0

Rośliny, które warto posadzić w ogrodzie

Najpiękniejszy ogród to taki, który jest zadbany, systematycznie pielęgnowany, ale i różnorodny. Warto posadzić drzewa, których nie spotyka się w każdym ogrodzie, krzewy o pięknie kwitnących pąkach, oraz kwiaty, które zachwycać będą każdego przechodnia.

Świerk biały (Picea glauca), nazywany też kanadyjskim

Ciekawa roślina ze względu na swój regularny, stożkowaty kształt, zwłaszcza wśród młodych okazów. Świerk biały posiada sztywne igły, pokryte nalotem o niebieskawej barwie. W naturze dorasta do ok. 20-30 m. W uprawie przede wszystkim musimy pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednie warunki glebowe – dobrej jakości glebę, która jest wilgotna i przepuszczalna. Świerki lubią miejsca, które są słoneczne lub minimalnie ocienione. Jeśli posadzimy iglaka w cieniu, będzie on gubić szybko igły i często chorować. Świerki możemy przycinać sekatorem, chociaż w wielu przypadkach jest to po prostu zbędne, gdyż możemy naruszać naturalnie ładną stożkową formę. Jeśli jednak posiadamy odmiany o silnym wzroście, możemy nadać im formę żywopłotu.

Magnolia  (Magnolia L.)

Drzewo o zachwycających kwiatach, które wydają się być niezwykle delikatne, jednak w naszym klimacie magnolia czuje się całkiem dobrze i może być spokojnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Nawet jedno drzewo z pięknie kwitnącymi pąkami będzie się pięknie komponować na tle innych drzew liściastych i iglastych. Magnolię posadźmy w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Dobra gleba pod uprawę magnolii to ta, która jest przepuszczalna, lekko kwaśna i żyzna. Glebę nawozimy nawozem bez dodatku wapnia, gdyż spowoduje on żółknięcie liści.

Piwonie (Paeonia L.)

Obok róż, piwonie to zapewne jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy posadzić w naszym ogrodzie. To symbol szczęścia, pomyślności i dostatku. Charakteryzują się dużymi, bujnymi kwiatami w intensywnym kolorze fioletu, czerwieni i rożu oraz o pastelowych odcieniach. Piwonie są dosyć wymagającymi kwiatami, które nie lubią przesadzania, dlatego od samego początku zadbajmy o właściwe miejsce dla ich uprawy. Wybierzmy fragment ogrodu, w którym jest duży dostęp do światła słonecznego – ma to istotny wpływ na ilość i jakość kwitnących pąków. Gleba do uprawy magnolii nie powinna być ciężka ani zbyt mokra. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie kwiatów na glebie żyznej, dobrze przepuszczalnej o odczynie średniokwaśnym. Paamiętajmy, że piwonie nie tolerują przesuszania, dlatego powinniśmy je systematycznie podlewać.

Sekator dwuręczny kowadełkowyNa zdjęciu: Sekator dwuręczny kowadełkowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności