Zestaw sztućców 68 szt. połysk ONDA
Jakie są zasady dobrego zachowania przy stole? Poznaj podstawowe zasady, o których warto pamiętać, gdy wybierasz się na oficjalne spotkanie. Dlaczego odpowiednie zachowanie jest istotne?
Dlaczego zasady dobrego zachowania przy stole są ważne?
Ogólnoprzyjęte zasady społeczne nie tylko świadczą o odpowiednim nastawieniu i szacunku do gospodarza, ale również pełnią inne ważne funkcje. Pomagają na przykład w odpowiednim zorganizowaniu wydarzenia. Są również ważne przez względy bezpieczeństwa. Pomagają przewidzieć zachowanie zaproszonych osób i tym samym dobrze je rozplanować.
Warto pamiętać, że mogą one różnić się zależnie od kraju czy kultury. Czasem nawet różne regiony tego samego kraju mogą różnić się między sobą pod względem przyjętych zwyczajów. Dlatego podróżując w jakiś inny rejon świata warto sprawdzić, jakie obowiązują w nim zasady zachowania się przy stole.
Poniżej przedstawiamy 10 zasad dobrego zachowania przy stole w Polsce. Będą one jednak w większości pokrywać się z regułami obecnymi w innych krajach europejskich.
Punktualność jest bardzo ważna!
Jedną z 10 zasad dobrego zachowania przy stole jest punktualność. Jest ona niezmiernie ważna z perspektywy gospodarza, który przygotowuje posiłek na konkretną godzinę, ustalając harmonogram podania dań. Dlatego postaraj się przybyć na umówioną godzinę, a jeśli zorientujesz się, że nie uda Ci się przybyć, natychmiast poinformuj o tym osobę, która Cię zaprosiła.
Ubierz się odpowiednio do okazji
Strój, który wybierzesz, powinien być odpowiedni do okazji. Najważniejsze jest to, aby był czysty i schludny. W przypadku formalnych spotkań, czy takich o dużej wadze emocjonalnej (np. w trakcie pogrzebów) warto wybrać strój, który nie będzie rzucał się w oczy, zgodny z ogólnie przyjętymi normami, aby nie odwracać uwagi od okazji.
W trakcie spotkań mniej formalnych, np. z grupą znajomych, możesz ubrać się dowolnie, dając wyraz swojemu poczuciu estetyki. W dalszym ciągu jednak kluczowe jest, aby strój był czysty i nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.
Pamiętaj o używaniu serwetki!
Gdy zasiądziesz do stołu, powinieneś znaleźć na nim serwetkę – jedno- lub wielorazową. Rozłóż ją na kolanach zaraz po zajęciu miejsca przy stole. Pełni ona kilka funkcji. Po pierwsze, chroni Twoje ubranie przed wybrudzeniem się. Po drugie może być używana do wycierania ust i rąk w trakcie posiłku. Jest więc niezmiernie ważnym elementem zastawy stołowej, która pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny w trakcie posiłku.
Zaczekaj na sygnał do rozpoczęcia jedzenia
Posiłek rozpocznij dopiero wtedy, gdy wszyscy obecni przy stole dostaną swoje talerze, a gospodarz da sygnał do rozpoczęcia posiłku. Dzięki temu wszyscy będą jeść w tym samym czasie, co pozwoli na odpowiednią synchronizację rozmów.
To szczególnie ważna zasada w przypadku spotkań formalnych, gdy obsługiwana jest większa grupa osób. W gronie bliskich znajomych oczywiście ta zasada nie musi być aż tak formalna, choć zazwyczaj czeka się, aż przynajmniej większość osób przy stole będzie miała przed sobą swój posiłek.
Korzystaj ze sztućców w prawidłowy sposób
Korzystanie ze sztućców jest związane z pewnymi zasadami. Nóż należy trzymać w prawej ręce, zaś widelec w lewej. Nie należy gestykulować sztućcami w trakcie rozmowy przez względy bezpieczeństwa i higieny (jedzenie nabite na widelec może poplamić czyiś strój). Pamiętaj też o odpowiednim dobraniu sztućców do rodzaju posiłku. Na przykład ciasta powinno spożywać się za pomocą widelczyka, a nie małej łyżeczki.
Nie mów z pełnymi ustami!
To zasada, o której wie większość osób, ale o której warto regularnie sobie przypominać. Nim rozpoczniesz mówienie, połknij jedzenie. Dzięki temu unikniesz nieestetycznego mówienia, a Twoja wypowiedź będzie bardziej wyraźna.
Zadbaj o odpowiednią postawę
Postawa przy stole też nie pozostaje bez znaczenia. Przy stole usiądź prosto. Nie opieraj się o niego łokciami i staraj się nie pochylać nad talerzem. Ważne jest również to, aby w trakcie posiłku nie zaglądać do telefonu czy nie odbierać, gdy ktoś będzie do Ciebie dzwonił, chyba że będzie to szczególnie pilna sprawa (o czym warto poinformować wcześniej swoich współtowarzyszy, jeśli jest taka możliwość). Najlepiej, aby Twój telefon w ogóle nie znajdował się na stole.
Zachowaj umiarkowanie w jedzeniu i piciu
Jedz powoli, nie śpiesz się, ciesz się smakiem potraw. Jeśli posiłek nałożony został na talerz samodzielnie przez Ciebie, zjedz wszystko, co znajduje się na talerzu. Jeśli ktoś podał Ci gotowy posiłek, zjedz tyle, ile zdołasz. Zachowaj jednak umiar, zwłaszcza jeśli chodzi o spożywanie alkoholu przy stole.
Podziękuj za posiłek
Gdy skończysz posiłek, podziękuj gospodarzowi za gościnę oraz jedzenie. Możesz również pochwalić dania, jednak rób to tylko i wyłącznie szczerze. Staraj się znaleźć konkretną zaletę danego posiłku, np. sposób przyprawienia, sposób podania, czy wykorzystanie nietypowego składnika. To na pewno sprawi, że Twój gospodarz poczuje się doceniony.
Unikaj głośnych dźwięków w trakcie posiłków
Jedząc, staraj się zachować cisze. Nie mlaskaj, unikaj siorbania, czy głośnego stukania sztućcami o talerz. Rozmawiając, używaj przyciszonego głosu. Warto również wyciszyć urządzania elektroniczne, takie jak telefon czy zegarek.
10 zasad dobrego zachowania przy stole to nie wszystko!
Powyższe zasady na pewno pomogą Ci w odpowiednim zachowaniu się przy stole. Pamiętaj jednak, że to nie są wszystkie społeczne zasady, o których należy pamiętać w trakcie posiłku. Jeśli w trakcie spotkania nie masz pewności, jak należy się zachować po prostu zapytaj. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych wpadek, które nie będą komfortowe ani dla Ciebie, ani dla gospodarza.