Wiosna to bardzo pracowity czas w naszym ogrodzie, ponieważ musimy wykonać szereg różnych prac porządkowych. W zależności od miesiąca obowiązki te będą się zmieniać, jednak ważne jest, aby wykonać je w odpowiednim czasie — ani nie za późno, ani nie za wcześnie. Źle pielęgnowane rośliny mogą zmarznąć, nie przyjąć się lub zostać zaatakowane przez szkodniki. W tym artykule wymieniamy najważniejsze zabiegi, które powinniśmy wykonać wraz z nadejściem wiosny.
Marzec w ogrodzie
Pod koniec marca możemy zacząć usuwać warstwy ochronne, którymi zabezpieczyliśmy nasze rośliny przed zimą. Nie decydujmy się robić tego w pierwszej połowie miesiąca, ponieważ wtedy, zwłaszcza w nocy, pojawiają się przymrozki, które uszkodzą drzewa, krzewy i kwiaty. Również nie zwlekajmy zbyt długo z pozbyciem się warstw ochronnych, bo gdy tylko pojawią się cieplejsze dni, rośliny szybko zaczynają się rozwijać. Pamiętajmy, aby wykonywać tę czynność w pochmurne dni, gdyż ostre słońce może spalić delikatne liście naszych roślin.
W marcu możemy zająć się przycinaniem pędów bylin i roślin jednorocznych za pomocą sekatora jednoręcznego. Usuwamy suche, martwe, zdrewniałe części oraz te, które zaczęły rozprzestrzeniać się na innych gatunkach. Gdy wykonamy tę czynność, możemy przesadzić stare byliny lub posadzić nowe. Dodatkowo, w marcu wysadzamy lilie i dzielimy starsze rośliny, sadzimy krzewy owocowe i krzewy ozdobne zrzucające liście.
Kwietniowe porządki w ogrodzie
W kwietniu nasze porządki możemy rozpocząć od pielęgnacji trawnika. Przy pomocy grabi z ostrymi, drucianymi zakończeniami usuwamy warstwę ściółki – suche źdźbła trawy i łodygi, liście, czy mniejsze gałęzie. Jeśli wymaga tego stan trawnika, przeprowadzamy wertykulację, czyli pionowe podcinanie darni. Dzięki niej nasza trawa zostanie przerzedzona, a w rezultacie będzie docierało do niej więcej wody i powietrza. W miejscach niedostępnych wcinamy kępki trawy za pomocą nożyc do trawy.
W tym miesiącu również prześwietlamy drzewa pestkowe, wykonujemy cięcia pielęgnacyjne krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych – rośliny regularnie przycinane obficiej kwitną, szybciej rosną, są zdrowsze i silniejsze. Podczas przycinania, usuwamy suche, przemrożone i nadłamane części. Uważajmy na drzewa kwitnące wiosną – przycinamy je dopiero po ich przekwitnięciu.
W kwietniu sadzimy krzewy róż, cebule mieczyków i krokosomii. Siejemy zioła takie jak pietruszka, kminek, koper i kolendra. Możemy również posiać kapustę ozdobną, astry letnie, żeniszki, nasturcje, nagietki lub słoneczniki.
Maj – ostatni etap wiosennych porządków
To już ostatni etap naszych porządków wiosennych w ogrodzie. W maju przekwitają krzewy takie jak na przykład forsycja, które wymagają przycięcia po przekwitnięciu, najlepiej za pomocą sekatora dwuręcznego. Dodatkowo, w maju można usunąć zwiędłe kwiaty hiacyntów, krokusów czy narcyzów.
Ponieważ kwietniowe dni są ciepłe, sadzimy wreszcie sadzonki roślin balkonowych oraz tych wrażliwych na niskie temperatury. Możemy nadal sadzić drzewa, krzewy i byliny, a zwłaszcza iglaki i rododendrony, gdyż maj to idealna pora na ich sadzenie. Ponadto wysiewamy nasiona nagietków, kosmosy, chabrów czy czarnuszki. Po ustaniu przymrozków możemy wysiać również nasiona warzyw takich jak groszek, dynia, cukinia, kabaczek lub fasola.
Gdy temperatury w marcu będą wystarczająco wysokie, zajmujemy się porządkowaniem przydomowych oczek wodnych. Usuwamy zaschnięte części roślin wodnych i wyrzucamy wszelkie zanieczyszczenia na wodzie i brzegu. Jeśli nasz stawek jest stosunkowo płytki, wybierzmy cześć mułu z dna zbiornika za pomocą odkurzacza do oczka wodnego. Warstwy mułu niepotrzebnie spłycają oczko wodne oraz wydzielają niebezpieczne gazy dla ryb i płazów takie jak siarkowodór i amoniak.