Kotleciki brokułowe pomogą Ci przemycić to warzywo do diety tych, którzy za nim nie przepadają. Są naprawdę zaskakująco smaczne! Do ich przygotowania przyda Ci się średniej wielkości garnek, w którym ugotujesz brokuły.
Co jest potrzebne na kotleciki brokułowe?
- Jeden mały brokuł
- Łyżka mąki
- Trzy łyżki bułki tartej
- Dwa jajka
- 100 g kaszy jaglanej
- Łyżeczka chilli
- Sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki olej rzepakowego
Jak przygotować kotleciki brokułowe?
Brokuł umyj pod bieżącą wodą i odkrój same różyczki. Następnie włóż różyczki do średniego garnka z wrzącą i posoloną wodą. Gotuj przez 15 minut, aż zmiękną.
W małym garnku gotuj kaszę jaglaną według instrukcji na opakowaniu. Po ugotowaniu brokułów odcedź je i dodaj do dużej miski. W misce dokładnie rozgnieć je widelcem, następnie dodaj odcedzoną kaszę jaglaną, jajka, przyprawy i mąkę. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Rozgrzej piekarnik do 200°C. Blachę posmaruj grubszą warstwą oleju. Przesyp bułkę tartą na talerzyk. Aby uformować kotleciki, nałóż jedną łyżkę masy, formujemy kulkę, spłaszcz ją, a następnie obtocz w bułce tartej i połóż na blasze. Czynność powtarzaj, aż do skończenia się masy.
Gdy wszystkie kotleciki są już na blasze, posmaruj je z góry oraz z boku olejem za pomocą silikonowego pędzelka. Włóż blachę z kotlecikami do nagrzanego piekarnika i piecz przez 25 minut.
Czym różni się brokuł od kalafiora?
Brokuł i kalafior to odmiana botaniczna kapusty warzywnej, co oznacza, że jest to ten sam gatunek. W obydwu przypadkach spożywa się ich kwiaty, jednak nieco się od siebie różnią. Kalafior jest zazwyczaj biały, a brokuł zielony. Podaje się, że zazwyczaj więcej wartości odżywczych ma ten drugi, jednak ich skład jest po prostu nieco inny, dlatego warto spożywać je zamiennie. Różnią się też nieco smakiem.
Czym jest kasza jaglana?
Kaszę jaglaną uzyskuje się z łuskanego ziarna prosa. Nazwa wzięła się od starosłowiańskiego słowa oznaczającego właśnie to zboże. Charakteryzuje się między innymi udowodnionymi właściwościami antywirusowymi. Wzmacnia również odporność.
Czy można jeść surowe brokuły?
Tak! Brokuły jak najbardziej można jeść na surowo. Warto dodawać je więc do różnego rodzaju sałatek po pokrojeniu lub posiekaniu.