Sałatka Caponata to danie zainspirowane tradycyjnym, sycylijskim przepisem. Jak ją przygotować? To naprawdę nie jest trudne! Na pewno jednak będzie wymagało sprawnego pokrojenia warzyw, w tym pomogą Ci ostre noże z wysokiej jakości stali nierdzewnej.
Co jest potrzebne na sałatkę caponata?
- 200 g kaszy bulgur
- 1 mały bakłażan
- 5 średnich pomidorów
- 1 łyżka kaparów w oliwie
- 2 cebule dymki
- 1 cytryna
- 3 łyżki poszatkowanej, świeżej natki pietruszki
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz
Jak zrobić sałatkę Caponata?
Ugotuj kaszę bulgur zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Pomidory dobrze umyj, obierz ze skórki (warto oparzyć pomidora, aby skórka łatwiej zeszła) i pokrój w kostkę. Polecamy ostre noże np. zestaw w bloku Gerlach MODERN.
Cebule dymki obierz i poszatkuj. Świeżą natkę pietruszki drobno posiekaj. Możesz do tego użyć tasaka do ziół z deską Gerlach NATUR. W misce umieść kaszę, pomidory, odsączone kapary, cebulę, sok z cytryny i pietruszkę. Dopraw wszystko do smaku solą i pieprzem, a następnie wymieszaj.
Umyj bakłażan, pokrój w plastry, każdego z nich posyp solą i odstaw na 15 minut. Po tym czasie opłucz je i osusz papierowym ręcznikiem. Na patelni (polecamy model Gerlach GRANITEX) rozgrzej olej i smaż na nim bakłażan przez 3 minuty, aż plastry się zarumienią. Gdy będą gotowe, dodaj je do pozostałych składników. Sałatka Caponata gotowa!
Skąd wzięła się caponata?
Caponata wywodzi się z Sycylii, jednak najprawdopodobniej jest daniem z arabskimi korzeniami. Prawdopodobnie pod tą nazwą pojawiła się na wyspie w okolicy XVIII wieku. Jej nazwa wywodzi się zaś od kaparów, które zawsze dodaje się właśnie do tej potrawy.
Jakie dodatki może zawierać caponata?
Jak wiele tradycyjnych potraw, tak i caponata ma wiele różnorodnych wariantów. Istnieją wersje z karczochami, słodką papryką, z pomidorami, czy z oliwkami. Można traktować ją zarówno jako główne danie, jak i jako dodatek, bądź zmiksować ją na dip. To sprawia, że jest naprawdę bardzo uniwersalna!
Kiedy podaje się caponatę?
Tradycyjnie caponatę przygotowuje się w sezonie letnim, zazwyczaj na obiad lub kolację.