Pielęgnacja trawnika to stosunkowo czasochłonne oraz pracochłonne zajęcie wymagające konsekwencji i regularności. Jednakże warte swojej ceny, gdyż każdy z nas zapewne marzy o soczyście zielonym trawniku w swoim ogrodzie. W tym artykule podpowiadamy jak uzyskać piękny i zadbany trawnik, na który z zazdrością spoglądać będą nasi sąsiedzi.
Nawadnianie
Systematyczne nawadnianie raz, dwa razy w tygodniu to podstawowy element pielęgnacji trawnika. Najlepiej podlewać go obficie (7–11 litrów wody na 1 m²), rozproszonym strumieniem w godzinach porannych. Nigdy nie róbmy tego w południe, gdyż woda bardzo szybko wyparuje, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich, natomiast częste podlewanie wieczorem spowoduje powstawanie grzybów lub mchu na naszym trawniku. Podlewajmy trawnik rzadziej, aby nie przyzwyczajać rośliny do ciągłego dostępu do wody. Dodatkowo wskazane jest, aby nawadniać darń obficie, ponieważ zapewni to przenikanie wody do głębszych warstw gleby.
Koszenie
Regularne koszenie jest również niezbędne, jeśli chcemy pochwalić się gęstym i intensywnie zielonym trawnikiem. Trawę kosimy tak często, aby liście nie zdążyły podwoić swojej wysokości, najlepiej wykonujmy koszenie na 1/3 długości trawy. Przy dużym wzroście rośliny w kwietniu, maju oraz czerwcu koszenie powinniśmy przeprowadzać raz lub dwa razy na tydzień.
Do koszenia używajmy kosiarki elektrycznej w przypadku małych trawników, a gdy nasz ogród jest stosunkowo duży, wybierzmy kosiarkę spalinową, która posiada dużą moc silnika, a przy korzystaniu z niej nie ogranicza nas kabel.
Istnieją jednak takie miejsca w naszym ogrodzie, których kosiarka nie jest w stanie skosić. Mowa tutaj o przestrzeni przy płocie, bramie, ścianie budynku lub schodach. W takim przypadku możemy pomóc sobie nożycami do trawy, które posiadają długie ostrze, najczęściej z możliwością obrotu o 360 stopni, docierające do wszystkich zakamarków i pozwalające usunąć nieestetycznie wystającą trawę.
Nawożenie
Zdarza się, że właściciele przydomowych ogródków pomijają ten krok dbania o swój trawnik — niestety niesłusznie. To właśnie od nawożenia również znacząco zależy stan rośliny, gdyż im jest ona częściej koszona i szybciej ona rośnie, tym potrzebuje więcej składników odżywczych pochodzących z gleby – azotu (pobudzającego wzrost), potasu (regulującego gospodarkę wodną) i fosforu (wpływającego na rozwój korzeni).
Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie gotowych mieszanek nawozów do trawników dostępnych w każdym sklepie ogrodniczym. Stosujmy się zawsze do zaleceń zawartych przez producenta i nie przesadzajmy z podawaniem ilości. Nawozy stosujmy na początku wiosny, w czerwcu oraz pod koniec lata. Po skoszeniu trawnika drobno rozsiejmy mieszankę nawozu, a następnie podlejmy obficie trawę.