Reguły zachowania się przy stole nie zmieniły się od lat, chociaż dzisiaj przestrzeganie zasad savoir-vivre nie jest już tak istotne, jak kiedyś. Wyjątkiem pozostają wystawne uroczystości i spotkania biznesowe, gdzie zwraca się uwagę na etykietę. Warto jednak wiedzieć, jak robić to poprawnie, ponieważ dzięki temu na pewno zrobisz dobre wrażenie na gospodarzach.
Ogłada zawsze dodaje pewności siebie i sympatii. Znajomość etykiety pozwala na większą swobodę i decydowanie o tym, w jakim stopniu należy przestrzegać zasad podczas uroczystego przyjęcia.
Kulturalne spożywanie posiłków
Najlepszy moment na rozpoczęcie jedzenia to ten, w którym wszyscy obecni na przyjęciu goście otrzymali już swoje dania (wyjątkiem jest sytuacja, w której osoby czekające na potrawę, zachęcą Cię do wcześniejszego rozpoczęcia).
Podczas spożywania posiłków nie można mlaskać ani siorbać. Żeby tego uniknąć, jedz zawsze z zamkniętymi ustami, a w przypadku zup, nie wkładaj całej łyżki do ust.
Prowadzenie rozmów z pełnymi ustami nie przystoi. Jeśli chcesz wypowiedzieć zdanie, zrób to dopiero po przełknięciu kęsa.
Poprawna postawa
Przy stole należy zachować odpowiednią postawę. Blat stołu nie może dotykać Twojej klatki piersiowej, a łokcie spoczywać na blacie.
Wyprostowana sylwetka wymusza unoszenie sztućców z potrawą do ust – unikaj więc pochylania się nad talerzem.
Posługiwanie się sztućcami
Większość potraw je się sztućcami, ale są też takie, do których używa się wyłącznie palców. Pojawienie się takich dań zasygnalizują Ci miseczki z ciepłą wodą i cytryną.
Nóż służy tylko do krojenia, a potrawę dzieli się na bieżąco i spożywa po kawałku (nie porcjuj od razu całego dania). Wyjątkiem są chleb oraz bułki, których się nie kroi, a łamie na talerzu.
Układ sztućców na talerzu to system komunikacji z kelnerem. Ułożone na kształt litery A symbolizują chwilowo przerwany posiłek. Najczęściej robi się tak w momencie, gdy trzeba po coś sięgnąć lub w trakcie rozmowy. Z kolei równoległe ułożenie sztućców na godzinie 04:20 oznacza zakończenie posiłku, a kelner może wówczas zabrać Twoje nakrycie.
Po skończonym posiłku lub w trakcie jedzenia, sztućce nie mogą zostać oparte o krawędź talerza ani położone bezpośrednio na stole – mogłyby w ten sposób zabrudzić obrus.
Używanie serwetek
Serwetkę kładzie się na kolanach przed rozpoczęciem jedzenia i nie zdejmuje się jej aż do momentu podania ostatniej potrawy, ponieważ chroni przed plamami.
Zawsze po jedzeniu, a przed napiciem się wody lub innego trunku, przetrzyj usta serwetką. Dzięki temu na kieliszku nie pozostawisz brudnych śladów. Aby zapobiec tłustym odciskom palców na szklanych naczyniach, wytrzyj także swoje dłonie.
Po zakończonym jedzeniu złóż serwetkę odwrotnie do zaprasowań i połóż z lewej strony talerza (nigdy na nim).
To kilka podstawowych zasad savoir-vivre dla początkujących, które pozwolą Ci uniknąć niezgrabnych sytuacji podczas uroczystości, w której uczestniczysz. Jeśli napotkasz trudności i nabierzesz wątpliwości np. w jakiej kolejności używać sztućców lub podano danie, którego jedzenie przysparza Ci kłopot – nie martw się, gospodarz przyjęcia na pewno wytłumaczy Ci jak to zrobić, a jeśli nie, możesz sprawdzić, jak robią to inni.