Brytfanna indukcyjna do pieczenia GRANITEX
W jaki sposób wyczyścić przypaloną brytfannę? Sprawdź nasze sposoby i spraw, aby Twoje naczynie znów mogło Ci służyć! Dowiedz się też, jak zapobiegać powstawaniu przypaleń.
Kiedy powstają przypalenia na brytfannie?
Przypalenia powstają, kiedy połączysz zbyt wysoką temperaturę ze zbyt długim czasem gotowania, smażenia lub pieczenia. Może się to też zdarzyć, jeśli naczynia są niedokładnie wyczyszczone lub kiedy nie używasz pokrywek, a w garnku poziom wilgoci będzie zbyt niski i danie z tego powodu zacznie się przypalać. Dlatego przygotowywane posiłki warto uważnie kontrolować w trakcie procesu gotowania.
Jak wyczyścić przypaloną brytfannę?
Przypaloną brytfannę możesz spróbować wyczyścić na kilka sposobów, korzystając zarówno z gotowych detergentów, jak i z tych przygotowywanych samodzielnie. Ważne jest, aby dobrać sposób czyszczenia do materiałów, z których jest stworzona brytfanna. Zazwyczaj przypalone naczynie należy najpierw namoczyć, a potem wyczyścić za pomocą odpowiednich detergentów oraz gąbki.
Gdzie czyścić przypaloną brytfannę?
Brytfanny to często duże i dość ciężkie naczynia. Dlatego też czasem w zlewie nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby wyczyścić ją w komfortowy sposób. Zwłaszcza jeśli przypalenie jest dość mocne. W takiej sytuacji brytfannę możesz wyczyścić w wannie (uważaj, aby jej nie obić!), w basenie prysznica bądź w dużej misce. Pamiętaj, że do mycia warto używać ciepłej wody.
Specjalne detergenty do przypaleń – to warto mieć
Jeśli przypalisz brytfannę, garnek czy patelnie warto wyczyścić ją specjalnym detergentem do przypaleń. Zwykle będzie to najszybszy sposób na to, jak wyczyścić przypalone naczynie. Specjalne środki kupisz w sklepach internetowych. To coś, co po prostu warto mieć w swoim domu. Niektórzy jednak nie chcą korzystać z tak mocnych detergentów. Wówczas można skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie przypalonej brytfanny.
Czyszczenie brytfanny sodą oczyszczoną i octem
Przypaloną brytfannę możesz wyczyścić używając sody oczyszczonej i octu. Zalej naczynie wodą, tak aby w całości zakryć przypalone miejsce. Do wody dodaj ok. 2-3 łyżki stołowe sody oczyszczonej oraz ½ szklanki octu. Wymieszaj całość – mieszanka powinna zacząć bąbelkować. Ostrożnie podgrzej brytfannę, aż do momentu, w którym woda zacznie wrzeć. Wyłącz grzanie i odczekaj 30-60 minut, a następnie wylej wodę i za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń spróbuj wyczyścić brytfannę.
Proszek do pieczenia do czyszczenia przypalonej brytfanny
Możesz również spróbować wykorzystać proszek do pieczenia do czyszczenia przypalonej brytfanny. Nałóż go na miejsca, w których znajdują się przypalenia, dodaj wodę, tworząc pastę, a następnie za pomocą gąbki lub szczotki „wmasuj” pastę w przypalenie. Odczekaj ok. 30 minut, a następnie spróbuj wymyć brytfannę.
Na co należy uważać, czyszcząc przypaloną brytfannę?
Jeśli chcesz wyczyścić przypaloną brytfannę, uważaj przede wszystkim na to, aby nie zarysować naczynia. Dotyczy to zwłaszcza produktów z powłokami nieprzywierającymi, emaliami itd. Ich uszkodzenie może sprawić, że naczynie straci część swoich właściwości. Z tego powodu staraj się unikać bardzo twardych szczotek i gąbek. Lepiej namoczyć przypalenie, niż zbyt mocno je szorować.
Uważaj również na ręce, zwłaszcza jeśli używasz mocnych detergentów. Myjąc, używaj rękawiczek ochronnych. Dzięki temu unikniesz oparzeń oraz podrażnień.
Dlaczego lepiej zapobiegać przypaleniom?
Choć przypalanie potrawy może zdarzyć się każdemu to oczywiście znacznie lepiej zapobiegać im, niż później czyścić przypaloną brytfannę. To nie tylko prowadzi do zmarnowania żywności, ale również skraca żywotność używanych naczyń. Dotyczy to zwłaszcza naczyń z powłokami nieprzywierającymi. Zwykle mają one określoną maksymalną temperaturę użytkowania. Przekroczenie jej może doprowadzić do szybkiej utraty właściwości, dlatego w przypadku takich produktów należy szczególnie uważać na przypalenia.
Jak zapobiegać przypaleniom?
Aby zapobiegać przypaleniom, należy przestrzegać kilku, dość prostych, zasad:
- dobrze rozgrzewaj naczynia, używając średniej mocy kuchenki;
- pamiętaj, że lepiej gotować lub smażyć dłużej, lecz na niższej temperaturze;
- jeśli używasz wysokiej mocy kuchenki pamiętaj, aby często mieszać żywność;
- używaj pokrywek, które zapobiegną wyparowywaniu nadmiaru wody;
- używaj odpowiedniego tłuszczu o wysokiej temperaturze dymienia;
- używaj naczyń z grubym dnem, które dobrze rozprowadzają ciepło;
- dokładnie czyść naczynia przed ponownym użyciem;
- pilnuj potraw, także tych, które gotują się długo na niskiej mocy kuchenki;
- dobieraj wielkość i kształt naczyń do przygotowywanej potrawy.
Stosując się do tych zaleceń, zmniejszysz w znacznym stopniu ryzyko przypalenia.
Jaka brytfanna jest najlepsza?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów brytfann, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Dobra brytfanna zwykle oznacza wszechstronne naczynie (do stosowania na różnych kuchenkach i w piekarniku), które będzie trwałe i będzie doskonale rozprowadzało ciepło. Możesz zwróci uwagę na przykład na brytfannę GRANITEX ze szwajcarską powłoką ceramiczną, która posiada dodatkowy aromatyzer, przez który możesz dolewać np. wodę bez unoszenia pokrywki. To idealne naczynie do przygotowywania gulaszów.
Inną ciekawą propozycją może być żeliwna brytfanna NATUR IRON. Trwała i pokryta emalią doskonale sprawdzi się do duszenia mięs, czy pieczenia w piekarniku. Jej design doskonale sprawdzi się zaś we wnętrzach w stylu klasycznym, tradycyjnym i industrialnym. To idealne naczynie dla osób, które pragną wieść zdrowy tryb życia.
Co można przygotować w brytfannie?
W brytfannie można przygotować wiele różnych, ciekawych potraw, takich jak:
- pieczony drób (kaczka, kurczak, gęś itd.);
- innego rodzaju pieczone lub duszone mięsa;
- zapiekane filety z ryb;
- różnego rodzaju zapiekanki (lasange, zapiekanki ziemniaczane, moussaka itd.);
- duszone i pieczone warzywa;
- dżemy i zapiekane owoce;
- gulasze;
- chleb oraz inne wypieki, np. ciasto drożdżowe.
To wszechstronne naczynie, które przez swoją pojemność (zwykle min. 5 l) doskonale sprawdza się dla osób, które przygotowują dania dla całej rodziny. Można przygotować w niej obiad, lub deser, a także wykwitną kolację. Często posiadają one ciekawy design, co pozwala na to, aby serwować dania bezpośrednio w brytfannie na stole. Ważne jedynie, aby uważać, by nie przypalić znajdujących się w niej dań!