Jeśli zdecydujemy się na wysiewanie kiełków w domu, szybko odkryjemy mnóstwo zalet płynących z ich posiadania. Zdecydowanie wzbogacą one naszą dietę w błonnik, witaminy i mikroelementy, a dodane do sałatki lub na kanapkę ożywią i urozmaicą smak — kiełki na talerzu to prawdziwe dobrodziejstwo natury.
Dodatkowo kiełki okażą się proste w uprawie, nie sprawią zbyt wiele problemów podczas pielęgnacji, a w niedługim czasie, te małe i zielone roślinki ucieszą nas swoim widokiem – już sama ich obserwacja zrelaksuje nas i poprawi nasze samopoczucie. A jeśli dodatkowo umieścimy rosnące kiełki w oryginalnych, kolorowych doniczkach lub pojemnikach, będą one stanowić ciekawą i przykuwającą wzrok dekorację kuchni.
Jakie kiełki wybrać do domowej uprawy?
Na początku postawmy na popularne gatunki kiełków, które są łatwo dostępne i proste w uprawie. Nasiona możemy zakupić w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym, a nawet w popularnych sklepach spożywczych.
Oczywiście wszyscy znamy kiełki rzeżuchy i na pewno zdarzyło nam się je posiać na Święta Wielkanocne. Jednak ze względu na swój bardzo intensywny i specyficzny smak oraz zapach, nie będą każdemu smakować. W takim wypadku możemy zakupić na przykład kiełki rukoli, rzodkiewki, buraka, brokuła lub mikrogroszku. Warto nie ograniczać się do jednego lub dwóch gatunków, ponieważ każda roślina posiada inny zestaw cennych witamin i minerałów oraz charakteryzuje się odmiennymi walorami smakowymi i zdrowotnymi.
O czym powinniśmy pamiętać podczas uprawy kiełków?
Po pierwsze, wybierając zestaw startowy do uprawy kiełków sprawdźmy, czy nasiona pochodzą z upraw ekologicznych, aby mieć pewność, że to, co trafia na nasz talerz, jest zdrowym i pełnowartościowym produktem. Sam proces wysiewania jest bardzo prosty. Potrzebować będziemy jedynie nasion, gleby, odrobiny wody, naczynia/pojemnika/doniczki oraz podstawki. Do doniczki, naczynia lub pojemniczka wsypujemy glebę, następnie zalewamy ją niewielką ilością wody, czekamy, aż gleba nasiąknie, a na końcu siejemy nasiona na powierzchnię gleby. Oczywiście w zależności od gatunku, czynności podczas wysiewania mogą się minimalnie różnić, jednak nie ma się czego obawiać, gdyż kupując nasiona, zawsze na opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja wysiewania.
Jak dbać o naszą uprawę kiełków?
Kiełki nie przebadają za zbyt nasłonecznionymi miejscami, dlatego najlepiej ustawmy je na delikatnie zacienionej półce lub parapecie z umiarkowanym dostępem do światła. W kwestii podlewania nasze nasiona są dosyć wymagające – musimy podlewać je aż dwa razy dziennie. Jednak uważajmy, aby nadmiernie ich nie nawadniać. Nasze nasiona są maleńkie i dlatego nie potrzebują dużej ilości wody. Pamiętajmy, że sposób pielęgnacji wpływa na wzrost, smak i wygląd kiełków.