Drzewa i krzewy należy przycinać, aby w trakcie wiosny i lata mogły znacząco się rozgałęziać, bogato owocować oraz atrakcyjnie się prezentować. Zabieg przycinania powinniśmy wykonywać według określonych zasad, jeśli nie chcemy zaszkodzić roślinie, ani jej osłabić.
Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy?
Drzewa i krzewy przycinamy wczesną wiosną, gdy okres przymrozków i ujemnych temperatur już minął, ale rośliny nie zaczęły jeszcze wypuszczać pierwszych pąków i liści. Pamiętajmy, iż niskie temperatury wpływają niekorzystnie na świeże rany po cięciu, a jeśli będziemy przycinać drzewa, które już wypuszczają liście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że staną się one słabsze i dostatecznie się nie zagęszczą w trakcie trwania sezonu.
Przycinanie drzew i krzewów owocowych
Jeśli chcemy przyciąć drzewa owocowe, powinniśmy w pierwszej kolejności pozbyć się uschniętych, połamanych, krzyżujących się lub chorych gałęzi. Przycinanie drzew owocowych ma na celu ich przerzedzenie by, promienie słoneczne mogły łatwiej dostać się wewnątrz korony. Im lepiej prześwietlona korona drzew, tym bardziej drzewo będzie kwitnąć i owocować, oraz szybciej się rozwijać.
Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych
Drzewa i krzewy ozdobne przycinamy w taki sposób, aby nadać im atrakcyjny kształt. Usuwamy wszelkie gałęzie, które prezentują się nieestetyczne oraz takie, które zasłaniają ścieżki w ogrodzie lub inne rośliny.
Roślin takich jak kasztanowce, azalie lub magnolie nie powinniśmy w ogóle skracać, gdyż źle znoszą ciecie i z czasem powoli zaczynają marnieć. Możemy ograniczyć się jedynie do przycięcia przymarzniętych lub uschniętych gałęzi.
Jakich narzędzi używać do przycinania drzew i krzewów?
Ostatnią ważną zasadą podczas przycinania drzew i krzewów jest dobór narzędzi. Używane przez nas sekatory powinny być odpowiednio ostre i czyste. Najlepiej wybierzmy sekatory z ostrzem wykonanym ze stali nierdzewnej, ponieważ długo zachowują one swoją ostrość, a dodatkowo są wytrzymałe i odporne na występowanie korozji. Narzędzia o tępych ostrzach mogą uszkodzić drzewo i rozszarpać korę, oraz spowodować, iż rana powstała na skutek cięcia będzie się goić o wiele dłużej. By zniwelować ryzyko osłabienia rośliny oprócz ostrych narzędzi do przycinania, przed przycinaniem postarajmy się zawsze przetrzeć ostrze denaturatem, aby je dokładnie zdezynfekować, natomiast po zabiegu zastosujmy maść grzybobójczą w miejscach cięcia grubych gałęzi.