do podwiązania.
Jak dbać o pomidory po posadzeniu?
Po posadzeniu pomidorów podlewaj je umiarkowanie, ale regularnie, rano lub wieczorem. W razie upałów rób ro codziennie. Co kilka dni warto wyciągnąć sekatory ogrodowe i usuwać tzw. wilki, czyli pędy boczne. Pamiętaj też, że owoce pomidorów są ciężkie, dlatego należy odpowiednio podwiązywać rośliny. Warto je też nawozić co 10-14 dni, a gdy owoce zaczną dojrzewać usuń liście aż do pierwszego grona.
Regularnie sprawdzaj też pomidory pod kątem występowania szkodników i chorób.
Co sadzić w otoczeniu pomidorów?
Planując uprawę pomidorów warto przemyśleć rośliny, które będą rosły w ich otoczeniu. Niektóre z nich mogą odstraszać szkodniki i poprawiać plonowanie, albo pozwalać na lepsze wykorzystanie przestrzeni. I tak na przykład obok grządek możesz posadzić bazylie, która odstrasza mszyce, czy nagietki, ponieważ nie przepadają za nimi nicienie glebowe. Oregano i tymianek odstraszają zaś owady.
Pomiędzy pomidorami możesz posadzić sałatę, seler naciowy, czy szpinak albo fasolę na niskich podporach.
W otoczeniu pomidorów unikaj sadzenia ziemniaków, ogórków, kukurydzy, kapusty i brokułów. Mogą one konkurować o składniki odżywcze albo przenosić choroby na pomidory.
Zadbaj o swój ogród z marką Gerlach!
To, jak sadzić pomidory, jest tylko niewielką częścią wiedzy, jaką musi mieć osoba dbająca o swój ogród i grządki. Dbanie o rośliny wymaga wielu godzin pracy i umiejętności. Doskonale o tym wiemy, dlatego chcemy ułatwić Ci codzienne zadania. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości narzędzia, takie jak piły ogrodnicze, szpadle, czy łopatki, które sprawią, że opieka nad roślinami będzie zdecydowanie przyjemniejsza.