Wegańskie paszteciki w cieście francuskim to doskonały przepis na święta, który udowadnia, że kuchnia bez produktów pochodzenia odzwierzęcego wcale nie musi być nudna. Wykorzystaj foremkę do pieczenia i stwórz wyjątkowy przepis, stworzony przez Tomka Mędrka.
Co jest potrzebne na wegańskie paszteciki w cieście francuskim?
- 400 ml bulionu (1 i 1/2 szklanki)
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- 75 g czerwonej soczewicy
- 50 g (5 łyżek) kaszy jaglanej
- 5 brązowych pieczarek (lub innych grzybów)
- 1 duża cebula (150-200 g)
- 100 g orzechów włoskich
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżka czosnku w proszku
- 1 łyżka cebuli suszonej
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka suszonych, mielonych grzybów (można zastąpić kolejną łyżką sosu sojowego)
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki koncentratu pomidorowego (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka cząbru
- szczypta cynamonu, goździków (do smaku)
- 1/2 łyżeczki soli (lub do smaku)
- garść suszonych śliwek
- jeden płat ciasta francuskiego
Składniki wystarczą na jeden średni pasztet, keksówka (foremka prostokątna) o wymiarach ok. 30x15x6cm.
Jak zrobić wegańskie paszteciki w cieście francuskim?
Do bulionu dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj w nim kaszę oraz soczewicę. Gdy całość się zagotuje, zmniejsz moc kuchenki i gotuj pod przykryciem, aż dodatki wchłoną cały bulion. Uważaj, aby ich nie przypalić, pod koniec dość często mieszając. Wyciągnij ziele angielskie i liść, a następnie odstaw do ostudzenia.
Obraną i pokrojoną cebulę, a także orzechy i pieczarki przesyp do malaksera i rozdrabniaj na mniejsze kawałki. Możesz również posiekać je bardzo drobno za pomocą ostrego noża.
Rozgrzej łyżkę oleju na patelni i mieszankę smaż, rozdrabniając je łopatką, ale starając się nie mieszać. Posól delikatnie, aby danie puściło wodę. Ważne jest, aby mieszanka „złapała kolor” i aby odparował z niej nadmiar wody.
Po obsmażeniu, gdy mieszanka zmniejszy swoją objętość, odstaw ją do ostudzenia. Następnie umieść ją w malakserze lub w maszynce do mielenia, dodając pozostałe składniki. Możesz też podzielić mieszankę na pół, aby uzyskać nieco więcej struktury w paszteciku.
Piekarnik rozgrzej do 180°C. Formę wyłóż ciastem francuskim, a następnie do połowy pasztetem. Ułóż na nim śliwki, przykryj pozostałą masą i znów zakryj ciastem francuskim. Możesz zrobić to mniej lub bardziej szczelnie – zrób to zależnie od swoich preferencji estetycznych. Zapiekaj przez ok. 30 minut, uważając, aby nie spalić ciasta.
Pasztet najlepiej smakuje drugiego dnia, gdy już wystygnie i spędzi noc w lodówce, ale można go jeść również na ciepło. Podawaj np. z żurawiną i ogórkiem kiszonym. Smacznego!
Jakimi grzybami zastąpić brązowe pieczarki?
Tak naprawdę możesz wykorzystać jakiekolwiek jadalne grzyby. Jeśli jednak chcesz nadać daniu prawdziwie świąteczny smak, wykorzystaj borowiki lub podgrzybki. Nadadzą one wyjątkowego aromatu, który sprawi, że pasztecik będzie naprawdę smaczny!
Czy ciasto francuskie może być wegańskie?
Tak! Co prawda nie będzie to wtedy najbardziej tradycyjna receptura, bo ta wymaga użycia masła, jednak to można po prostu zastąpić innym tłuszczem. Ciasto francuskie możesz zakupić, lub przygotowywać samodzielnie. Wówczas będzie znacznie lepsze w smaku, choć przygotowanie go jest dość czasochłonne.
Po co dodawać suszone, mielone grzyby lub sos sojowy?
Suszone grzyby oraz sos sojowy są nośnikiem smaku umami, który dodaje potrawom prawdziwej głębi. Dlatego też dodanie ich jest naprawdę ważnym elementem przygotowywania tego typu dań. Nie rezygnuj z nich!
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.