ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Jakie rośliny na skarpę sprawdzą się najlepiej? Poznaj nasze propozycje i stwórz wyjątkową kompozycję, która będzie dobrze rosła nawet na trudnym terenie. Dowiedz się też, jak łączyć ze sobą konkretne gatunki.
Dlaczego warto sadzić rośliny na skarpę?
Sadzenie roślin na skarpę to nie tylko kwestia wizualna. Odpowiednie obsadzenie ma też wiele innych zalet. Przede wszystkim dzięki temu teren i gleba ustabilizują się i nie będą się obsypywać. System korzeniowy działa wówczas niczym „siatka”. Ponadto porośnięta roślinami gleba oznacza zwiększoną wilgotność (co ochładza otoczenie) i poprawia mikroklimat otoczenia. Wśród gęstwiny roślin dom może znaleźć bardzo wiele zwierząt.
Dlaczego nie każda roślina nadaje się na skarpę?
Skarpa jest zdecydowanie bardziej wymagającym terenem, niż zwyczajna rabatka. Strome wzniesienie sprawia, że niektóre rośliny nie są w stanie się odpowiednio zakorzenić. Ponadto taki układ sprawia, że ziemia może się wypłukiwać, przez co zwykle jest również mniej żyzna. Pielęgnacja takich roślin również może być utrudniona, a ponadto często tego typu miejsca są mocno nasłonecznione, co nie sprzyja niektórym gatunkom, zwłaszcza jeśli ich system korzeniowy jest dość płytki. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby do nasadzeń na skarpie dobrać takie rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach.
Jakie cechy powinny mieć rośliny na skarpę?
Rośliny na skarpę powinny łączyć walory ozdobne z praktycznymi funkcjami stabilizującymi. Przede wszystkim muszą mieć silny i rozbudowany system korzeniowy. Powinny również w dobry sposób znosić suszę, nie ulegać uszkodzeniom od wiatru i być odporne na wahania temperatur. Warto stawiać też na takie o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, które nie rozrastają się nadmiernie szybko. Takie gatunki mogłyby zagłuszyć inne rośliny. Warto stawiać też na takie, które dobrze wyglądają przez cały sezon.
Jakie rośliny na skarpę posadzić?
Na skarpę warto posadzić kilka typów roślin, łącząc je w spójną kompozycję. Podstawą będą rośliny zadarniające, które tworzą swoisty „dywan” i pozwalają na stworzenie sieci korzeniowej. Dobrze sprawdzają się byliny oraz niskie krzewy, rośliny iglaste oraz pnące. Sprawdź poniższą listę, aby poznać najlepsze gatunki!
Rośliny okrywowe i zadarniające
- Runianka japońska
- Barwinek pospolity
- Dąbrówka rozłogowa
- Macierzanka piaskowa
- Kopytnik pospolity
Byliny i niskie krzewy
- Tawuła japońska
- Rozchodnik okazały
- Lawenda wąskolistna
- Goździk siny
- Bergenia sercowata
Rośliny iglaste na skarpę
- Jałowiec płożący
- Sosna górska (kosodrzewina)
- Cyprysik groszkowy
- Karłowate odmiany świerków
Rośliny pnące i zadarniające pędy
- Winobluszcz pięciolistkowy
- Bluszcz pospolity
- Glicynia (dla większych skarp i pergoli)
- Róża okrywowa
- Trzmielina Fortune’a
Rośliny na skarpę w pełnym słońcu lub w cieniu
Jeśli Twoja skarpa znajduje się w pełnym słońcu, postaw na szczególnie wytrzymałe rośliny. Oto kilka naszych propozycji:
- szarotka alpejska
- kocimiętka Faassena
- floks szydlasty
- turzyca Buchanana
- pięciornik krzewiasty
Jeśli z kolei Twoja skarpa znajduje się w cieniu, możesz postawić na przykład na takie gatunki jak:
- turzyca morrowa
- ułudka wiosenna
- parzydło leśne
- cis pospolity
- hortensja pnąca
- wiciokrzew pomorski
Jakich roślin nie sadzić na skarpie?
Istnieją rośliny, które pozornie mogą wydawać się idealne na skarpę, jednak w praktyce nie będą się najlepiej sprawdzać. Takim przykładem jest mięta. Choć jest wytrzymała, a jej ozdobne listki podobają się wielu osobom to jest rośliną mocno ekspansywną, która może „przytłoczyć” inne gatunki. Należy też uważać na bambusy bez bariery korzeniowej, ponieważ z jednej strony rosną szybko, z drugiej strony – nie tworzą odpowiednio głębokiej „siatki”, która zabezpieczałaby skarpę przed erozją. Unikaj również takich gatunków jak miskant chiński, który ma wysokie, lecz bardzo delikatne pędy i może w prosty sposób ulec uszkodzeniu.
Jak stworzyć odpowiednią kompozycję roślin na skarpie?
Tworząc kompozycję roślin na skarpę warto myśleć o nich „warstwowo”, dobierając gatunki o różnej wysokości. Dolna część powinna stanowić gatunki płożące i okrywowe, które w szybkim tempie porosną podłoże. Środkowa warstwa to bylin i niskie krzewy, a górną część mogą stanowić większe krzewy lub trawy. Warto łączyć również gatunki o różnych kształtach i odcieniach liści, a także stawiać na rośliny zimozielone, które będą cieszyć oko także poza sezonem.
Warto zwrócić też uwagę na kolorystykę, zwłaszcza jeśli wybierasz rośliny kwitnące. Staraj się dobierać je tak, aby kolory wzajemnie do siebie pasowały. Zwykle warto ograniczyć je do 1-2, dopasowanych do barw występujących w pozostałej części ogrodu. Ważne jest też to, aby powtarzać co jakiś czas rośliny, by kompozycja sprawiała wrażenie spójnej.
Jakie akcesoria są potrzebne do pielęgnacji roślin na skarpie?
Do pielęgnacji roślin na skarpie przyda Ci się kilka podstawowych akcesoriów ogrodowych. Do sadzenia warto przygotować szpadel, grabie, motyczkę i łopatkę, a także konewkę. Możesz zaopatrzyć się również w wygodne rękawiczki. Następnie do pielęgnacji krzewów przyda Ci się ostry sekator – dzięki niemu w wygodny sposób przytniesz rośliny, które będą się nadmiernie rozrastać. Do kolekcji narzędzi warto dodać również kultywator. Dzięki niemu łatwiej wyplewisz chwasty w razie potrzeby.
Jak sadzić rośliny na skarpie?
Gdy sadzisz rośliny na skarpie, zwróć uwagę na to, aby tworzyć nieco głębsze dołki, niż zwykle. To ważne, aby rośliny mogły w odpowiedni sposób się ukorzenić. Dla odpowiedniego drenażu podsypuj dołki piaskiem, a rośliny wsadzaj gęściej, niż na płaskim terenie, ponieważ prawdopodobnie będą wolniej rosnąć. Pamiętaj, aby pod nimi wyłożyć ściółkę. Ograniczy ona wzrost chwastów, które na skarpie mogą być trudne do wyplewienia.
Przed sadzeniem wzmocnij skarpę, umieszczając w niej paliki czy maty przeciwerozyjne. To sprawi, że „utrzyma się” ona nim zakorzenią się na niej nowe rośliny.