ASSIST Sekator do gałęzi dwuręczny nożycowy
Czy wiesz, kiedy należy przycinać piwonie, aby cieszyć się pięknymi i bujnymi kwiatami? Dowiedz się więcej na ich temat i zadbaj o nie odpowiednio. Sprawdź, jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać.
Czemu piwonie są tak lubiane w polskich ogrodach?
Piwonie to rośliny niezwykle lubiane w polskich ogrodach i to nie bez przyczyny. To długowieczne krzewy, które nie mają szczególnych wymagań glebowych i mogą rosnąć w tym samym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Mają duże, obfite kwiaty, które nie tylko są bardzo efektowne, ale również wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Są też odporne na mróz i doskonale sprawdzają się zarówno jako rośliny ozdobne, jak i jako kwiaty cięte, np. do letnich bukietów. Maj też bujne liście, przez które pięknie wyglądają przez cały rok, nie tylko w okresie kwitnienia.
Jakie są rodzaje piwonii?
Istnieje wiele różnych odmian piwonii, które można podzielić na kilka kategorii. Piwonie bylinowe to te, które całkowicie zamierają na zimę. W ziemi pozostają jednak kłącza, które pozwalają się im odrodzić w następnym roku. Istnieją też piwonie krzewiaste, które mają zdrewniałe pędy, dzięki czemu tworzą krzaczki osiągające nawet do 2 m. Kwitną wcześniej, niż piwonie bylinowe i potrzebują osłony przed mrozem. Istnieją także krzyżówki pomiędzy tymi dwoma rodzajami, które zwykle kwitną długo i są szczególnie odporne.
Dlaczego warto przycinać piwonie?
Piwonie krzewiaste lub hybrydy z bylinowymi zwykle nie wymagają bardzo mocnego przycinania, jednak i tak od czasu do czasu należy je przeprowadzić. Pozwala ono na pobudzenie roślin do wzrostu oraz obfitego kwitnienia. Ponadto usuwanie martwych i chorych pędów chroni piwonie przed grzybicą i innymi patogenami. Ważne jest też to, że taka roślina ma odpowiedni dostęp do światła z każdej strony, a krzaczek w odpowiednim kształcie wyjątkowo dobrze prezentuje się w ogrodzie.
Kiedy przycinać piwonie?
Piwonie zielne należy przycinać jesienią, po pierwszych przymrozkach. Warto również w ciągu lata usuwać z nich zwiędłe kwiaty, aby roślina nie traciła energii na produkcję owoców. Z kolei piwonie krzewiaste należy przycinać wczesną wiosną, nim puszczą pędy. W ciągu roku zaś możesz je doglądać, usuwając martwe i chore elementy.
Czym przycinać piwonie?
Piwonie to stosunkowo delikatnie krzewy, dlatego piły ogrodnicze nie będą raczej potrzebne do ich przycinania. Jednak należy się zaopatrzyć w ostre i czyste narzędzia. Sekatory ogrodowe jednoręczne powinny być w ich przypadku odpowiednie. Do przycinania żywych pędów wybierz te nożycowe, a do tych, które już obumarły – kowadełkowe.
Jak przycinać piwonie?
Przycinając piwonie bylinowe jesienią, po pierwszych przymrozkach, należy zrobić to ok. 2-3 cm nad ziemią, usuwając całą masę znajdującą się powyżej. Jeśli zebrane resztki są zdrowe możesz zrobić z nich kompost. W innej sytuacji warto je po prostu spalić. Podobnie traktuje się hybrydy piwonii bylinowych i drzewiastych, jednak należy pozostawić ok. 10 cm łodygi nad ziemią.
Piwonie drzewiaste przycinaj wiosną, usuwając martwe i uszkodzone pędy. Możesz też lekko je skrócić, nadając im odpowiedni kształt. Nie wykonuj mocnego cięcia przy ziemi.
Pamiętaj, aby rośliny przycinać czystymi narzędziami. Bardzo ważne jest również to, by przeczyścić ostrze, nim przejdziesz do kolejnego egzemplarza. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przenoszenia się patogenów.
Jak dbać o piwonie po przycięciu?
Po przycięciu piwonii jesienią warto wyłożyć miejsce, w którym rosną, ściółką, np. korą czy kompostem. To zabezpieczy je przed mrozem. Piwonie krzewiaste zaś możesz wzmocnić nawozem, aby mogły szybciej wzrosnąć. Ważne jest też to, aby unikać zbyt częstego przesadzania, ponieważ piwonie nie znoszą tego zbyt dobrze. Oczywiście, co kilka lat możesz to zrobić, sięgając po szpadle ogrodowe i delikatnie je wykopując, jednak nie należy zajmować się tym co roku.
Uważaj też na cięcie roślin w deszczową pogodę. W taki dzień roślina może mieć trudności z zabezpieczeniem rany, co osłabi je jeszcze mocniej.
Jak często należy przesadzać piwonie?
Piwonia może bez obaw rosnąć w jednym miejscu nawet przez 30 lat. Często takie rośliny w dalszym ciągu rosną bujnie i dobrze kwitną. Jednakże warto co ok. 10 lat zmienić im nieco stanowisko, wykopując kłącza i dzieląc je na kilka roślin. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg jesienią, po przekwitnięciu. Pamiętaj, że po takim podziale roślina będzie potrzebowała ok. 1-2 lata na regeneracje i że warto przeprowadzić to zwłaszcza jeśli widzisz, że Twój krzak słabnie.
Regularnie dbaj o swój ogród!
Regularne dbanie o ogród to często przyjemna, ale ciężka praca, wymagająca pochylania się, czy pracy na kolanach. Jednakże tylko mając nad nim pieczę sprawisz, że Twoje otoczenie będzie wyglądać naprawdę wspaniale. Nawet te rośliny, które tak jak piwonie, są proste w uprawie, potrzebują od czasu do czasu odrobiny uwagi. Jednakże nie ulega wątpliwości, że jest to praca bardzo satysfakcjonująca, która sprawi, że wszyscy z przyjemnością będą spędzać czas w ogrodzie. Mamy więc nadzieję, że ten krótki poradnik na temat przycinania piwonii pomoże Ci w stworzeniu swojego wymarzonego zakątka świata.