ASSIST Sekator dwuręczny kowadełkowy
Kiedy przycinać lawendę, aby długo kwitła i zachowała odpowiedni pokrój? Ta piękna roślina ozdobna to jednocześnie zioło o wspaniałych właściwościach. Przy tym jest łatwa w uprawie, dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie. Aby jednak dobrze rosła i zachwycała przez cały sezon, należy ją regularnie przycinać. Sprawdź kiedy i jak to zrobić.
Lawenda – roślina ozdobna o wspaniałych właściwościach
Lawenda to niska, lecz bardzo efektowna roślina wieloletnia, którą wyróżnia długi okres kwitnienia. Jest też miododajna, dlatego jeśli chcesz zaprosić do swojego ogrodu pszczoły i inne zapylacze warto ją posadzić. Ponadto działa ona odstraszająco na komary i mszyce.
Warto pamiętać też o tym, że jest to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jej uspokajające działanie i unikalny zapach sprawia, że możesz ją zbierać i suszyć, aby np. robić z niej napary, czy pęczki chować w poduszkach, nadając im naturalnie przyjemny zapach, ułatwiający zasypianie.
Dlaczego warto przycinać lawendę?
Przycinanie lawendy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który mocno wpływa na to, jak będzie ona rosnąć. Dzięki niemu możesz poprawić jej kwitnienie i odmłodzić ją, przedłużając jej żywotność. Ponadto taka lawenda zachowa ładny pokrój. Ważnym elementem przycinania jest również zapobieganie chorobom. Zbyt gęsty krzak może utrzymywać wilgoć wewnątrz, a co za tym idzie – mogą się na niej z łatwością rozwijać choroby grzybowe. Dlatego przygotuj akcesoria ogrodowe i zabierz się do pracy!
Kiedy przycinać lawendę?
Cięcie lawendy można przeprowadzać dwa razy do roku, wiosną oraz latem.
Od marca do kwietnia, po minięciu przymrozków, można przyciąć ją po raz pierwszy. Głównym celem jest wówczas nadanie jej odpowiedniego kształtu i usunięcie suchych pędów oraz liści.
Od końca lipca aż do sierpnia, gdy roślina przestanie kwitnąć, należy przyciąć ją po raz drugi. To działanie ma na celu pobudzenie rośliny do ponownego kwitnienia.
Czym przycinać lawendę?
Jak można się domyślić, do podcinania tak delikatnego krzewy nie są potrzebne piły ogrodnicze i inne „ciężkie” narzędzia. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Ważne jest to, aby roślinę przycinać czystymi i ostrymi narzędziami, które stworzą jak najmniejszą i czystą ranę.
Przydadzą się do tego jednoręczne sekatory ogrodowe. Do przycinania żywych części gałęzi należy użyć tych nożycowych, które posiadają dwa ostre ostrza. Gałązki suche zaś można przyciąć sekatorem nożycowym. Pamiętaj, aby przed i po rozpoczęciu pracy przetrzeć ostrza.
Jak przycinać lawendę?
Gdy wykonujesz cięcie wiosenne, formujące, możesz przyciąć ok. 1/3 gałązek. Skracaj zielone, niezdrewniałe pędy, usuwając również wszystkie wyschnięte elementy, obumarłe liście itd. Warto wówczas nadać krzaczkowi ładny, kulisty kształt.
Po przekwitnięciu rośliny należy przycinać tylko końcówki pędów, aby pobudzić je ponownie do wzrostu. Oczywiście wówczas również możesz przeprowadzić cięcia higieniczne, usuwając obumarłe pędy.
Cięcie przeprowadzaj w suchy, lecz pochmurny dzień. Staraj się unikać mocnego słońca, które może zaszkodzić osłabionej roślinie. Jeśli nie masz takiej możliwości, przycinaj lawendę wieczorem. To szczególnie ważne w okresie letnim.
Jak zbierać lawendę do suszenia?
Oczywiście jeśli zależy Ci na zebraniu lawendy i wykorzystaniu jej w ziołolecznictwie, czy też jeśli chcesz stworzyć aromatyczne bukieciki do suszenia, czas przycinania będzie się trochę różnił. Musisz się jednak liczyć z tym, że w takiej sytuacji Twój krzaczek straci na swoich właściwościach ozdobnych.
Taką lawendę należy zbierać tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, gdy pąki są już wybarwione. Wówczas zawiera ona najwięcej olejków eterycznych i ma bardzo intensywny aromat. Warto zbierać ją w suche przedpołudnie, gdy z rośliny odparuje rosa.
Ścinaj długie łodygi (10-15 cm), bez zdrewniałych elementów lub też całe pęczki. Po ścięciu zwiąż je w wiązki po 5-10 sztuk i zawieś je w przewiewnym miejscu, kwiatami w dół. Znajdź miejsce, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Tak wywieszona lawenda będzie schła przez ok. 7-14 dni. Po tym czasie możesz ją schować lub od razu wykorzystać.
Jakie są popularne błędy przy przycinaniu lawendy?
Jednym z najpopularniejszych błędów, jeśli chodzi o przycinanie lawendy, to przycinanie jej jesienią. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ może w znacznym stopniu osłabiać roślinę i zwiększyć ryzyko, że przymarznie ona jesienią. Ponadto należy pilnować czasu przycinania, robić to regularnie oraz uważać, aby nie przycinać jej zbyt nisko. Jeśli przytniesz lawendę zbyt mocno, może okazać się, że nie uda się jej odbić i urosnąć ponownie. Wtedy jedyną możliwością może być wsadzenie nowego okazu, do czego mogą Ci się przydać szpadle ogrodowe.
Przycinanie lawendy nie jest trudne!
Jak widzisz, przycinanie lawendy, niezależnie od tego, czy jest to cięcie pielęgnacyjne, czy też chcesz ją zebrać do suszenia, nie jest bardzo wymagającym zadaniem. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach i przycinać lawendę regularnie, zwłaszcza w okresie wiosennym. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi Twoje rośliny będą rosły pięknie i zdrowo.