Sekator jednoręczny kowadełkowy
Przycinanie iglaków to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w naszym ogrodzie. Wpływa on na atrakcyjny wygląd i wzrost rośliny. Jak wykonywać poprawnie przycinanie iglaków, aby im pomóc, a nie zaszkodzić?
Trzy rodzaje cięcia iglaków
Iglaki przycina się najczęściej z trzech powodów: aby nadać roślinie atrakcyjny kształt, aby ją odmłodzić lub na wskutek pojawienia się choroby.
Cięcie formujące
Najczęściej wykonywane cięcie wśród iglaków to właśnie cięcie formujące, które nada naszym roślinom ładny i zadbany wygląd. Polega ono na pozbyciu się pędów nadmiernie rozrastających się. W przypadku tego cięcia możemy również przycinać rośliny do konkretnego kształtu na przykład stożka.
Cięcie odmładzające
W wypadku tego cięcia pozbywamy się wszystkich uschniętych, martwych pędów. Przycinanie ma za zadanie pobudzić roślinę do wzrostu i zagęszczenia się. Jednakże nie jest to często spotykany zabieg, gdyż z reguły iglaki, oprócz cisów, źle znoszą przycinanie boczne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przycinanie jedynie wierzchołka drzew iglastych, aby pobudzić je do wzrostu.
Cięcie sanitarne
Najlepiej wykonywać je w miesiącach wiosennych, a unikać tego typu prac jesienią. Przy cięciu sanitarnym staramy się usunąć wszystkie słabe i uschnięte pędy zaatakowane przez chorobę, szkodniki lub mróz, które nie będą w stanie się już zregenerować.
Kiedy najlepiej przycinać iglaki?
Wyróżnia się trzy okresy podczas których wskazane jest przycinanie iglaków. Wczesną wiosną możemy wykonać cięcie sanitarne wszystkich gatunków iglaków oraz cięcie formujące takich roślin jak cisy, jałowce, czy cyprysiki. Pamiętajmy, aby przycinać iglaki po ustaniu mrozów i niskich temperatur oraz zanim rośliny zaczną wypuszczać nowe pędy. Wczesnym latem po wykształceniu już swoich pędów przycinać będziemy ponownie cisy, cyprysiki, jałowce, żywotniki, choiny. Najlepiej skrócić pędy o połowę długości przyrostów. Natomiast późnym latem wykonywać będziemy ostatnie cięcia przed nastaniem zimy. Przycinanie to polegać będzie jedynie na wyrównaniu długości pędów.
Pamiętajmy, aby cięcie wykonywać sekatorami o ostrym ostrzu, najlepiej ze stali nierdzewnej. Przed wykonaniem cięcia iglaków dobrze zdezynfekujmy ostrze sekatora, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przenoszenia chorób z zaatakowanych roślin na te zdrowe. Po zakończeniu zabiegu zadbajmy o szybką regenerację rośliny poprzez odpowiednie jej nawożenie. To istotna część zabiegu, gdyż pozwala ona iglakom pobrać składniki pokarmowe z gleby oraz utrzymać jej niskie pH. Jeśli ziemia jest wilgotna wystarczy wysypać nawóz po obwodzie iglaka (nie dotykając pnia ani pędów!), natomiast w przypadku suchej gleby, mieszamy nawóz w konewce z wodą i podlewamy.