Wypływając na szerokie wody w upragnioną podróż, zabierzmy ze sobą scyzoryk, który ułatwi nam codzienne prace na łodzi. Poniżej zebraliśmy garść niezbędnych informacji, które pomogą w wyborze idealnego scyzoryka, tak aby okazał się prawdziwym skarbem dla żeglarza.
Czy scyzoryk faktycznie potrzebny jest na łodzi?
Pozornie, posiadanie scyzoryka na łódce może wydawać się skomplikowane, gdy jedną ręką trzymamy się czegoś, aby nie wypaść za burtę, a drugą możemy obsługiwać narzędzie. To prawda, jednak z drugiej strony warto uświadomić sobie, że zwykły nóż na pokładzie może wyrządzić dużo krzywdy, gdy przypadkowo się na niego nadziejemy, zwłaszcza podczas gwałtownych zwrotów łodzią lub niesprzyjających warunków pogodowych.
Dodatkowo noża nigdy nie schowamy do kieszeni, natomiast scyzoryk możemy nosić cały czas przy sobie, aby wyciągnąć go w momencie, kiedy będzie on potrzebny.
Parametry scyzoryka dla żeglarza
Ostrze
Pierwszą istotną kwestią jest zaopatrzenie się w scyzoryk o zaokrąglonej głowni. Ta wersja jest po prostu bezpieczniejsza dla żeglarzy, którzy często pracują scyzorykiem przy wysokiej fali oraz w trudnych warunkach, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo utraty kontroli na narzędziem i wbicia go gdzieś niechcący. Tego typu ostrze o zaokrąglonej końcówce służy do przecinania, nie przebijania, jednak gdy użyjemy wystarczająco dużo siły, uda nam się również coś przebić.
Ostrze – najważniejszy element scyzoryka żeglarza – powinno mieć odpowiednią długość. Zbyt długi nóż będzie niewygodny, natomiast za krótki po prostu nam się do niczego nie przyda. Najlepiej zaopatrzyć się w ostrze o długości 10-12 cm.
Kupując scyzoryk, zwróćmy uwagę na przekrój poprzeczny ostrza. Eksperci twierdzą, że najbardziej sprawdza się ostrze o możliwie płaskim klinie, ponieważ taka konstrukcja zwiększa możliwości tnące noża.
Inne elementy w wyposażeniu scyzoryka
Inne, przydatne elementy w scyzoryku żeglarza to marspikiel – kolec do splatania lub luzowania węzłów oraz płaski śrubokręt – zawsze warto mieć go pod ręką, zamiast szukać w skrzynce narzędziowej odpowiedniego śrubokręta. Jeśli obawiamy się, że zgubimy nasze cenne narzędzie, przechowując je po prostu w kieszeni, zakupmy taki scyzoryk, który posiada specjalne metalowe ucho (ewentualnie otworek), aby przełożyć przez nie linkę i przymocować do paska.
Reszta elementów w wyposażeniu scyzoryka zależna jest już od indywidualnych potrzeb żeglarza. Pamiętajmy jedynie, aby nasze narzędzie nie posiadało zbyt wielu funkcji, gdyż w trudnych warunkach (zgrabiałe, mokre palce) oraz w sytuacjach kryzysowych, kiedy musimy szybko działać, będzie nam ciężko wybrać jeden element zlokalizowany pośród mnóstwa innych.
Wysoka jakość na ekstremalne warunki
W ekstremalnych warunkach musimy polegać jedynie na niezawodnych, wytrzymałych narzędziach, wykonanych z wysokiej jakości materiałów. W przypadku scyzoryków najlepiej sprawdza się stal nierdzewna, która posiada wysoką odporność na występowanie zarysowań, oraz korozji, która łatwo rozwija się w środowisku wilgotnym, mokrym i zasolonym.