Gdzie na co dzień można znaleźć żeliwo? To jeden z najważniejszych i najpowszechniej używanych materiałów, który wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu. Jest wielofunkcyjny i ma bardzo wiele właściwości, które sprawiają, że może mieć bardzo różnorodne zastosowanie. Jak wykorzystujemy żeliwo w codziennym życiu?
Czym jest żeliwo?
Żeliwo to nic innego jak stop żelaza, w skład którego wchodzi co najmniej 2% węgla i to właśnie ten procentowy udział obecności węgla odróżnia żeliwo od stali. Maksymalna zawartość węgla w żeliwie to 6,7%. Jeżeli zastanawiasz się, czy żeliwo to metal, spieszymy z odpowiedzią: tak! Żeliwo jest jednym z najlepszych metali do wszelkiego typu wytopów.
Żeliwo powstaje w piecach szybowych ze stopu surówki i złomu. W skład tego materiału wchodzi również krzem, mangan, fosfor oraz siarka. Ze względu na niezwykłe właściwości lejne żeliwo może mieć przeróżne formy i kształty.
Żeliwo występuje w wielu różnych odmianach. Wyróżnić można m.in. szare, białe, stopowe, sferoidalne czy ciągliwe.
Wiele struktur i naczyń żeliwnych powstaje w procesie odlewania, czyli wypełniana form płynnym żeliwem. Dzięki tej metodzie można wykonać przedmioty o dużym stopniu szczegółowości i rozmaitym kształcie.
Gdzie znalazło zastosowane żeliwo?
Żeliwo ma wiele zastosowań i występuje w różnych dziecinach życia. Jedną z najważniejszych cech tego materiału jest jego wytrzymałość, a także wysoka odporność na rozciąganie i dobra nośność. Dzięki temu żeliwo jest szeroko wykorzystywane do budowy maszyn oraz fragmentów silników czy elementów konstrukcyjnych.
Żeliwo jest materiałem odpornym na zniszczenie, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowane nawet w trudnym środowisku.
Żeliwo posiada wiele cech przydatnych w codziennych funkcjonowaniu. Jedną z nich jest możliwość magazynowania ciepła i równomiernego rozprowadzania temperatury. To zaś sprawia, że jest do doskonały materiał do tworzenia pieców, kuchenek oraz naczyń kuchennych.
Łatwość obróbki i formowania żeliwa sprawia, że przedmioty codziennego użytku takie jak garnki czy brytfanny żeliwne są naprawdę ciekawe i funkcjonalne.
Żeliwo w kuchni
Żeliwna naczynia kuchenne mają szerokie zastosowanie i cechuje je wysoka trwałość. Wysoki poziom twardości żeliwa sprawia, że garnki nie odkształcają się oraz są odporne na wysokie temperatury. Linia żeliwnych garnków NATUR IRON została pokryta antyalergiczną i ekologiczną emalią, która dodatkowo podwyższa trwałość naczyń. Żeliwne naczynia Gerlach można wykorzystywać na wszystkich typach kuchenek oraz z powodzeniem można przyrządzać w nich oprawy pieczone w piekarniku.
Żeliwna brytfanna NATUR idealnie sprawdzi się do przygotowania różnorodnych potraw dla całej rodziny czy pieczenia chleba!
Żeliwo czy stal — co lepsze?
Wszystko zależy od konkretnych potrzeb oraz wymagań. Oby dwa materiały mają unikalne cechy oraz różnorodne zastosowanie.
Stal jest znacznie bardziej wytrzymała na rozciąganie, co wpływa na nośność i wytrzymałość. Istotne to jest zwłaszcza w dziedzinie budownictwa.
Dla odmiany żeliwo ma dużo lepsze właściwości termiczne. Jest to więc materiał, który świetnie sprawdzi się jako materiał budulcowy pieców, kuchenek i czy naczyń kuchennych. Warto pamiętać, że nie jest odporne na korozje, dlatego wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji.
Stal jest znacznie prostsza do formownia. Nadanie odpowiedniego kształtu przedmiotom żeliwnych wymaga większej siły i ingerencji.
Czy żeliwo można być w zmywarce?
Naczynia żeliwne Gerlach z powodzeniem można myć w zmywarce, jednak należy mieć na względzie, że po długim i częstym korzystaniu z tej formy czyszczenie może dojść do zmatowienia wierzchniej powłoki emalii.
Gorąco polecamy do zapoznania się z ofertą żeliwnych garnków Gerlach oraz rozmaitych przepisów, które wprowadzą nową jakość na Twój stół.