Nadejście nowego roku to doskonały czas na snucie planów i podjęcie decyzji o uporządkowaniu rozmaitych obszarów życia. Ponoć serce każdego domu bije w kuchni, dlatego noworoczne porządkowanie warto zacząć właśnie od tego miejsca. Jak stworzyć pełną harmonii przestrzeń, gdzie każda rzecz ma swoje miejsce? Od czego zacząć kuchenne porządki krok po kroku? Przekonaj się jak sprawić, aby Twoja kuchnia zalśniła pełna blasku w nowym roku!
Kuchenne porządki – od czego zacząć?
Rozejrzyj się dookoła. Zanim zaczniesz przymierzać się do konkretnych działań, dokładnie zaplanuj swoje porządki. Zobacz, które szafki i szuflady wymagają najwięcej uwagi, przygotuj przestrzeń na stole, która pozwoli na segregację naczyń i innych artykułów kuchennych. Zastanów się co utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie w kuchni i zidentyfikuj te miejsca, które najczęściej ulegają bałaganowi. Następnie na podstawie zebranych informacji stwórz plan na noworoczne porządki w kuchni!
Przegląd artykułów kuchennych
Zacznij od przeglądu wszystkich akcesoriów kuchennych: naczyń, sztućców, garnków, patelni, pojemników oraz artykułów spożywczych. Nawet jeśli bardzo dbasz o wszystkie przybory kuchenne, czas robi swoje. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to artykuły do utrzymywania czystości, jak gąbki do mycia czy ścierki kuchenne. Do generalnych porządków koniecznie przygotuj nową gąbkę i świeże ściereczki. To też powinno stać się Twoją rutyną w trakcie całego roku. Nie czekaj, aż gąbka będzie brzydko pachnieć czy pękać pod wpływem użycia. Niestety bakterie obecne głęboko w gąbce, przez kontakt z detergentami, uodparniają się i nie da się jej dobrze z nich doczyścić. Dlatego jedynym sposobem jest regularna wymiana, którą należy wykonywać minimum 1 raz w tygodniu.
Kuchenne ścierki są stałym elementem każdej kuchni. Jednak i one są potencjalnym siedliskim bakterii przez kontakt z żywnością i wilgocią. Dlatego tak ważne, aby regularnie je wymieniać oraz prać je w wysokiej temperaturze. Doskonałym sposobem na dokładne odświeżenie jest także prasowanie ściereczek.
Kolejnym etapem jest przegląd przyborów kuchennych oraz sztućców. W biegu codzienności nie ma czasu, aby precyzyjnie przyjrzeć się temu, jaki stan mają te Twoje noże, widelce czy łyżki. Dowiedz się jak wyczyścić sztućce i spraw, aby odzyskały swój pierwotny blask!
Następnie zrób przegląd stanu garnków i patelni. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wszelkie zadrapania i zarysowania. Warto także zwrócić uwagę na stan dna garnków. Każdemu zdarza się czasami coś przypalić, jednak warto pamiętać, że nie powinno się przygotowywać potraw w brudnym naczyniu. Zdarza się, że jedyną metodą na przypalony garnek jest wyrzucenie go do śmieci. Jeśli więc metody czyszczenia zawiodą, możesz to zrobić. Warto jednak pamiętać, aby wszystko trafiało do odpowiednich kontenerów. Segregowanie odpadów jest niezwykle ważne dla przyrody.
Na koniec zwróć uwagę na stan talerzy i kubków. Jeśli jesteś posiadaczem zastawy ceramicznej lub szklanej pamiętaj, że uszkodzonych (zwłaszcza pękniętych) naczyń najlepiej w ogóle nie używać! Mimo że uszkodzenie może wyglądać na małe, pęknięcie może się pogłębiać podczas mycia, a kawałki szkła lub ceramiki zacząć odpryskiwać w trakcie użytkowania.
Minimalizacja ilości akcesoriów kuchennych
Po sprawdzeniu stanu i jakości wszystkich kuchennych naczyń dokładnie zastanów się, z których rzeczywiście będziesz korzystał, a które niepotrzebnie zalegają na pułkach. Pozbądź się tych rzeczy, które w ciągu ostatniego roku nie były używane. Wcale nie znaczy, że od razu musisz je wyrzucać do kosza na śmieci. Możesz podarować naczynia komuś znajomemu lub wystawić je na jednej z platform internetowych sprzedając, lub oddając w dobre ręce. Jest to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko pomoże uporządkować kuchnię, ale także będzie przyjazne dla planety.
Sprawdź także terminy ważności wszystkich produktów sypkich jak przyprawy, mąki, makarony. Usuń te, których data gotowości do spożycia upłynęła.
Warto także sprawdzić, czy przypadkiem nie dotyczy Cię problem moli kuchennych. Jeśli chociaż w jednym produkcie znajdziesz podejrzane nitki, niestety cała zawartość szafek powinna zostać posegregowana i wyrzucona. Doskonałym pomysłem, na to, aby zapobiec molom kuchennym, a przy okazji uporządkować kuchenną przestrzeń, jest przechowywanie produktów sypkie w specjalnych pojemnikach na żywność. Wystarczy od razu po zakupach przesypać całą zawartość opakowania do odpowiedniej wielkości naczynia i szczelnie je zamknąć. Polecamy zestaw eleganckich, szklanych pojemników hermetycznych COUNTRY, które nie tylko zabezpieczą produkty, ale dodatkowo będą estetyczną ozdobą każdej kuchni.
Dokładne czyszczenie kuchni
Po dokładnym przeglądzie całej zawartości kuchni przystąp do czyszczenia. Umyj zarówno szafki kuchenne jak i szuflady. Użyj do tego ciepłej wody i delikatnego płynu do naczyń, a następnie dokładnie osusz powierzchnie zbierając całą wilgoć szmatką. Pamiętaj również o sprzętach AGD. Zadbaj o piekarnik, płytę grzewczą oraz lodówkę i zamrażarkę. Te miejsca również wymagają regularnego przeglądu zawartości!
Przygotuj organizery i pojemniki do przechowywania żywności
Zanim zaczniesz układać wszystko na świeżo umytych pułkach, zadbaj o odpowiednią organizację w kuchni. Gdy wszystko będzie na swoim miejscu, odnajdywanie przypraw czy suchych produktów, takich jak mąka, makarony czy kawa będzie zdecydowanie łatwiejsze. Przygotuj organizery na przyprawy, pojemniki na żywność, które będziesz mógł wykorzystać w lodówce, a także pojemniki do przechowywania żywności sypkiej. Taka organizacja w znacznym stopniu pomoże Ci utrzymać noworoczny prządek na co dzień!
Zadbaj także o porządek w szufladach. Doskonałym sposobem jest korzystanie z drewnianych organizerów na sztućce, które pomagają utrzymać idealny porządek, a także zabezpieczają sztućce przed mechanicznymi uszkodzeniami. W przypadku noży kuchennych warto postawić na specjalne bloki na noże, które nie tylko pozwalają na ich odpowiednie przechowywanie, ale również uzupełnią wystrój kuchni.
Przechowywanie garnków i patelni
Przechowywanie dużych naczyń, takich jak garnki czy patelnie, może być prawdziwym wyzwaniem. Warto znaleźć takie miejsce, które będzie na tyle duże, że naczynia te nie będą się o siebie obijać. Jeśli jednak Twoja kuchnia jest mała, możesz skorzystać z rewelacyjnego rozwiązania marki Gerlach i wybrać garnki i patelnie z linii SMART. Są to naczynia stworzone z myślą zarówno o właścicielach mniejszych kuchni jak i tych, którzy chcą w nich zaprowadzić porządek, zachowując minimalizm. Linia SMART to garnki i patelnie zaprojektowane tak, aby zajmować jak najmniej miejsca. Dzięki mechanizmowi odpinanej rączki zaoszczędzisz go nawet do 50%. Dodatkowo naczynia można myć w zmywarce oraz wykorzystywać do pieczenia w piekarniku. Naczynia z linii SMART stworzone są również w wariancie SMART STEEL – wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10 są nieco cięższe od klasycznych naczyń, charakteryzują się jednak podwyższoną trwałością. Garnki nie posiadają jednak powłoki nieprzywierającej, która ułatwia czyszczenie, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
Na zakończenie wprowadź kilka elementów dekoracyjnych, które odświeżą wystrój i wprowadzą powiew świeżości. Mogą to być kwiaty doniczkowe, albo dekoracyjne akcesoria kuchenne jak np. elegancki zestaw akcesoriów kuchennych NATUR. Pamiętaj jednak, że chcąc utrzymać noworoczny porządek przez długi czas najistotniejsza jest regularność!